Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na sobotę 29 lipca. Gwałtowne burze nad Polską

Prognoza pogody na sobotę 29 lipca. Gwałtowne burze nad Polską


Dziś nad Polską znów będzie lokalnie groźnie. Prognoza pogody na sobotę nie pozostawia złudzeń. Nad krajem znów przejdą burze. Lokalnie będą groźne. Zapraszam na szczegółowy opis tego co nas czeka w pogodzie nad krajem w sobotę 29 lipca 2023.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Wciąż znajdujemy się pod wpływem zachodniej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że w nasz region z zachodu raz po raz docierają płytkie niże i fronty atmosferyczne. Dziś nad krajem zalegał będzie ciepły wycinek frontu atmosferycznego.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Taka sytuacja synoptyczna będzie miała dwa poważne następstwa w pogodzie w kraju. Po pierwsze napłynie do nas cieplejsza masa powietrza z południa. Po drugie w dzień rozwiną się burze, które lokalnie będą silne. O tym za moment. Dokończmy opis sytuacji synoptycznej w regionie. Głównym czynnikiem wpływającym na aurę w Europie jest wciąż silny niż Ventur, który stacjonuje w regionie Wysp Brytyjskich. To właśnie z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który przyniesie dynamikę w pogodzie dziś w kraju. Prognoza pogody na sobotę przynosi gwałtowne zjawiska pogodowe nie tylko w Polsce. Groźnej pogody spodziewamy się również na zachodzie Europy, gdzie przechodził będzie dziś chłodny, aktywny front atmosferyczny.

Prognoza pogody na sobotę. Groźne burze w kraju

Wczorajszy dzień przyniósł niespodziewanie silne zjawiska burzowe w kraju. Podczas gdy nie spodziewaliśmy się tak silnych burz, na Mazowszu pojawiły się nawet lejki kondensacyjne. Dziś gwałtowne burze są już spodziewane w kraju, czego potwierdzeniem jest poniższe ostrzeżenia wydane przez Polskich Łowców Burz.

Prognoza pogody na sobotę. Ostrzeżenia przed burzami
Prognoza pogody na sobotę. Ostrzeżenia przed silnymi burzami

Najsilniejsze burze pojawią się dziś w zachodniej, centralnej i południowej Polsce. Jednak warunki do powstawania burz pojawią się również na wschodzie kraju. Dlatego też praktycznie wszędzie możliwe są dziś wyładowania atmosferyczny, przy czym najsilniejszych zjawisk spodziewamy się w zachodniej połowie kraju. Jeszcze przed południem Arek przygotuje dla Was specjalną prognozę tylko pod kątem burz, dlatego nie będę rozpisywał się tutaj mocno o szczegółach dzisiejszych warunków burzowych. Zobaczmy co przyniesie nam sobota pod względem temperatury powietrza. Zobacz również: Silne burze przeszły nad Polską. Zalążki trąb powietrznych

Napływ cieplejszych mas powietrza w sobotę do Polski

Na początku wpisu zaznaczyłem, że obecność ciepłego sektora frontu atmosferycznego to nie tylko burze. To również napływ cieplejszych mas powietrza w nasz region. Ciepłe masy powietrza napływają do nas aż z regionów Morza Śródziemnego. Dlatego też temperatury dziś w kraju będą znacznie wyższe niż w ostatnich dniach. Prognoza pogody na sobotę mówi nawet o 25 stopniach, więc możliwe, że sobota będzie pierwszym od pewnego czasu dniem gorącym w kraju.

Wysokie temperatury w Polsce w sobotę  29 lipca
Wzrost temperatury w Polsce w sobotę

Ciepło będzie dziś praktycznie w całym kraju. Nieco niższe temperatury po południu na zachodzie Polski. Związane będzie to z rosnącym zachmurzeniem i burzami, które coraz liczniej pojawiać będą się w tej części kraju. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr, ponieważ ten odczuwalny będzie jedynie w burzach. Podczas przechodzenia komórek burzowych powiać może nawet powyżej 70 km/h. Na obszarach wolnych od burz dziś praktycznie bezwietrznie. Ciśnienie atmosferyczne będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Barometry w kraju wskażą dziś w okolicach 1010 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk