Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na poniedziałek 29 maja 2023. Front nad Polską, ale czy nadchodzą zmiany?

Prognoza pogody na poniedziałek 29 maja. Front nie przyniesie większych zmian w pogodzie


Można próbować stawiać teorię, że dziś pogoda nieco się zmieni. Nad krajem przemieści się front atmosferyczny, jednak czy przyniesie on znaczne zmiany? Sprawdźmy co mówi prognoza pogody na poniedziałek dla Polski.

Front nad Polską, jednak nie zmieni to bardzo pogody w kraju

Sytuacja synoptyczna nad Europą nie zmienia się bardzo. Wciąż głównym ośrodkiem wpływającym na pogodę jest silny wyż Vera, który wpływa na pogodę nad części Europy Zachodniej, Centralnej i Wschodniej. Na południu Europy pogoda jest bardziej niżowa. Przeważają tam opady i burze, z czego lokalnie zjawiska są bardzo silne.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Niż przemieszcza się również północą Europy i to właśnie z tym niżem związany będzie front, który „zahaczy” dziś o północną część naszego kraju. Front nie będzie w naszym regionie bardzo aktywny. Jednak wg. modelu GFS może przynieść słabe opady w północnej połowie kraju. Inne modele nie podzielają takiego scenariusza. Wg. ECMWF i ICON opady nie pojawią się dziś w kraju, a przejście frontu skutkowało będzie jedynie przejściowym wzrostem zachmurzenia.

Prognoza pogody na poniedziałek. Wzrost zachmurzenia
Prognoza pogody na poniedziałek. Front przyniesie wzrost zachmurzenia

Powyżej prognoza zachmurzenia wg. niemieckiego modelu ICON. Widać tutaj to co napisałem powyżej. W przeciwieństwie do GFS, model europejski nie prognozuje na dziś opadów związanych z frontem atmosferycznym. W kolejnych dniach powrót do wyżowej, słonecznej aury. Podsumowując, dzisiejszy, słaby front atmosferyczny nie przyniesie większych zmian w pogodzie nad Polską. Przeczytaj również: Potężna wichura. Niszczący żywioł sunie ze wschodu

Prognoza pogody na poniedziałek. Zrobi się jeszcze cieplej

Nieco rozpieścił nas ostatni tydzień jeśli chodzi o temperatury. Lato wdało się w nas na tyle, że od znajomych usłyszałem na grillu, że „jest zimno”. Trochę w tym prawdy było, ponieważ w weekend do Polski spływało nieco chłodniejsze powietrze z północy. Skutkowało to nawet lekkimi przymrozkami w części kraju. Jednak od poniedziałku będzie robiło się cieplej w Polsce.

Prognoza temperatury na poniedziałek 29 maja
Prognoza temperatury na poniedziałek

Na południu i południu i południowym wschodzie Polski temperatura w poniedziałek wzrosnąć może nawet w okolice 24 stopni Celsjusza. Chłodniej, w okolicach 20 stopni na północy kraju. Jednak z każdą godziną do Polski napływać będzie coraz cieplejsze powietrze. Skutkowało będzie to wzrostem temperatury w kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia. Wróćmy jednak do teraźniejszości. Prognoza pogody na poniedziałek nie przewiduje silniejszego wiatru w Polsce. Oznacza to, że wiatr nie będzie obniżał nam temperatury odczuwalnej. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na bardzo wysokim poziomie. Barometry przez całą dobę wskazywały będą ponad 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk