Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na poniedziałek 18 września. Front zbliża się do Polski. Nadciąga pogorszenie pogody

Prognoza pogody na poniedziałek. Dużo słońca. Wysokie temperatury w Polsce


Po bardzo przyjemnym, ciepłym i bezchmurnym weekendzie pora na kolejny, trzeci już tydzień września. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na poniedziałek. Idą zmiany, jednak czy już dziś? Zapraszam na wpis.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie spójrzmy co dzieje się dziś na mapach synoptycznych dla Europy. Poniżej mapa przygotowana przez synoptyków niemieckiego instytutu pogodowego DWD.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na poniedziałek 18 września. Sytuacja synoptyczna

Znajdujemy się na skraju wyżu, ale do Europy zbliżają się silne, głębokie niże atlantyckie. Pierwszy z tych ośrodków w poniedziałek znajdzie się w regionie Islandii. Jednak niż ten już dziś zacznie mocno wpływać na pogodę w znacznej części Europy. Podwyższony gradient ciśnienia przyniesie silny wiatr na północnym zachodzie kontynentu. Z niżem związany jest również front atmosferyczny, który sunie w naszym kierunku. Zdradzę jednak, że front nie wpłynie jeszcze dziś na pogodę w naszym kraju. Przeczytaj także: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Prognoza pogody na poniedziałek. Nadal mnóstwo słońca w Polsce

Front atmosferyczny zbliża się do nas z zachodu przynosząc załamanie pogody w kolejnych dniach w Polsce. Jednak to jeszcze nie dziś. Dziś cieszymy się jeszcze pięknym, słonecznym dniem w kraju. Poniżej mapa z prognozą zachmurzenie i opadów dla Polski.

Prognoza pogody na poniedziałek. Mało chmur w Polsce
Prognoza pogody na poniedziałek. Małe zachmurzenie w Polsce

Przed południem mgliście może być na wschodzie kraju. Jednak mgły nawet jak pojawią się o poranku w części kraju, to szybko ustąpią za sprawą silnego nasłonecznienia. Na zachodzie Polski bezchmurnie (nie przez cały dzień, o czym za moment). Dobra, słoneczna pogoda panowała będzie również w centrum Polski. Ta słoneczna, letnia sielanka trwała będzie do późnego popołudnia. Wtedy to na krańce zachodniej kraj zacznie docierać zachmurzenie frontowe. Lokalnie, na zachodzie Polski pod wieczór pojawiać mogą się pierwsze opady deszczu. Nie wykluczone są również burze. Jednak mówimy tu o krańcach Polski Zachodniej i o raczej ostatnich godzinach dzisiejszego dnia. Prognoza pogody na poniedziałek przynosi przede wszystkim słońce i dużo bezchmurnego nieba w większości regionów kraju.

Nadal ciepło w Polsce

Zbliżamy się do trzeciej dekady września, a temperatury w Polsce wciąż są iście letnie. Tylko chłodne wieczory i poranki przypominają nam, że jesień tuż, tuż. Jednak w dzień robi się bardzo ciepło, a w wielu regionach kraju notujemy blisko upału. Dzisiejszy dzień będzie bardzo podobny do soboty i niedzieli. Prognoza pogody na poniedziałek przynosi bardzo wysokie temperatury w Polsce.

Bardzo wysokie temperatury w Polsce w poniedziałek 18 września
Wysokie temperatury w Polsce w poniedziałek 18 września

Na zachodzie kraju będzie najcieplej. Lokalnie termometry wskażą nawet 29 stopni powyżej zera. O dniu gorącym (ponad 25) mówić możemy również w kontekście centrum Polski, ponieważ tutaj termometry wskazywały będą nawet do 26 stopni Celsjusza. Bardzo ciepło, w okolicach 24 stopni również na północy i wschodzie kraju. Tylko nieco chłodniej w wyższych partiach gór. Widzimy więc, że prognoza pogody na poniedziałek przynosi nam bardzo wysokie wartości temperatury dla Polski. Ciśnienie atmosferyczne nadal wysokie. W poniedziałek do południa barometry w Warszawie pokazywały będą nawet 1020 hPa. Po południu ciśnienie atmosferyczne zacznie dość szybko spadać. Rosnąć zacznie natomiast gradient baryczny, co oznacza, że z każdym dniem w Polsce nasilać będzie się wiatr. Jednak jeszcze dziś wiatr nie będzie bardzo nam dokuczał. Będzie odczuwalny, ale nie silny (do 20-30 km/h). Miłego dnia i całego rozpoczynającego się dziś tygodnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk