Prognoza pogody na piątek 6 października. Kolejny niż i silny wiatr w Polsce

Cyrkulacja strefowa w pełni. W okolicy Francji rozbudował się silny wyż kierując wędrówkę niżów atlantyckich w region Skandynawii i Bałtyku. Powoduje to dynamiczną, jesienną aurę w Polsce. Prognoza pogody na piątek przynosi nam kolejną dawkę opadów, silnego wiatru i ogólnie dość sporej dynamiki w pogodzie w kraju.

Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

O sytuacji synoptycznej wspomniałem już we wstępie. Z powodu blokady wyżowej na południowym zachodzie Europy, w nasz region uderzają spychane przez wyż niże atlantyckie. Pierwszy z nich przyniósł załamanie pogody i silne burze na początku tygodnia. W piątek nad Bałtykiem znajdzie się kolejny niż. Przyniesie on atak zimy i silne śnieżyce w Skandynawii. U nas w kraju również wpłynie on na pogodę w piątek.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek 6 października
Prognoza pogody na piątek. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną dla Europy na dzisiejszy dzień. Widzimy tu wszystko to co opisałem powyżej. Nad Francją rozbudował się wyż, a w naszym regionie (nad Bałtykiem) przemieszcza się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia nazwany Patryk. Z niżem związany jest ciepły front atmosferyczny, który przemieszczał będzie się dziś nad krajem. Co to przyniesie? Zobaczmy co przynosi nam prognoza pogody na piątek 6 października.

Nieco cieplej za sprawę frontu atmosferycznego

Front atmosferyczny, który przemieszczał będzie się dziś nad krajem ma charakter ciepły. Wraz z nim napłynie do nas nieco cieplejsze powietrze z południa. Dlatego też lokalnie na południu i zachodzie kraju możliwy jest dziś wzrost temperatury do nawet 20 stopni Celsjusza. Ponieważ zmagali będziemy się dziś z silnym wiatrem (o tym poniżej), temperatury odczuwalne będą niestety niższe od tych prognozowanych na mapie poniżej.

Nieco cieplej w Polsce w piątek 6 października
Nieco wyższe temperatury powietrza w Polsce

Podczas gdy na południowym zachodzie wartości temperatury (nie wliczając wiatru) będą już zadowalające, nadal chłodno na północy kraju. Tutaj termometry wskazywały będą zaledwie 13-15 stopni Celsjusza. Jednak wciąż pamiętajmy o wietrze, który jeszcze obniży temperaturę minimalną. Podsumowując tę część prognozy. Jest lepiej, ale nadal komfortu termicznego w piątek w wielu regionach kraju nie odczujemy.

Prognoza pogody na piątek, opady i bardzo silny wiatr w kraju

W pierwszej części wpisu dużo pisałem o niżu, który wedrze się w nasz region przynosząc silne załamanie pogody. Dlatego teraz jest czas, by opisać co dokładnie prognoza pogody na piątek przyniesie nam w związku z przechodzeniem niżu nad Bałtykiem.

Prognoza pogody na piątek. Możliwe burze w Polsce
Prognoza pogody na piątek. Możliwe burze

Niż oraz front atmosferyczny najbardziej oddziaływał będzie na północne regiony kraju. To tutaj wiało będzie dziś najmocniej (o tym za moment). To także na północy kraju będzie dziś więcej chmur. Pojawią się także opady deszczu. Będą to opady przelotne, jednak o dużej intensywności. Nie można wykluczyć, że dziś na północy Polski pojawią się burze. Nie powinny być to jednak zjawiska tak silne jak te z nocy z wtorku na środę. Jeszcze groźniejszym zjawiskiem jakie przynosi nam prognoza pogody na piątek jest silny wiatr. Na północy kraju prognozowana jest wichura z wiatrem dochodzącym w porywach do 90 km/h. Im dalej na południe tym wiatr wiał będzie słabiej, jednak w całym kraju, nawet w Małopolsce powieje z prędkością ponad 50 km/h. O wietrze przygotujemy jeszcze dziś wpis, na który serdecznie zapraszamy.