Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na sobotę 22 lipca 2023. Front i opady zaczną opuszczać Polskę

Prognoza pogody na sobotę 22 lipca. Front odchodzi. Burze i opady. Jaka temperatura


Piątek upłynął nam pod znakiem frontu atmosferycznego, burz i opadów. Podobnie było w nocy z piątku na sobotę, gdy mocno grzmiało w wielu regionach wschodniej Polski. Sprawdźmy więc co przynosi nam prognoza pogody na sobotę 22 lipca. Dzień w wielu regionach kraju rozpoczyna się pochmurnie, jednak czy tak zostanie? Sprawdźmy.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

We wstępie wspomniałem, że w piątek pogodę w kraju psuł nam nieco front atmosferyczny. Spójrzmy na sytuację synoptyczną podczas dzisiejszego dnia. Poniżej analiza sytuacji synoptycznej nad Europą.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Na południu kontynentu nadal widzimy niebezpieczną mieszankę związaną z wyżu (ten zaciąga gorące powietrze z południa) i niżów (te powodują, że w gorących masach powietrza powstają nawałnice). W centrum Europy rozwinął się wyż, który powoduje spływ umiarkowanych mas morskich między innymi do Polski. Widzimy również płytki niż Tisna, który wraz ze strefą frontów atmosferycznych opuszcza dziś Polskę. I to jest kluczowe pod kątem tego, co przyniesie nam prognoza pogody na sobotę 22 lipca. Przeczytaj również: Koszmarnie wielki grad spadł na południu Europy

Opady i burze będą opuszczać nasz kraj

Poniżej obraz satelitarny na chwilę przed 7 rano dla Polski. Mówi on sporo na temat tego co dziś wydarzy się w pogodzie w kraju.

Prognoza pogody na sobotę. Stan zachmurzenia o poranku
Prognoza pogody na sobotę. Stan zachmurzenia o poranku

Podczas gdy na zachodzie zaczyna się rozpogadzać, na wschodzie i północy wciąż zalega mnóstwo zachmurzenia związanego ze wspomnianym powyżej niżem. Nad wschodnią Polską zalega jeszcze strefa frontu atmosferycznego, dlatego zarówno z rana jak i w kolejnych godzinach są tu możliwe opady, a po południu nawet burze. Nie będą to dziś zjawiska bardzo silne, jednak pamiętajmy, że każda burza jest groźna. Zresztą, już od godzin porannych dość mocno grzmi na granicy Mazowsza i Podlasia. Opadów spodziewamy się nie tylko na wschodzie, ale i na północy Polski. Tutaj burze raczej nie wystąpią. Więcej słońca na południu i zachodzie naszego kraju. Te regiony powoli dostawały będą się pod wpływ wyżu z Europy Centralnej, o którym wspominałem powyżej.

Prognoza pogody na sobotę. Umiarkowane temperatury

Wiemy już co mówi prognoza pogody na sobotę jeśli chodzi o zachmurzenie i opady. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam dzisiejszy dzień jeśli chodzi o temperatury powietrza. Poniżej prognoza wg. modelu GFS.

Prognoza pogody na sobotę. Temperatury powietrza
Prognoza pogody na sobotę. Temperatury powietrza

Widzimy, że temperatury powietrza w dniu dzisiejszym będą umiarkowane. Jednak w mojej opinii są to wartości spokojnie zapewniające nam komfort termiczny. Może delikatnie cieplej mogłoby być nad Bałtykiem (tutaj w okolicach 20 stopni), jednak w pozostałych regionach Polski prognoza pogody na sobotę przynosi nam chyba dość dobre wieści. Tym bardziej, że wiatr dziś w Polsce nie będzie silny i nie będzie obniżał znacząco temperatury odczuwalnej. Oczywiście poza obszarami, przez które przechodzą lub przechodzić będą burze. Na koniec pozytywna informacja dla fanów wyższych temperatur. Jutro i w poniedziałek zrobi się cieplej. Wartości temperatury otrą się nawet o upał.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk