Prognoza pogody na niedzielę 7 maja. Ulewy odpuszczą. Wyższe temperatury. Czy są szanse na słońce?

Ostatnia doba upłynęła w kraju pod znakiem bardzo słabej aury. Blisko Polski przemieszczał się płytki niż, a związany z nim front atmosferyczny przynosił silne, lokalnie ulewne opady w wielu regionach Polski. Sprawdźmy co mówi prognoza pogody na niedzielę. Aura na pewno zacznie się poprawiać. Jednak czy wszędzie deszcz odpuści? Są szanse na słońce? Jakie będą temperatury w niedzielę? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Prognoza pogody na niedzielę. Ulewy i deszcz zaczną odpuszczać

Tym razem moja prognoza pogody na niedzielę nie zacznie się mapą synoptyczną Europy. W skrócie, na północ od Polski zbliża się wyż baryczny. Wpłynie on dziś na pogodę w północnej połowie kraju. Na południe zaś wciąż pozostaniemy pod wpływem falującego frontu atmosferycznego. Zanim jednak przejdą do szczegółów dotyczących dzisiejszego dnia, chciałbym pokazać mapę sum opadowych za ostatnią dobę.

Prognoza pogody na niedziele. Duze sumy opasdowe
Intensywne opady deszczu ostatniej doby

Lokalnie, w centrum i na wschodzie kraju spadło około 40mm wody na metr kwadratowy. W kilka godzin występowania opadu to już wynik solidny, świadczący o dużej intensywności opadów. Wróćmy do dzisiejszego dnia. Opady w Polsce zaczną ustępować. Deszcz w kraju, zwłaszcza przed południem pojawiał będzie się jeszcze na południu, wschodzie i południowym wschodzie. Nie będą to już jednak opady tak intensywne jak w sobotę, czy ubiegłej nocy. Po południu strefa opadów powinna już opuścić południowo wschodnie granice Polski. Powyżej wspominałem, że Polska Północna znajdzie się dziś pod wpływem wyżu. Skutkowało będzie to rozpogodzeniami, które w niedzielę postępowały będą z północy kraju. W godzinach popołudniowych słońce pokaże się prawdopodobnie w pozostałych regionach Polski. Niestety, chmury zalegać mogą przez cały dzień na południu kraju. Przeczytaj również: Upał na południu Europy. Wiemy kiedy dni gorące w Polsce

Temperatury wzrosną, choć niedziela będzie wietrzna

Wraz z ustępowaniem zachmurzenia, w kraju wzrosną nieco temperatury. Prognoza pogody na niedzielę przewiduje, że na północy i zachodzie Polski temperatury w dniu dzisiejszym wzrosną do 15-16 stopni Celsjusza. Oczywiście warunkiem koniecznym jest ustąpienie chmur, co jednak jest dziś w północnej połowie Polski bardzo prawdopodobne. Dużo chłodniej na południu kraju, gdzie nadal znajdowała będzie się strefa zachmurzenia związana z frontem atmosferycznym. Południowej połowie Polsce zaledwie 6-10 stopni powyżej zera. Do tego temperaturę odczuwalną będzie obniżał wiatr, który dziś w Polsce może być całkiem silny.

Prognoz pogody na niedzielę. Silny wiatr w Polsce
Prognoza pogody na niedzielę. Silny wiatr w Polsce

Nie będzie to oczywiście wichura tak silna, jakie zdarzały nam się na przedwiośniu. Jednak w wielu regionach (zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie) wiało dziś będzie na poziomie 55-65 km/h. To już jest wiatr porywisty, skutecznie obniżający temperaturę odczuwalną. Widać więc, że prognoza pogody na niedzielę jest w miarę pozytywna dla mieszkańców północnej połowy kraju. W tych regionach zrobi się cieplej, opady i wiatr ustąpią. Gorzej sytuacja ta wygląda na południu kraju, gdzie wciąż zalegała będzie strefa frontowa przynosząc zanikające opady oraz silniejszy wiatr. Jednak jestem dobrej myśli, od początku tygodnia pogoda już w całym kraju będzie się poprawiać. Miłej niedzieli.