Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Porażający upał 45-50 stopni w sierpniu. Niespotykany żar wleje się ze wschodu. Sprawdź kiedy powrót upałów do Polski

Upał w sierpniu do 45 stopni. Żar wleje się ze wschodu


Obecnie odpoczywamy od upalnego lata. Upał wycofał się na południe i południowy wschód Europy. Jednak sierpień przyniesie zmiany. Może nie w całej Polsce, ale jednak znów zrobi się gorąco. Przynamniej tak widzą to obecnie modele numeryczne.

Upał wycofał się na południe. Przynosi groźne pożary

Obecnie Europa Centralna dostała się pod wpływ zachodniej cyrkulacji powietrza. Oznacza to więcej dynamiki w pogodzie. Jednak oznacza to również napływ mas powietrza o cechach morskich. Nie są to zwrotnikowe masy przynoszące upał. Te wycofały się na południe Europy.

Silny upał wycofał się do Turcji
Silny upał obecnie w Turcji

Bardzo wysokie temperatury jeszcze kilka dni temu panowały na Bałkanach, we Włoszech, czy w Grecji. Termometry pokazywały ponad 40 stopni Celsjusza. Na Sardynii, czy Sycylii padały rekordy temperatury, a upał na wyspach sięgał 48 stopni. Obecnie temperatury powyżej 40 stopni panują tylko w Turcji, czy na Cyprze. Zwrotnikowe powietrze odpuściło również na południu. To dobre wiadomości, ponieważ lipiec prawdopodobnie będzie najgorętszym miesiącem w historii w pasie od południa Francji, przez Włochy po Bałkany i Grecję. Bardzo wysokie temperatury i brak opadów (burze na północy Włoch i Bałkanów się nie liczą) przynoszą falę bardzo groźnych pożarów na południu Europy. Palą się tysiące hektarów począwszy od włoskiej Sycylii, na greckim Rodos kończąc.

W tym regionie Europy zrobi się szczególnie gorąco

Poniżej grafika z prognozą temperatury dla Europy na pierwszy weekend sierpnia. Olbrzymie wrażenie robi na mnie silny upał, jaki widać w prognozach dla południowo wschodniej Europy na początek sierpnia.

Sierpień przyniesie silny upał w tym regionie
Silny upał na południowym wschodzie na początku sierpnia

Prognozowany upał w pasie od Bułgarii po południe Ukrainy to nawet 45 stopni Celsjusza. Jeśli prognozy te sprawdzą się, to mamy kolejne rekordy temperatury maksymalnej w tej części Europy w tym roku. Jednak to dopiero prognozy. Dodatkowo dotyczą okresu na tydzień w przód. Jednak napływ tak gorących mas powietrza w ten region kontynentu robi olbrzymie wrażenie. Na powyższej mapie i poniższej animacji widać doskonale, jak blisko Polski znajdą się to skrajnie gorące masy powietrza. O tym, czy fala upałów wedrze się do naszego kraju napiszę za chwilę. Tymczasem zerknijmy na animację przepływów mas powietrza nad naszym kontynentem.

Silny upał na wschodzie Europy. Przepływ mas powietrza

Na animacji widzimy doskonale cieplejsze masy powietrza napływające do naszego kraju w rozpoczynający się weekend. W tym miejscu zapraszam oczywiście na prognozę pogody na sobotę, którą przygotowałem dla Was z rana.

Potężny upał uderzy w sierpniu w Turcję

Jednak zostańmy przy Europie, ponieważ przepływ mas powietrza pokazuje nam bardzo ciekawe rzeczy na początek sierpnia.

Gorące, zwrotnikowe powietrze blisko Polski na początku sierpnia
Skrajnie gorące masy powietrza na wschodzie na początku sierpnia

Patrząc na powyższą mapę widzimy bardzo ciekawą sytuację synoptyczną nad Europą. Podczas gdy na wschodzie zalegać będzie gorące powietrze zwrotnikowe przynosząc upał. Nad Wyspami Brytyjskimi rozwinie się bardzo głęboki, aktywny niż. Będzie on „zaciągał” chłodniejsze masy powietrza znad Atlantyku. Jednak przede wszystkim niż będzie katalizatorem do powstawania silnych burz, których paliwem będzie z kolei gorące powietrze na wschodzie Europy. O prognoza dla Polski za moment napiszę, ponieważ to właśnie nad naszym krajem w obecnych wyliczeniach modeli wypada „granica” dwóch skrajnych mas powietrza.

Porażający upał w Turcji na początku sierpnia
Upał w Turcji do 45 na początku sierpnia

Zanim jednak o Polsce, to wspomnę w kilku zdaniach o Turcji. Wiele wskazuje na to, że z początkiem sierpnia to właśnie Turcja zostanie najmocniej dotknięta przez zwrotnikowy żar napływający do Europy Wschodniej. Temperatury w Turcji przekraczać mogą nawet 45 stopni Celsjusza. Blisko granicy z Syrią termometry pokazywać mogą nawet do 50 stopni. To bardzo wysokie wartości temperatury. Nawet jak dla tego kraju. Przeczytaj również: Tornado pojawiło się w Polsce. Sprawdź nagrania

Czy ta fala upałów dotrze do Polski?

Z powyższych informacji wiemy już, że upał i gorące zwrotnikowe powietrze znajdą się z początkiem sierpnia bardzo blisko naszego kraju. Jednak, czy fala upałów dotknie Polski? Przyszły tydzień nie przyniesie nam w kraju temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza. W większości regionów będzie ciepło, lokalnie nawet gorąco. Jednak o upale na przełomie lipca i sierpnia pisać w kontekście Polski nie możemy.

Upał poza granicami Polski z początkiem sierpnia
Upał nie dotrze do Polski z początkiem sierpnia?

Obecnie, pisząc o początku sierpnia mogę polegać wyłącznie na danych z jednego modelu pogodowego (amerykański GFS). Nie potwierdzę poniższego scenariusza innymi danymi jeszcze przez kilka dni. Jednak jeśli scenariusz wyliczany przez GFS potwierdzi się, to upał pozostanie blisko, jednak poza wschodnimi granicami Polski. Wg. modelu spełniał będzie się scenariusz o którym pisałem powyżej. Nad naszym krajem przebiegała będzie granica pomiędzy gorącymi masami ze wschodu, a chłodniejszym powietrzem z zachodu Europy.

Starcie dwóch mas powietrza nad Polską. Możliwe silne burze
Silne burze możliwe z początkiem sierpnia w Polsce

Model potwierdza ten scenariusz prognozując silne opady na terenie naszego kraju z początkiem sierpnia. Jednak tak jak wspominałem, poczekajmy z dokładną prognozą na dane z kolejnych modeli numerycznych. Obecnie, model GFS wskazuje, że upał do Polski nie wkroczy. By poczuć zwrotnikowe, gorące i ciężkie masy powietrza będziemy musieli wybrać się na wschód. Z oczywistych względów, wycieczka choćby za burzami na Ukrainę będzie raczej niewykonalna. Dostępne prognozy wskazują jednak, że w Polsce upał na początku sierpnia nie pojawi się.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk