Silne przymrozki jak na koniec maja w Polsce. Nawet -1°C. Wiemy, kiedy dni gorące i upał

Silne przymrozki jak na ostatnie dni maja w Polsce. Nawet -1°C przy gruncie. Wiemy, kiedy możliwe są dni gorące oraz upał.

Silne i późne przymrozki i dominacja wyżu na koniec maja i początek czerwca

Ubiegłej doby pogoda w Polsce kształtowana była przez rozległy i silny układ wyżowy znad wschodniego Atlantyku. Docierało do nas względem minionych dni znacznie chłodniejsze powietrze polarne z wysokich szerokości geograficznych, jakie na przeważającym obszarze kraju przyniosło pogodną oraz słoneczną, stabilną aurę. Burze i opady pojawiły się tylko na południowym wschodzie.

Wyładowania nad Polską, 26 maja 2023 r. – dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

burze, 26 maja 2023 r. w Polsce
Burze, 26.05.2023 r. w Polsce

Silne przymrozki na koniec maja

W sobotę Polska będzie pod wpływem klina wyżowego rozbudowującego się i ułożonego równoleżnikowo układu wysokiego ciśnienia znad Atlantyku, jak i też mniejszych centrów wyżowych ulokowanych nad Wielką Brytanią oraz Morzem Bałtyckim. Napływać będzie znacznie chłodniejsze powietrze względem minionych dni o cechach polarnych, w którym występować ma niewielka zawartość pary wodnej. Dlatego dominować ma pogodna aura

Zgodnie z prognozami noc z 26/27 maja 2023 r. przyniosła późne i dość silne przygruntowe przymrozki na wysokości pomiarowej 5 cm. Kolejna noc również zapowiada się przymrozkowa i to na większym obszarze Polski. Szczególnie w północnej połowie naszego kraju. Ujemne wartości wystąpią zwłaszcza na obszarze Wielkopolski, Kujaw oraz Warmii i Mazur. Wystąpić mogą również na Podlasiu i północy Mazowsza. Ostatnia noc przymrozkowa przypadnie na 28/29 maja 2023 r. Wtedy to spadki poniżej zera przy gruncie są możliwe na obszarze woj. małopolskiego i podkarpackiego.

Zobacz tez: Morderczy upał rozkręca się z każdym dniem. Kiedy powyżej 50°C? Prognozy temperatury na czerwiec dla Polski

Występowaniu późnych majowych przymrozków sprzyja napływ chłodniejszego powietrza z północnego zachodu, w którym występuje niewielka zawartość wilgoci. Rozległy wyż zbudowany jest z chłodnej masy powietrza, dlatego też występują duże dobowe amplitudy temperatury. Już noc z 25/26 maja 2023 r. przyniosła przygruntowy przymrozek na stacji PSHM w Resku, natomiast z 26/27 maja 2023 r. obszar ujemnych temperatur był jeszcze większy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 27.05.2023 r. 06 UTC dla Warszawy. Widzimy jaką drogę pokonało powietrze w minionych 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Poniższa grafika ukazuje, gdzie występowała ujemna temperatura przy gruncie na stacjach IMGW-PIB. Widzimy wyraźnie

Silne przymrozki na koniec maja. Temperatura minimalna na wysokości 5 cm, 26.05.2023 / 27.05.2023 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

silne przymrozki w Polsce
Silne przymrozki przy gruncie pod koniec maja w Polsce

Temperatura minimalna – wysokość pomiarowa 2 m, 26.05.2023 / 27.05.2023 r. sieć stacji pomiarowych IMGW-PIB

przymrozki w Polsce
Przymrozki nie wystąpiły na 2 m

Temperatura minimalna – wysokość pomiarowa 2 m, 27 maja 2023 r. 06 UTC

przymrozki na 2 m
Przymrozki na 2 m nie wystąpiły na stacjach IMGW-PIB ubiegłej nocy. Inaczej było przy gruncie

Stabilna pogoda przez wiele dni i deficyt opadów

Koniec tygodnia zapowiada się chłodniejszy, chociaż od niedzieli zaczną rosnąć temperatury i zbliżymy się do progu dnia gorącego. Przyszły tydzień przyniesie dni gorące, ale upału nie będzie. Pojawią się także punktowe opady burzowe związane z konwekcją wewnątrzmasową na południu i wschodzie oraz w rejonach górskich Karpat. Na większą aktywność burzową będziemy musieli poczekać do czerwca. Niewykluczone, że pierwszy upał w tym roku pojawi się dopiero w pierwszej dekadzie przyszłego miesiąca. O wszelkich zmianach w prognozach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Orientacyjna temperatura maksymalna na okres od 27.05.2023 r. do 5.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski. Wyliczenia powyżej 5-7 dni mogą ulec dużym zmianom

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl