Prognoza pogody na sobotę 7 października. Dużo opadów i silny wiatr w Polsce. Front przynosi pogorszenie aury

Dziś nie będę Was zachęcał do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie dlatego, że powietrze nie będzie świeże, bo będzie. Jednak w wielu regionach Polski chyba aż nadto świeże. Prognoza pogody na sobotę przynosi nam bardzo silny wiatr oraz sporo opadów deszczu. Za oknem jesień w pełni. Zapraszam na wpis. Sprawdzimy, czy dziś są gdzieś szanse na słońce.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Tradycyjnie prognozę zacznijmy od sytuacji synoptycznej. Niż, o którym pisałem wczoraj w kontekście wichury blisko Polski jest już nad wschodnim Bałtykiem. Przez Polskę wędruje związany z nim chłodny front atmosferyczny.

Prognoza pogody na sobotę. Chłodny front atmosferyczny nad Polska
Prognoza pogody na sobotę. Front atmosferyczny nad Polską

Przemieszczający się nad Polską front atmosferyczny, jest tak naprawdę chłodnym sektorem potężnego systemu frontów. Fronty te łączą dwa aktywne niże atlantyckie, które suną dokładnie tą samą trajektorią w wyniku trwającej od kilku dni zachodniej cyrkulacji atlantyckiej. Ta z kolei wymuszona została przez rozbudowę silnego wyżu, którego centrum znajduje się nad Francją. Wyż ten powoduje, że kolejne niże z Atlantyku obierają drogę przez Kanał La Manche, Danię, by ostatecznie szaleć nad wodami Bałtyku, przynosząc kolejne załamania pogody między innymi w Polsce. Także dziś nie spodziewamy się dobrej pogody w Polsce. Front przynosi nam jesień w najgorszej możliwej postaci.

Prognoza pogody na sobotę. Mnóstwo opadów i bardzo silny wiatr w kraju

Niestety, tak jak wspomniałem powyżej, front przyniesie nam w kraju bardzo złą pogodę. Zacznijmy od opadów. Od godzin porannych przelotne opady deszczu pojawią się na wschodzie i północy Polski. W kolejnych godzinach front zacznie się uaktywniać i opady wielkoskalowe, ciągłe powinny pojawić się w pasie całym centralnym pasie kraju.

Prognoza pogody na sobotę przynosi opady deszczu
Prognoza pogody na sobotę. Dużo opadów deszczu nad Polską

Do godzin wieczornych strefa opadów obejmie również dzielnice południowe kraju. Jednak trzeba dodać, że wraz z upływem dnia od północy Polski zacznie się rozpogadzać. Na niewiele się to jednak zda, ponieważ pogodę w kraju przez całą sobotę psuł będzie nam bardzo silny, porywisty wiatr. Silna wichura prognozowana jest dla regionów północnych kraju. W drugiej części soboty bardzo mocno wiało będzie na wschodzie Polski. Prognoza pogody na sobotę przewiduje porywy wiatru ponad 90 km/h na północy oraz do 70 km/h na wschodzie Polski. Na zachodzie i południu porywy wiatru będą mniejsze, jednak wszędzie w kraju wiatr dawał będzie się we znaki, obniżając jednocześnie temperaturę odczuwalną.

Umiarkowane temperatury, jednak obniżane przez wiatr

W taki oto sposób dotarliśmy w prognozie do wartości temperatur w sobotę 7 października. Co prawda prognozowane wartości temperatury nie będą w sobotę bardzo niskie, jednak sprawę komplikuje silny, porywisty wiatr. Spójrzmy na prognozę temperatury nie uwzględniającą wiatru.

Prognoza temperatury dla Polski w sobotę 7 października
Umiarkowane temperatury powietrza w Polsce w sobotę 7 października

Na południu Polski wartości prognozowanej temperatury zbliżają się do 20. Nie wygląda to źle biorąc pod uwagę, że mamy końcówkę pierwszej dekady sierpnia. Jednak po uwzględnieniu wiatru temperatury odczuwalne będą znacznie niższe. Zdecydowanie sobota nie zapewni nam komfortu termicznego w kraju. Im dalej na północ kraju tym wartości temperatury wyglądają gorzej. W pasie centralnym kraju prognozujemy w okolicach 15 stopni Celsjusza. Na północy kraju termometry wskażą w okolicach 12-13 stopni Celsjusza. Doliczając do tego silny wiatr znacznie obniżający temperaturę odczuwalną, odechciewa się wychodzić z domów. Pocieszeniem jest fakt, że ciśnienie atmosferyczne powoli będzie rosło. Zawsze to jakieś światełko w tunelu. Mimo wszystko, dobrej, udanej soboty !