Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na sobotę 2 września. Nie wszędzie w Polsce będzie pięknie i słonecznie

Prognoza pogody na sobotę 2 września. Opady deszczu na południu. Przyjemne temperatury w Polsce


Pogoda nieco nam się uspokoiła. Temperatury wyrównały się pomiędzy wschodem, a zachodem kraju. Nie występują już gwałtowne burze. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na sobotę. Niestety nie wszędzie w kraju pogoda będzie dziś letnia i przyjemna.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Spójrzmy czym będzie to spowodowane. Poniżej mapa synoptyczna na dzisiejszy dzień. Przyglądając się jej dokładnie wiemy już gdzie i z jakiej przyczyny nie wszędzie dziś będzie pięknie i słonecznie.

Prognoza pogody na sobotę 2 września. Sytuacja synoptyczna

Pogodę w naszej części kontynentu kształtuje wyż o wdzięcznej nazwie Olenka. Przynosi on dobrą, słoneczną aurę choćby na Wyspach Brytyjskich. Jednak nad Francją obserwujemy płytki niż, a przede wszystkim związany z tym niżem, rozciągający się od zachodu po wschód Europy front atmosferyczny. Za sprawą tego frontu na zachodzie Europy wystąpią dziś groźne burze. Prognoza pogody na sobotę bardzo groźnych zjawisk burzowych dla Polski nie widzi, jednak burze mogą dziś wystąpić w kraju, o czym za moment. Strefa frontu przebiegała będzie dziś przez dzielnice południowe i to tutaj pogoda będzie dziś nieco gorsza.

Prognoza pogody na sobotę. Opady i burze na południu kraju

Gdy przygotowuję dla Was ten wpis, jest godzina nieco przed 6 rano. W Lublinie niedawno padał słaby deszcz. Obecnie w moim mieście już nie pada, jednak obserwując obrazy radarowe widać, że deszczu na południu Polski jest od rana całkiem sporo.

Opady od sobotniego poranka na południu kraju
Opady od poranka w sobotę 2 września

Najmocniej pada obecnie na Podkarpaciu i w Małopolsce. Tutaj opady są umiarkowane. W kolejnych godzinach front uaktywni się, dlatego prócz opadów na południu kraju pojawią się również burze. Nie powinny być to dziś zjawiska gwałtowne, jednak podczas przechodzenia burz spodziewamy się porywów wiatru do 60-70 km/h oraz bardzo intensywnych opadów deszczu. Niewykluczony jest również grad, jednak nie powinien on przekraczać 1 cm średnicy. Podczas gdy na południu kraju opadów będzie dziś całkiem sporo zupełnie inny rodzaj pogody panował będzie w centrum i na północy Polski. Tutaj wyż przyniesie mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na cały wrzesień

Ciepły, przyjemny dzień w Polsce

Prognoza pogody na sobotę niesie nam dobre wieści w sprawie temperatury. Dzisiejszy dzień będzie w Polsce ciepły i przyjemny. Nie wystąpi upał, jednak mogę śmiało pisać o dniu gorącym, ponieważ będą w kraju miejsca z temperaturą powyżej 25 stopni.

Prognoza pogody na sobotę 2 września. Temperatury w Polsce
Prognoza pogody na sobotę. Temperatury nad Polską

Podczas gdy na południu kraju zalegało będzie zachmurzenie frontowe, w centrum i na północy słońce operuje od godzin rannych. Dlatego też temperatury w dzień wzrosną w tych regionach dość szybko. Prócz południa i północy kraju termometry pokażą dziś od 23 do 25 stopni Celsjusza. Na południu i północy Polski w okolicach dwudziestek jednak i tak wydaje mi się to całkiem przyjemną temperaturą jak na początek września. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na bardzo wysokim poziomie. Po południu barometry wskażą wartości ponad 1020 hPa. Dlatego też sobota powinna przynosić nam pozytywne samopoczucie, pomimo większej ilości chmur na południu kraju. Tego Wam i sobie życzę. Miłego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk