Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na dziś: Burze możliwe głównie na zachodzie, w wielu miejscach popada

Pogoda. W środę Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z niżami znad Wysp Brytyjskich i północnego Atlantyku. W zachodniej połowie kraju zaznaczy się front okluzji. Masa zalegająca przed frontem dalej ulegać ma znacznej transformacji, dodatkowo front wymusić może rozwój chmur Cumulonimbus. Tuż za strefą frontu zokludowanego napływać zacznie chłodniejsza masa pochodzenia polarno morska. 

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się dziś zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże a nawet całkowite. Najwięcej opadów jest prognozowanych na południu i zachodzie, ale centrum i wschodzie Polski. W ciągu dnia nie powinno padać tylko na północnym wschodzie naszego kraju.

Prognoza pogody na dziś (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Pogoda noc IMGW-PIB

IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.09.2019 r. godzina 12 UTC

Pogoda. Burze mogą rozwinąć się nad Polską

Niestabilność powietrza będzie niewielka i nie osiągnie nawet 1000 J/kg. Pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości, dlatego nie oczekuje się dobrze zorganizowanej konwekcji. Przeważnie mają być to pojedyncze komórki burzowe. 

Istotnym czynnikiem wspomagającym rozwój chmur burzowych będzie wymuszanie ruchów konwekcyjnych przez obecność frontu okluzji, ale także orografia terenu na obszarach górskich. 

Głównym zjawiskiem towarzyszącym środowym burzom będą ulewne opady deszczu o punktowej akumulacji od 10 mm do 20 mm, punktowo grad od 0,5 cm do 1,5 cm, możliwa krupa. Wiatr do 65 km/h w czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus. 

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale szczytowa aktywność konwekcyjna jest prognozowana na popołudnie, gdy energia dostępna drogą konwekcyjną ma być największa, dodatkowo procesy wspomagające konwekcje najsilniejsze. 

Zjawiska te przemieszczać mają się z niewielką prędkością zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli na północ i północny-wschód. Pod wieczór na skutek zmniejszania się chwiejności termodynamicznej burze będą zanikać. chociaż lokalnie w obrębie frontu utrzymają się nawet do pierwszej części nocy.

https://fanipogody.pl/prognoza-pogody-na-16-dni-mozliwe-grozne-wichury-burze-i-opady/

Prognozowany obszar burz przez Polscy Łowcy Burz na najbliższe 24 godziny

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz