Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na niedzielę 6 sierpnia. Starcie jesieni i lata. Kolejne nawałnice, burze i ulewy nad Polską

Prognoza pogody na niedzielę 6 sierpnia. Nawałnice i ulewy nad Polską


Sobota przyniosła bardzo dynamiczną pogodę w Polsce. Prognoza pogody na niedzielę przynosi kontynuację bardzo dynamicznej, w wielu miejscach groźnej pogody. Nad krajem ścierają się dwie masy powietrza. Do tego do Polski wkroczył niż baryczny Zachariasz psując dodatkowo aurę w wielu regionach.

Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Centrum niżu Zachariasz znajduje się na północy kraju. Z niżem związany jest front atmosferyczny, który w niedzielę rozciągał będzie się od Lubelszczyzny po Pomorze. Front rozdziela skrajnie różne masy powietrza, a granica między nimi przebiega nad Polską właśnie.

Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na niedzielę 6 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Z rzeczy, o których należy napisać, to na sile traci wyż ze wschodu Europy. Ośrodek ten wycofuje się na północny wschód. Tym samym kończy się okres silnego napływu gorących mas powietrza z południowego wschodu w nasz region. Przeczytaj również: Silna wichura uderzy w Polskę. Powieje nawet do 100 km/h

Prognoza pogody na niedzielę. Walka dwóch mas powietrzna nad Polską

Powyżej wspomniałem, że front atmosferyczny znajdujący się nad Polską rozdziela dwie zupełnie skrajne masy powietrza. Poniżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień potwierdzająca to zdanie.

Prognoza pogody na niedzielę. Duża różnica temperatury
Prognoza pogody na niedzielę. Duża różnica temperatury dziś w kraju

Podczas gdy na zachodzie kraju panuje dziś jesienna aura, na wschodzie mamy środek upalnego lata. W czasie gdy na wschodzie Polskie termometry wskazywały będą dziś nawet 33 stopnie Celsjusza, na zachodzie będzie to zaledwie stopni 15-16. Z biegiem dnia, gorące, zwrotnikowe masy powietrza z regionów wschodnich będą wypychane na północny wschód. Jednak do końca dnia wysokich temperatur spodziewamy się w północno wschodniej „ćwiartce” kraju.

Silne burze i ulewy dziś nad Polską

Niestety, prognoza pogody na niedzielę nie przynosi dobrych wieści jeśli chodzi o opady. Zaraz obudzą się obrońcy, że deszcz jest zawsze potrzeby. Zgoda, jednak nie w takich ilościach i/lub nie spadający z nieba podczas silnych nawałnic. Dziś nad Polską występowały będą zarówno silne ulewy, jak i nawałnice niosące potężne ilości deszczu, grad, a nawet trąby powietrzne.

Prognoza pogody na niedzielę. Dużo opadów w Polsce
Prognoza pogody na niedzielę. Dużo opadów nad Polską

Deszcz ciągły padał będzie dziś w zachodnich regionach Polski. Tutaj w przeciągu najbliższej doby spodziewamy się kilkudziesięciu milimetrów opadu na metr kwadratowy. W pasie Polski Wschodniej przejdą dziś burze, które lokalnie mogą być bardzo silne. Uważajmy na duży grad, nawalne opady deszczu. Dzisiejsze nawałnice będą również bardzo aktywne elektrycznie, niosły będą ze sobą dużą ilość wyładowań atmosferycznych.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed burzami
Ostrzeżenia przed burzami 6 sierpnia w Polsce

Podczas gdy grzmieć może dziś w całej wschodniej połowie kraju, największe zagrożenie silnymi nawałnicami wystąpi na północnym wschodzie. Tutaj gorące, zasobne w wilgoć powietrze zalegało będzie najdłużej, a front atmosferyczny dotrze w godzinach popołudniowych. Uważajcie dziś na siebie. Prognoza pogody, zwłaszcza dla wschodu kraju jest groźna. Na zakończenie warto dodać, że mocno wzmaga się wiatr. Niż Zachariasz zacznie łączyć się z niżem zachodnim Yves. Dlatego tego dochodzi do wzrostu różnicy ciśnienia w regionie. Dziś na zachodzie kraju wiać może do 60 km/h. Na wschodzie w burzach, siła wiatru osiągać może 70-80 km/h.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk