Burze w sobotę będą gwałtowne. Grad, ulewy, silny wiatr, a nawet lokalne trąby powietrzne w Polsce

Burze dziś wystąpią nad Polską. Spodziewane opady gradu, silny wiatr, a nawet lokalne tornada. Sprawdzamy, gdzie zjawiska będą szczególnie groźne.

Niżowa pogoda. Nie ustaje znaczny dynamizm w pogodzie, dziś burz będzie więcej niż wczoraj

W sobotę pogoda w kraju kształtowana ma być przez układ niżowy Ventur znad Wysp Brytyjskich, wraz z systemem frontów atmosferycznych przemieszczających się z zachodu na wschód kraju. Dodatkowo z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze pochodzenia polarno – morskiego o równowadze warunkowo – chwiejnej. Początkowo spory obszar Polski będzie w ciepłym wycinku, ale ciepły sektor niżu zamykać ma od północnego zachodu wkraczający w drugiej części dnia front chłodny. Pozostajemy w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, która charakteryzuje się duża dynamika w pogodzie i częstym przechodzeniem frontów oraz burz.

Po godzinie 10 w sobotę nad Polską burze nie występują. Jednak w najbliższych dwóch godzinach pierwsze burze mogą powstać w w Karpatach a zwłaszcza w Gorcach, Beskidzie Wyspowym czy Beskidzie Sądeckim. Jednak tym rejonie już teraz obserwuje się szybki wzrost zachmurzenia konwekcyjnego, co widać bardzo dobrze na zdjęciach satelitarnego. Rozwój konwekcji zachodzi na granicy zachmurzenia warstwowego przemieszczającego się znad Słowacji i Czech. Inicjacja konwekcji jest również w niedługim czasie prawdopodobna w rejonie Pogórza Izerskiego i dalej w kierunku Niziny Śląskiej – poinformowali synoptycy Burza-Alert-IMGW.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 29.07.2023, 12 UTC dla Polski

burze dziś nad Polską
Burze w sobotę nad Polską

Burze superkomórkowe i wielokomórkowe dziś nad Polską

W sobotę obserwowana będzie niżowa pogoda. Dlatego na przeważającym obszarze Polski wystąpi w dzień umiarkowane, okresami duże. Jedynie za wyjątkiem północnego wschodu miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Natomiast na Pomorzu oraz zachodzie i miejscami w centrum w czasie burz prognozowana suma opadów do 40-50 mm. Możliwy też grad do 3-4 cm. Punktowo podtopienia i zalania. Niewykluczone układy wielokomórkowe i superkomórki burzowe. W najcieplejszym momencie dnia od 23°C, 24°C na północy, około 25°C w centrum i na wschodzie do 28°C na południowym zachodzie; chłodniej tylko w kotlinach karpackich, około 20°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 70-90 km/h. Głównie w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru od 60 km/h rano do 80 km/h pod koniec dnia.

Zobacz też: Niespotykany żar wleje się ze wschodu.

Dziś burze prognozowane są na przeważającym obszarze Polski. Aczkolwiek największe prawdopodobieństwo rozwoju burz oraz największa intensywność zjawisk będzie od godzin około południowych głównie w zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Na tym obszarze burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 25-35 mm, w woj. zachodniopomorskim nawet do 40-50 mm. Porywy wiatru mogą dochodzić do 70-90 km/h. Prognozowany jest również grad o średnicy do 2-4 cm. Na krańcach południowo-zachodnich istnieje ograniczone prawdopodobieństwo wystąpienia 1-2 trąb powietrznych związanych głównie z mezocyklonem.

Prognoza burzowa na 29 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Burze w Polsce, 29 lipca 2023 r.

Noc burzowa. Szczególnie w pierwszej części nocy, gdzie aktywność konwekcyjna okaże się największa


Natomiast na pozostałym obszarze kraju burze będą miały słabsze natężanie. Jednak porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h, a opady deszczu 10-15 mm. Tylko punktowo na południu sumy opadów mogą sięgnąć 20 mm.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Burze w nocy będą szczególnie aktywne po zachodzie słońca

W nocy burze prognozowane są na terenie praktycznie całego kraju. Jednak największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie na obszarze od Śląska po Warmię i Mazury i dalej na wschód w kierunku Lubelszczyzny. Tam opady deszczu mogą sięgnąć 20-25 mm, a porywy wiatru około 70-75 km/h. Początkowo niewykluczone opady gradu. Nad resztą kraju opady deszczu nie będą przekraczać 10-15 mm a porywy wiatru 60 km/h.

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl