Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Front przyniesie burze. Gorący dzień w Polsce. Prognoza pogody na niedzielę 30 lipca 2023

Prognoza pogody na niedzielę 30 lipca. Burze i wysokie temperatury w Polsce


Niewiele zmieni się aura w niedzielę względem pierwszego dnia weekendu. Prognoza pogody na niedzielę to przede wszystkim burze, ponieważ kraj nadal znajduje się pod wpływem frontu atmosferycznego. Ten okluduje i powoli opuszcza nasz kraj, jednak nadal przynosił będzie nam dynamiczne zjawiska pogodowe.

Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Od kilku dni pogodą w regionie steruje niż Ventur z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Z tym niżem związany jest system frontów atmosferycznych, który również dziś psuł będzie pogodę w części kraju.

Prognoza pogody na niedzielę 30 lipca. Mapa synoptyczna Europy
Prognoza pogody na niedzielę. Mapa synoptyczna

Ponieważ Europa dostała się pod strefową, zachodnią cyrkulację powietrza, za niżem Ventur znad Atlantyku sunie już kolejny ośrodek niskiego ciśnienia. To już jednak pieśń przyszłego tygodnia. Wróćmy do teraźniejszości. Co przyniesie nam prognoza pogody na niedzielę?

Burze w wielu regionach Polski

Wspominany front atmosferyczny wpływał będzie przede wszystkim na wschodnią połowę kraju. To właśnie tutaj pogoda będzie bardziej dynamiczna, choć ostrzeżenia przed burzami wydane zostały dziś dla większości regionów kraju. Poniżej mapa ostrzeżeń wydana przez Polskich Łowców Burz.

Ostrzeżenia przed burzami. Prognoza pogody na niedzielę
Ostrzeżenia przed burzami. Prognoza pogody na niedzielę

Synoptycy PŁB ostrzegają dziś przed nawalnymi opadami deszczu oraz gradem do 2 cm średnicy. Trąby powietrzne raczej dziś nie wystąpią, jednak mając na uwadze ostatnie dni, nie wykluczajmy pojawienia się lejków kondensacyjnych. Pierwsze burze pojawiać zaczną się dziś około południa i trwać będą aż do nocy z niedzieli na poniedziałek. Najwięcej wyładowań pojawi się w pasie od centrum po wschód Polski. Burze będą przemieszczały się dość szybko, dlatego nie przyniosą dużego zagrożenia zalaniami, pomimo, że deszcz padał będzie bardzo intensywnie.

Prognoza pogody na niedzielę. Wysokie temperatury powietrza

Dziś nie będziemy mogli narzekać na temperatury powietrza. Prognoza pogody na niedzielę niesie nam bardzo dobre wieści związane z temperaturami. W większości kraju termometry wskazywały będą temperatury z zakresu 24-26 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na dziś dla Polski
Prognoza temperatury. Niedziela 30 lipca 2023

Lokalnie słupki rtęci powędrują jeszcze wyżej, w okolice 29 stopni. Upał w kraju raczej jednak nie wystąpi. Cieszmy się wysokimi temperaturami, ponieważ nadchodzący tydzień aż takich wartości temperatury nam nie przyniesie. Przed nami ochłodzenie. Niezbyt silne, jednak ochłodzenie. Na zakończenie wisu słów kilka o ciśnieniu atmosferycznym. Barometry wskazywał będą dziś w okolicach 1010 hPa. Ciśnienie powinno pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. W związku z tym życzę Wam dobrej, pozytywnej niedzieli.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk