Pogoda. Mgły lodowe w Polsce. Trudne warunki na drogach w wielu miejscach Polski

Zgodnie z naszą wczorajszą prognozą w wielu regionach Polski pojawiły się gęsty mgły. Pisaliśmy o tym w naszej wieczornej prognozie pogody dla Polski. Nad ranem, ale również obecnie mgły w wielu miejscach zamarzają, znacznie utrudniają warunki drogowe.

Synoptycy instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed gęstą mgłą w wielu regionach kraju. Zagrożony jest cały zachód, częściowo centrum i południe kraju. Powyższe ostrzeżenia dotyczą gęstych mgieł, bo mgły występują obecnie w znacznie większej części kraju (między innymi na Lubelszczyźnie, Podlasiu, czy Warmii oraz Kujawach).

Nad Polską dzisiejszej nocy zapanowały doskonałe warunki do tworzenia się mgieł. Osiadanie powietrza związane z wpływem wyżu znad południowo-wschodniej Europy. Napływ dość ciepłego, wilgotnego powietrza z południa Europy. Dodatkowo dość szybko spadająca temperatura, co również jest przyczyną wzmożonej kondensacji pary wodnej. Dzięki tym czynnikom w Polsce z rana, w wielu miejscach panują

bardzo trudne warunki drogowe.

Dodatkowo, w wielu miejscach mamy do czynienia z mgłą lodową. To zjawisko, gdy mgła osadza się na powierzchniach, których temperatura jest poniżej zera. Mamy wtedy do czynienia z grubą powłoką szadzi. Nie musimy przypominać, że jest to zjawisko bardzo niebezpieczne dla kierowców i pieszych.

Powyżej zamieszczamy mapę z obecną sytuacją pogodową nad Polską. Doskonale widać na niej, gdzie obecnie mamy do czynienia z mgłą. Jest to mapa oparta na faktycznych odczytach ze stacji meteorologicznych. Mgły będą utrzymywały się do godzin około południowych. Więcej w prognozie pogody na dzisiejszy dzień.