Burze i groźna wichura pojawią się w Polsce. Ponad 100 km/h porywy wiatru. Niżowa pogoda przed nami, potem silne przymrozki

Burze i wichura pojawią się w Polsce. Niżowa pogoda się we znaki, a potem nasunie się przejściowy klin wyżu od zachodu, północnego – zachodu, przynosząc krótką stabilizacje w atmosferze i dogodne warunki do występowania nocnych i porannych przymrozków.

Burze i silne wichury w prognozach

Mijający tydzień przynosi dużą dynamikę w pogodzie i korzystne warunki do dynamicznych wymian mas powietrza. Nie sposób wspomnieć o groźnym incydencie burzowym, który miał miejsce w minionych dniach oraz nowym rekordzie ciepła dla października. Szerzej pisaliśmy o gwałtownych burzach i nowym rekordzie ciepła wczoraj na łamach naszego portalu.

Obecnie od kilku dni jesteśmy w napływie znacznie chłodniejszej masy powietrza polarnomorskiego. Przebieg warunków pogodowych dyktuje cyrkulacja strefowa atmosfery. Napływają do nas wilgotne i znacznie chłodniejsze względem minionych dni masy powietrza z zachodu, północnego – zachodu. Jednak kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na koniec weekendu. Na szczęście w okolicach przełomu 1 i 2 dekady października będzie to tylko krótkotrwały epizod z wtargnięciem masy powietrza pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.

Ubiegłej doby w najcieplejszym momencie dni było zaledwie od 13°C do 19°C. Najwyższe wartości zmierzono na południu, natomiast najniższe na północnym – wschodzie. Dodatkowo pojawiły się pojedyncze burze na północy i północnym – wschodzie. Aczkolwiek były one znacznie mniej intensywne niż 3 października 2023 r., nie stwarzając istotnego zagrożenia.

Temperatura maksymalna, 5 października 2023 – 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW

coraz chłodniej w Polsce
Niska temperatura w kraju

Niskie temperatury pod koniec tygodnia. Niewykluczone słabe burze w chłodnej masie

Z prognoz wynika, że w piątek również będzie chłodno, co ma mieć związek z zaleganiem chłodnego strumienia powietrza polarnomorskiego. Jedynie dzielnice południowe i południowo – zachodnie i zachodnie okażą się cieplejsze, gdzie zaznaczy się strumień znacznie cieplejszej masy. Nad dzielnicami północy zaznaczy się ciepły front atmosferyczny, który jest związany z kolejnym atlantyckim niżem. Przyniesie on wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego, aż do wystąpienia słabych i umiarkowanych opadów deszczu. Także na tym obszarze wartości notowane w klatkach meteorologicznych okażą się najniższe i na ogół nie przekroczą 12-15°C, natomiast na pozostałym obszarze przeważnie do 16-20°C.

Wzrost dynamiki w troposferze jest prognozowany w nocy z piątku na sobotę, gdy to coraz większy wpływ na pogodę zacznie mieć niż baryczny o imieniu Patrick, który przyniesie silny wiatr o skali wichury, opady i ciągu kolejnych kilkunastu godzin istotny spływ zimnego powietrza arktycznego wprost do Polski. Znad północno – zachodniej części Starego Kontynentu do naszej części Europy nasunie się pogłębiona zatoka niskiego ciśnienia. Sam cyklon o imieniu Patrick, przejdzie na północy od naszego kraju, kierując się w rejon państw bałtyckich, a następnie Federacji Rosyjskiej w kolejnych dniach.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w okresie od 6.10.2023, 00Z do 8.10.2023, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

Groźna wichura w Polsce

Z uwagi na wzrost poziomego gradientu ciśnienia po południowej stronie niżu, nasilać ma się prędkość wiatru z kierunków zachodnich, powodując wichurę. Najsilniej powieje w pasie dzielnic północnych, ze szczególnym uwzględnieniem gmin nadmorskich i Morza Bałtyckiego, gdzie porywy dochodzić mogą do 80-110 km/h, powodując wystąpienie sztormu na tym słonym akwenie. Ponadto na pozostałym obszarze Polski powieje przeważnie do 50-75 km/h, a lokalnie do 80 km/h. Dodatkowo w sobotę przez nasz kraj przejdzie aktywny front atmosferyczny o charakterze chłodnym, powodując wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne o natężeniu słabym, okresowo i gdzieniegdzie umiarkowanym oraz silnym.

Prognoza sytuacji barycznej na 7 października 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

dynamiczna pogoda i groźne burze
Groźna wichura w Polsce

Zimne masy powietrza zdominują szczególnie końcówkę weekendu. Będą możliwe też burz wewnątrzmasowe

Weekend nie będzie nas rozpieszczał, jeśli chodzi o notowane wartości na termometrach. Dodatkowo odczucie chłodu wyraźnie potęgować ma silny wiatr z sektora zachodniego i północno – zachodniego, jak i też występujące na dużym obszarze Polski opady atmosferyczne. Gdzieniegdzie pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Północna część naszego kraju będzie najchłodniejsza. Na tym obszarze termometry wskażą od zaledwie 12°C do 15°C, natomiast najcieplej ma być w pasie południowym do 16-20°C.

Prognoza temperatury dla wysokości 2 metrów, 7 października 2023, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr i wichura oraz burze w Polsce
Groźne burze i dynamiczna pogoda

W nocy z soboty na niedzielę kontynuowany ma być coraz intensywniejszy spływ zimnego powietrza arktycznego w tylnej części niżu, który współpracować ma z wyżem. Centra antycyklonu lokować mają się nad zachodnią i północno – zachodnią częścią europejskiego obszaru synoptycznego i w rejonie Islandii. Utworzy się charakterystyczna „pochylnia” po wschodniej stronie klina wyżowego. Pozwoli to intensywną adwekcję chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego.

Prognoza sytuacji barycznej na 8 października 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze i dynamiczna pogoda
Spływ zimnego powietrza arktycznego, niedziela może przynieść na NE pojedyncze burze

Kulminacja ochłodzenia w niedzielę, kolejne dni z ociepleniem w kraju. Będą przymrozki i pojedyncze burze

Ostatni dzień weekendu rozczaruje warunkami pogodowymi w Polsce i temperatury staną się iście jesienne. Prognozowana jest ujemna anomalia temperatury względem lat ubiegłych. Cały kraj znajdzie się w strumieniu zimnej masy pochodzenia arktycznego z północy i północnego – zachodu. Od północy napływać ma coraz suchsze powietrze, sprzyjając występowaniu większych przejaśnień i rozpogodzeń. Dlatego w wielu regionach zmniejszy się zachmurzenie do umiarkowanego, jak i też małego, ale okresami i w wielu regionach przejściowo może być bezchmurnie. Najwięcej chmur i opadów na wschodzie, północnym – wschodzie.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 m, 8 października 2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy

Dynamiczna pogoda w weekend

Najwięcej opadów w zasięgu odsuwającego się początkowo na południe chłodnego frontu, wystąpi w pasie dzielnic południowych, gdzie opady mogą okazać się najsilniejsze, gdyż ważną rolę odegrać może wymuszanie orograficzne. W świeżej masie pochodzenia arktycznego morskiego, pojawią się warunki sprzyjające do tworzenia komórek konwekcyjnych, jak i też pojedynczych burz wewnątrzmasowych, które przyniosą głównie opady deszczu. Ponadto nisko położona izoterma zero, sprzyjać ma opadom drobnego gradu, krupy lodowej/śnieżnej, jak i też miejscami deszczu ze śniegiem. Szczególnie na północnym – wschodzie i wschodzie. Niewykluczone, że najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cb przyniosą pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Dlatego możliwe są burze. Należy podkreślić, że opady śniegu możliwe są w weekend na terenie Tatr, gdzie krajobrazy górskie mogą ulec zabieleniu.

Zobacz też: Potężna wichura coraz bliżej Polski. Zrobi się niebezpiecznie

Niedziela okaże się najchłodniejszym dniem w mijającym tygodniu, gdyż odczujemy silną adwekcje chłodnego powietrza arktycznego z północy i północnego – zachodu. W najcieplejszym momencie dnia termometry w tym dniu pokażą od zaledwie 7°C do 11°C. Natomiast na zachodzie i częściowo północy do 12-13°C. Jednak musimy mieć na uwadze fakt, że występujący duży gradient baryczny przyczyni się do występowania porywistego wiatru z sektora północno – zachodniego, potęgując w istotny sposób odczucie chłodu. Dlatego temperatura odczuwalna będzie dużo niższa od powietrza.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów, 8 października 2023, 13 UTC dla Polski według modelu ICON

zimno w Polsce
Zimna niedziela w Polsce

Silne ochłodzenie i przymrozki w Polsce

Pod koniec weekendu znajdziemy się pod wpływem wyżu o imieniu Tora, którego główne centrum znajdzie się na zachód, północny – zachód od Polski. W wielu regionach pogoda ulegnie poprawie, a opady atmosferyczne i pojedyncze burze zdarzą się tylko na północnym – wschodzie i wschodzie naszego kraju. Szczególnie interesujące są prognozy na noc z niedzieli na poniedziałek, gdy to w warunkach pogodnego nieba, dochodzić ma do silnej radiacji ciepła z gruntu. Ważnym czynnikami okażą się m.in: adwekcja zimnego powietrza arktycznego, długa październikowa noc i słabnący wiatr. Dlatego też bardzo prawdopodobne są nocne i poranne przymrozki nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości prognozują przymrozki zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie. Na tym obszarze temperatura może spaść kilka stopni poniżej zera. Wkrótce podamy więcej informacji o spodziewanym najsilniejszym od początku sezonu jesiennego epizodzie z wtargnięciem powietrza pochodzenia arktycznego.

Prognoza sytuacji barycznej na 8.10.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

napływ powietrza arktycznego
Chłodno w kraju, niewykluczone burze w niedzielę na północnym – wschodzie

Zalecamy śledzić najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Prognoza temperatury dla wysokości 2 m na 9 października 2023, 4 UTC według niemieckiego modelu ICON

zimno w Polsce
Najzimniejsza noc z 9-10 października 2023 r., kolejne noce cieplejsze

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów, 9 października 2023, 3 UTC według modelu GEM dla Polski

spore ochłodzenie w Polsce
Silne ochłodzenie w Polsce

Prognozy pogody stale monitorujemy i wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl