Potężna wichura coraz bliżej Polski. Zrobi się niebezpiecznie. Niszczący wiatr o sile 130 km/h. Silny sztorm na Bałtyku

Nie potrwał długo okres spokojniejszej pogody w regionie. Może właśnie dlatego powstało określenie „chwila spokoju” 😉 Tak, czy inaczej, w region zbliża się kolejna wichura. Prawdopodobnie jeszcze silniejsza od tej z środka tygodnia. We wpisie sprawdzę, gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej. Przeanalizujemy również kiedy możemy spodziewać się uspokojenia aury.

Załamanie pogody i silna wichura. Czym spowodowane?

Każdy kto śledzi naszą stronę regularnie pewnie już doskonale wie. Od pewnego czasu region Polski dostał się pod wpływ cyrkulacji strefowej zachodniej. Oznacza to, że docierają do nas kolejne niże baryczne, a pogoda jest mocno zmenna.

Wichura w Polsce. Kolejne niże przynoszą załamanie pogody
Wichura w Polsce i regionie. Strefowa cyrkulacja powietrza

Powyżej mapa synoptyczna Europy. Strzałkami wskazałem tu kolejne niże, które uderzają w Europę. Białą linią zaznaczyłem obszar, w którym doszło do rozbudowy silnego wyżu. Jest to o tle ważne, że wyż „spycha” niże pędzące znad Atlantyku. Dlatego też kolejne załamanie pogody nie uderzają w zachodnią Europę, a wędrują po obrzeżach wyżu uderzając bardziej na północ, w Danię, a następnie w kraje basenu Morza Bałtyckiego. Dzisiejszej doby nad Bałyk dotrze kolejne głęboki i aktywny niż. Przyniesie on silną śnieżycę w części Skandynawii. Nam w Polsce przyniesie silny wiatr i kolejną porcję opadów.

Wichura dotrze w nasz region z zachodu
Wichura dotrze w nasz region znad Atlantyku

Na koniec tej części wpisu mapa z prognozą wiatru na obecną dobę. Widzimy, że silna wichura rozpęta się dziś na północy. Na horyzoncie widać już kolejną. Związana jest ona oczywiście z kolejnym niżem atlantyckim. Porównajcie sobie dwie powyższe mapy. Widać dokładnie jak strefy silnego wiatru związane są z kolejnymi niżami.

Wichura w Polsce. Gdzie i kiedy powieje najmocniej?

Skoro wiemy już dlaczego czeka nas kolejna wichura, sprawdźmy gdzie wiatr wiał będzie najmocniej oraz kiedy spodziewać możemy się uspokojenia w pogodzie. Poniżej przygotowałem animację prognoz wiatru dla Polski. Oparta jest ona o wyliczenia modelu ECWMF. Może i model delikatnie zawyża szacunki, jednak mam wrażenie, że z czasem i obszarem występowania silnego wiatru trafia prognozą najlepiej.

Wichura nad Polską. Szczegóły prognozy

Widzimy, że w piątek przed południem wiatr nad Polską będzie jeszcze dość spokojny. Wichura rozkręcać zacznie się w nocy z piątku na sobotę. Najsilniejszego wiatru spodziewamy się w sobotę o poranku na północy Polski. Wiatr nad samym morzem przekraczać może prędkość 100 km/h. Na Bałtyku silny sztorm, a siła wiatru według wyliczeń modeli osiągać może nawet 130 km/h. Kolejny raz żegluga morska na Bałtyku zostanie sparaliżowana na przynajmniej jedną dobę. W sobotę strefa najsilniejszego wiatru przeniesie się na wschód.

Silna wichura w sobotę na wschodzie Polski
Silna wichura w sobotę na wschodzie Polski

Wiatr w sobotę we wschodniej połowie kraju przekraczać może w porywać 90 km/h. To już jest nie tylko wichura z książkowej definicji, lecz także wiatr, który może wyrządzać poważne szkody w drzewostanie, czy liniach energetycznych. Oby nie. Mocno na wschodzie wiało będzie również w niedzielę, jednak w drugi dzień weekendu siła wiatru nie powinna przekraczać 60 km/h. Kolejne dni niestety nie przyniosą poprawy aury w kraju. Nadal czeka nas dużo dynamiki w pogodzie. Wciąż dominować będzie cyrkulacja strefowa, co oznacza kolejne niże i kolejne załamania aury.

Załamanie pogody w kraju na weekend

Niestety, aktywny niż, który przetaczał będzie się przez region w najbliższych godzinach to nie tylko silna wichura. Znów czeka nas załamanie pogody, przez Polskę przejdą opady deszczu, a nawet burze. Z kolei od niedzieli zrobi się jeszcze chłodniej. Na zakończenie weekendu czekają nas nocne przymrozki.

Opady deszczu w Polsce w sobotę
Sporo opadów deszczu w Polsce w sobotę

Powyżej mapa z prognozą opadów na sobotę. Widzimy to rozległą strefę opadów związaną z frontem atmosferycznym. Będą to opady słabe i umiarkowane, jednak raczej ciągłe. W odróżnieniu do soboty, dziś, piątek sporo opadów przelotnych. Najwięcej chmur na północy kraju. Tutaj pojawić mogą się również burze. Nie będą to zjawiska bardzo gwałtowne jeśli chodzi o wyładowania atmosferyczne. Jednak pamiętajmy, że na północy rozkręcała będzie się wichura. To w połączeniu z konwekcją spowoduje, że w burzach porywy wiatru mogą być bardzo silne i niebezpieczne. Wspomniałem o ochłodzeniu na koniec weekendu.

Ochłodzenie na koniec weekendu .Przymrozki w Polsce
Ochłodzenie na koniec weekendu

Wspominałem powyżej, że niż to nie tylko wichura. Powyżej mapa z prognozą temperatury na noc z niedzieli na poniedziałek. Czekają nas pierwsze, silniejsze przymrozki. Temperatura na terenach podgórskich spadnie nawet do -5 stopni. Na nizinach to będzie również bardzo chłodna noc. Jednak na ten temat przygotujemy dedykowany wpis.