Prognoza pogody na piątek 13 października. Ciepło wraca do Polski. Przelotne opady deszczu. Uwaga na silny wiatr

Dziś mamy piątek trzynastego. Pogoda jednak nie będzie pechowa. Wręcz odwrotnie. Prognoza pogody na piątek przyniesie nam poprawę aury. Front odsunie się za południowe granice, a jego charakter zmieni się na ciepły. Do kraju powrócą wyższe temperatury, a opady zaczną zanikać. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody.

Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od sytuacji synoptycznej nad Europą. Na północy szalał będzie kolejny niż atlantycki. Przyniesie on śnieżycę oraz załamanie pogody w Skandynawii. Niż będzie wpływał również na pogodę w kraju, ale o tym za moment.

Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna 13 października
Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie widzimy, że cała północna połowa Europy znajduje się pod wpływem ośrodków niżowych. Notujemy tu sporo opadów, obserwujemy również podniesiony kontrast termiczny, co skutkuje silniejszym wiatrem w regionie. Wyże zapewniające dobrą aurę wypchnięte zostały daleko na południe, przez co otworzyła się droga dla pełnoprawnej cyrkulacji atlantyckiej. W Europę uderzają kolejne niże, jednak pomiędzy nimi dochodzi do zaciągania cieplejszych mas z południowego zachodu do Centralnej Europy. Odczujemy to również w kraju. Niekoniecznie dziś, jednak już za kilkadziesiąt godzin.

Prognoza pogody na piątek. Nieco chłodniej po przejściu frontu

Zanim w sobotę zrobi się bardzo ciepło w kraju, prognoza pogody na piątek przynosi nam jeszcze umiarkowane temperatury powietrza. Podczas gdy z południowego zachodu do kraju wkraczały będą ciepłe masy powietrza, w większości Polski czekają nas dziś jeszcze umiarkowane temperatury powietrza.

Prognoza pogody na piątek. Umiarkowane temperatury powietrza
Prognoza pogody na piątek. Umiarkowane temperatury powietrza

Na północnym wschodzie kraju piątek przyniesie jeszcze zaledwie 12-13 stopni powyżej zera. Jednak im bliżej południowego zachodu tym będzie dziś cieplej. W pasie centralnym kraju w okolicach 20 stopni. Na południowym zachodzie termometry pokażą nawet 23 stopnie Celsjusza. Blisko granic Polski temperatura wzrośnie do 25 stopni. Czesi, czy Niemcy zanotują dziś dzień gorący.

Wichura w piątek w regionach północnych Polski
Wichura w piątek na północy kraju

Niestety, w skutek zwiększonego gradientu barycznego, na północy kraju czeka nas wichura. Siła wiatru nad samym morzem przekraczać może 80 km/h. Skutecznie obniżało będzie to temperaturę odczuwalną w Polsce. Wiatr najsłabiej wiał będzie w Polsce Południowej, jednak i tutaj porywy wiatru będą odczuwalne.

Zanikające opady. Zaczną pojawiać się chwile ze słońcem

W czwartek przez Polskę wędrował front atmosferyczny. Z północy na południe wędrowała strefa opadów deszczu. Lokalnie padało dość intensywnie. Jednak dziś front opuszcza Polskę wędrując dalej na południe. Wraz z frontem kraj opuszczać będzie strefa zachmurzenia i opadow.

Prognoza pogody na piątek. Opady zaczną zanikać
Prognoza pogody na piątek. Opady zaczną zanikać

Najwięcej opadów notowali będziemy dziś przed południem w południowej połowie kraju. Jednak tak jak wspomniałem, opady deszczu będą dziś miały charakter przelotny i zanikający. Nie spodziewamy się dziś intensywnych opadów. Z biegiem dnia na terytorium Polski pojawiało będzie się coraz więcej rozpogodzeń. Ciśnienie atmosferyczne powoli wędruje ku górze. Jak widzimy więc, prognoza pogody na piątek w sumie jest dość pozytywna. Mam nadzieję, że pomimo, że mamy piątek trzynastego, to dzisiejszy dzień będzie dla Was udany. Tego Wam życzę. Dobrego piątku !