Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na niedzielę 23 lipca. Niż Unai przyniesie mnóstwo opadów. Sprawdź są szanse na słońce

Prognoza pogody na niedzielę 23 lipca 2023


Po w miarę spokojnej i słonecznej sobocie, prognoza pogody na niedzielę nie pozostawia złudzeń. Dziś Polska dostanie się pod wpływ niżu barycznego, który wraz z frontem atmosferycznym przyniesie dużo chmur i opadów w kraju. Są jednak regiony, gdzie przez większość dnia będzie słonecznie. Sprawdźmy szczegóły.

Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Polska i nasz region Europy znajdują się w strefie zachodniej, atlantyckiej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że raz po raz docierają do nas fronty atmosferyczne i niże z zachodniej Europy. Dokładnie taki scenariusz prognoza pogody przewiduje na niedzielę.

Prognoza pogody na niedzielę 23 lipca. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna na dzisiejszy dzień. Widzimy tutaj ośrodek niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje się nad Danią. Niż ten, wraz z ciepłym wycinkiem frontu atmosferycznego wpływać zaczął na pogodę w kraju. Odchodząc na moment od prognoz dla Polski, dziś wygląda na to, że jest szansa na chwilowe uspokojenie pogody na południu kontynentu. W regionie Morza Śródziemnego rozwinął się silny wyż. Bardzo dobrze, ponieważ burze i nawałnice niosą w tym regionie silne gradobicia od wielu dni. Włochom oraz mieszkańcom Bałkanów, czy Rumunii należy się odpoczynek od koszmarnie niebezpiecznej pogody jaka nawiedzała ich w ostatnich dniach.

Front przyniesie sporo opadów w Polsce

Wracając do Polski. Prognoza pogody na niedzielę jest taka, że od północnego zachodu wkracza do nas strefa frontu, a wraz z nią zachmurzenia frontowego i opadów. Poniżej mapa radarowa Awiacja IMGW z godziny 6.30 rano.

Prognoza pogody na niedzielę. Opady od rana nad Polską
Prognoza pogody na niedzielę. Opady od rana nad Polską

Podczas gdy ostatnie dni przynosiły nam opady raczej przelotne i rozproszone, dziś na północy i zachodzie od rana zalega gęsta strefa zachmurzenia frontowego. Słabe i umiarkowane opady deszczu od godzin porannych występują od rana w pasie od lubuskiego, przez Pomorze Zachodnie, Kujawy, po Pomorze. W dzień strefa ta powoli przesuwała będzie się na wschód. Jednak nie dla wszystkich regionów kraju prognoza pogody na niedzielę jest pesymistyczna. Na południu i południowym wschodzie większość dnia upłynie pod znakiem dobrej aury.

Prognoza pogody na niedzielę. Temperatury powietrza nad Polską

Podczas gdy prognoza opadów nie jest dobra, dużo lepiej wygląda prognoza temperatury na dzisiejszy dzień. W kraju mówić będziemy mogli od dniu gorącym, ponieważ temperatury w wielu regionach przekroczą 25 stopni. Front atmosferyczny ma charakter ciepły, dlatego w większość regionów napływa dziś ciepłe powietrze z południa. Tak prezentuje się prognoza na niedzielę jeśli chodzi o temperatury powietrza.

Temperatury w niedzielę 23 lipca w Polsce
Prognoza temperatury na niedzielę dla Polski

Najcieplej w niedzielę na południowym zachodzie kraju. Tutaj temperatury sięgać będą nawet 28 stopni Celsjusza. Upał wystąpi blisko granic kraju, jednak na terenie Polski raczej trzydziestek nie zobaczymy. Na południowym wschodzie w okolicach 24-25 stopni, także również mówili będziemy o dniu gorącym. Podczas gdy w południowej części kraju lato w pełni, na północy nie wygląda to już tak różowo. Prognoza pogody na niedzielę jasno pokazuje, że na północy będzie dziś chłodno. Nad Bałtykiem poniżej 20 stopni. To w połączeniu z zachmurzeniem, opadami i odczuwalnym wiatrem spowoduje, że wypoczynek na bałtyckich plażach będzie dziś praktycznie niemożliwy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk