Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na 16 dni: Możliwe groźne wichury, burze i opady


Prognoza pogody na 16 dni. Sprawdźmy, co może zdarzyć się w pogodzie przez ponad dwa tygodnie. Czeka nas dynamiczna strefowa cyrkulacja atmosfery.

Dzisiaj znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z niżami znad Wysp Brytyjskich i północnego Atlantyku. W zachodniej połowie kraju zaznaczy się front okluzji. Masa zalegająca przed frontem dalej ulegać ma znacznej transformacji, dodatkowo front wymusić może rozwój chmur Cumulonimbus, dlatego możliwe są burze na południowym-zachodzie i zachodzie. Ich intensywność będzie jednak niewielka. Tuż za strefą frontu zokludowanego napływać zacznie chłodniejsza masa pochodzenia polarno morska.

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się dziś zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże a nawet całkowite. Najwięcej opadów jest prognozowanych na południu i zachodzie, ale centrum i na wschodzie Polski. W ciągu dnia nie powinno padać tylko na północnym wschodzie naszego kraju.

W nocy opady utrzymają się w niemal całym kraju. Deszcz nie powinien padać tylko na Suwalszczyźnie. Nad Polską zalegać ma strefa frontu okluzji i płytki niż w jego obrębie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26 września 2019 r. godzina 00 UTC

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Pogoda. Aura będzie dynamiczna, w prognozach opady, silny wiatr, ale także burze

W czwartek strefa frontu okluzji zacznie się rozmywać. W obrębie płytkiego i wypełniającego się niżu tworzyć będą się chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu. Słabe burze są prawdopodobne na południu, ale także na Ziemi Świętokrzyskiej i Ziemi Łódzkiej, ale także na Mazowszu. Pewne ryzyko burz jest we wschodniej połowie kraju.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. W piątek kolejny atlantycki niż z układem frontów atmosferycznych zacznie psuć aurę w Polsce

Już w nocy z czwartku na piątek do Polski od zachodu zacznie nasuwać się zatoka niżowa wraz z systemem frontów atmosferycznych. Najpierw będzie to front ciepły, na tym froncie możliwe są opady deszczu. Dodatkowo z południa zacznie napływać cieplejsze powietrze. Zaleganie cieplejszego powietrza nie będzie długie, ponieważ od zachodu ciepły wycinek niżu zamykać będzie front chłodny, niosący kolejną porcję opadów.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.09.2019 r. godzina 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 27 września, godzina 12 czasu lokalnego

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB), przelotne i lokalne opady konwekcyjne możliwe są również na wschodzie

Pogoda. Sobota z opadami w całym kraju, niewykluczone nawet burze

W pierwszy dzień weekendu cała Polska znajdzie się w tylnej części atlantyckiego niżu, który przywędruje nad Morze Bałtyckie. Porywy wiatru miejscami osiągną około 60 km/h. Przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego spodziewane są w całym kraju, może nawet punktowo zagrzmieć.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. W niedzielę więcej chwil ze słońcem w całym kraju i mnie opadów

W ostatni dzień weekendu Polska pozostanie pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosfery. Dalej będziemy dlatego w obszarze obniżonego ciśnienia, opadów jednak będzie mniej niż w sobotę. Prognozy wskazują na opady o lokalnym charakterze na zachodzie i północy oraz północnym-wschodzie Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29 września 2019 r. godzina 12 UTC warto zwrócić uwagę na rozwijający się niż w rejonie Wysp Brytyjskich, korzystając z silnego prądu strumieniowego ma się pogłębiać i przemieszczać w kierunku naszej części Europy. Wykształcić może on już w niedzielę własny system frontów atmosferycznych.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Poniedziałek z dynamiczną pogodą, może wystąpić wichura

Modele numeryczne są zgodne, że w ostatni dzień września Polska pozostaniemy w zasięgu cyrkulacji strefowej. Oznaczać będzie to nic innego jak zwiększoną dynamikę w pogodzie.

Jeśli chodzi o prognozy na poniedziałek są one obarczone sporym błędem i ulegają w dalszym ciągu zmianom. Niewykluczone, że wtórny niż, jaki rozwinie się w rejonie Wysp Brytyjskich i następnie skieruje się nad Morze Bałtyckie przyniesie wichurę w Polsce.

Należy mieć jednak na uwadze, że przy tak dynamicznej sytuacji prognozy powyżej 4 dni są obarczone dużym błędem, dlatego nie sposób podać dokładne obszary zagrożone. Więcej o groźnej sytuacji w ostatnim dniu września będzie wiadomo dopiero w weekend.

Model GFS, ale także ECMWF przewiduje wystąpienie wichury na obszarze Polski. Prognozowy obszar z groźną pogodą na 30 września różni się, dlatego nie ma sensu obecnie podejmować głębszych analiz, ale prognozy na ostatni dzień września już powinny być monitorowane. Są groźne, natomiast wiatr może przekroczyć 100 km/h. Czy prognozy ulegną złagodzeniu, okaże się w najbliższym czasie. Niże wtórne są groźne i często prowadzą do dużych szkód w Polsce, ale nie sposób przewidzieć na 5 dni do przodu obszary zagrożone.

Niejednokrotnie przy tak groźnych niżach występują również burze. W tej sytuacji one są także prawdopodobne, zwłaszcza na aktywnych frontach chłodnych, wtedy porywy wiatru potrafią przekroczyć nawet 110 km/h. Pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej struktury konwekcyjne potrafią przybrać nawet postać linii szkwału.

Prognoza pogody na 30 września (IMGW-PIB)

Orientacyjne wyliczenia prognozowanej prędkości wiatru przez modele GFS i ECMWF. Ulegną one jeszcze wielu zmianom. Dużo zależne będzie od głębokości niżu, ale również położenia. Zazwyczaj silny wiatr z gradientu ciśnienia wieje po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu.

Co czeka nas w pogodzie na początku października?

Wiele wskazuje, że przez pierwszą dekadę października dynamiczną pogodę przynosić będzie nam cyrkulacja strefowa charakteryzująca się wędrówką niżów z zachodu na wschód Europy. Towarzyszyć niżom będą fronty atmosferyczne, dlatego opadów nie zabraknie. Zmienność pogody będzie dużą, czekają nas duże wahania ciśnienia, co niekorzystnie wpływać ma na nasze samopoczucie.

Wiele modeli coraz wyraźniej sugeruje kolejne wichury w Polsce. Niewykluczone, że nawet jeszcze groźniejsze niż ta, która może pojawić się w ostatnim dniu września.

Całkiem prawdopodobne jest pojawienie się jesiennego orkanu, ale prognozy powyżej 5 dni przy tak dynamicznej sytuacji są obarczone dużym błędem. Trend w pogodzie na pierwszą dekadę października jest jeden. Nie zabraknie wędrówek niżów z frontami i opadami oraz burzami. Istnieje duże ryzyko kolejnych wichur. Jednak na tyle dni do przodu nie sposób przewidzieć dokładnie obszary zagrożone.

W ramach ciekawostki dodamy, że interesująco wyglądają prognozy w okolicach 4 października, gdy nad Morzem Bałtyckim mógłby znaleźć się wyjątkowo głęboki jak na początek jesieni niż baryczny. Ciśnienie w jego centrum mogłoby spaść poniżej 965 hPa. Są to jednak bardzo odległe wyliczenia, ale w sytuacji jego ulokowania na Morzu Bałtyckim przez Polskę mogłaby przejść wyjątkowo silna wichura, nawet o skali orkanu. Pozostaje obserwować kolejne odsłony modeli numerycznych, które zapewne wprowadzą niejedną zmianę.

Wyliczenia poniżej mają charakter orientacyjny i ulegną wielu zmianom

NAJNOWSZE INFORMACJE POGODOWE NA

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej