Prognoza pogody na noc z środy na czwartek. Chłodniejsza noc, lokalnie opady deszczu. Możliwe gęste mgły nad Polską

Dzisiejsza noc nad Polską nie będzie już tak ciepła jak ostatnie noce. W Polsce będą regiony, gdzie temperatura spadnie poniżej zera. Możliwy również deszcz, a także gęste mgły nad Polską. Zapraszamy na prognozę pogody na noc z środy na czwartek.

Polska południowa nadal znajdowała się będzie w zasięgu ciepłego powietrza z południa Europy. Polska północna i częściowo zachodnia znalazła się pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego, co prócz zachmurzenia opadów i mgieł odbije się przede wszystkim sporo niższą temperaturą niż choćby poprzedniej nocy. Poniższy obraz obrazuje, gdzie po południu znajdował się front atmosferyczny.

Jak widać na mapie wydanej przez synoptyków IMGW widać, że na północy Polski temperatura spadnie do nawet -2 stopni. To wartości nie spotykane w Polsce od kilku dni. Na zachodzie i Pomorzu Zachodnim w okolicach 1 stopnia powyżej zera. Wielkopolska, centrum i Lubelszczyzna to 3 stopni powyżej zera. Najcieplej na południu i południowym wschodzie kraju. Tutaj kolejna ciepła noc. Temperatury wahały się będą w okolicach 4-5 stopni powyżej zera.

Tak jak wspominaliśmy, front chłodny przynosi ze sobą strefę zachmurzenia i opadów. Będą to bardzo słabe opady deszczu. Te możliwe będą w pasie od Wielkopolski przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Podlasie oraz w regionach na północ od wymienionych. Będą to bardzo słabe, śladowe i przelotne opady deszczu. Jednak warto zaznaczyć, że jeśli wystąpią w regionach, w których lokalnie temperatura zbliżyć się może do 0, to może nastąpić efekt opadów marznących. Szanse na gołoledź są marginalne, ale jednak istnieją.

Warto spojrzeć na powyższe grafiki. Są to mapy prognozujące wystąpienie mgieł dzisiejszej nocy nad Polską. Mapy pokazują prognozy na 1 oraz na 5 w nocy. Widać na nich, że w pasie Polski centralnej, od lubuskiego przez Wielkopolskę po Mazowsze utworzą się gęste mgły. Miejscami ograniczyć one mogą widzialność poziomą do 200 metrów. Mgły mogą być gęste. Jednak ich powstanie zależało będzie mocno od wiatru. Ten prognozowany jest w regionach południowych (nie będzie silny). Jednak jeśli wiatr wystąpi również w obszarze zagrożonym mgłami, to mgły nie wystąpią lub nie będą tak gęste. Na ten moment jednak wszystko wskazuje na to, że jest duża szansa na gęste mgły w omawianym obszarze.