Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. Spodziewane wichury spowodowane niżowym wzorem pogody, okresami zaznaczy się wpływ nieprzyjemnych zgniłych wyżów. Możliwy pierwszy atak zimy na nizinach i mróz.
Z najnowszych prognoz modelu klimatycznego (CFS) listopad 2023 wynika, że w przedostatnim miesiącu roku możemy spodziewać się dominacji pogody niżowej. Zatem oczekujemy czasem dużej zmienności pogody. Ilość opadów będzie w normie, bądź miejscami powyżej normy w skali miesięcznej. Z uwagi na okresową dużą aktywność cyrkulacji strefowej, możliwe są fale silnego wiatru, nawet w formie jesiennych wichur i silnych sztormów na Bałtyku. Nie można wykluczyć pojedynczych dni z burzami, zarówno w chłodnych masach okresami płynących z północy, ale też na aktywnych frontach głębokich niżów w cieplejszych masach.
Prognoza anomalii w polu ciśnienia na listopad 2023 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa. W skali miesięcznej temperatura powyżej, ale nie wyklucza to okresowych przymrozków i mrozu oraz pierwszych akcentów zimowych
Ponadto z prognoz amerykańskiego modelu klimatycznego. Wynika, że najczęściej aurę kształtować będą układy niskiego ciśnienia, za które odpowiedzialne ma być strefowa cyrkulacja atmosfery, co może prowadzić do napływu przejściowo cieplejszych mas powietrza w ciepłych sektorach niżów. Aczkolwiek okresami możliwa jest wędrówka niżów znad basenu Morza Śródziemnego z duża ilością wilgoci i opadów. Czasem wyże mogą ulokować się nad zachodnią i północną Europą, doprowadzając do spływów chłodnego powietrza wprost do Polski, nawet o cechach arktycznych morskich. Mają być to jednak okresy krótkotrwałe. Modele prognozują, że przez większość czasu temperatura będzie powyżej normy wieloletniej z powodu adwekcji cieplejszych mas powietrza. Także z południa Starego Kontynentu. Dwucyfrowe dodatnie na wartości na termometrach mogą się jednak zdarzać. Jesień termiczna będzie się umacniać, a w drugiej połowie miesiąca okresowo możliwe okresy z zimą termiczną.
Prognoza średniej anomalii temperatury na listopad 2023 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Prognoza średniej anomalii temperatury na listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Wyliczana miesięczna anomalia temperatury na listopad 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

Jesienne zgniłe wyże nie okażą się rzadkością
Główne modele z różnych ośrodków meteorologicznych pokazują temperaturę miesięczną powyżej normy w Polsce. Sugeruje to, że może być to miesiąc cieplejszy niż zwykle. Potencjalne okresy chłodu są możliwe zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca. Jednak ich skala nie powinna być duża i nie przewiduje się, aby były długotrwałe. Niewykluczone, że po 15 listopada 2023 r. przy przejściowej adwekcji z północy wystąpią pierwsze tej jesieni na nizinach opady śniegu. Przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą częstsze niż w październiku, a nawet możliwy jest mróz. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.
Zgniły wyż i widok ze szczytowych partii gór, które często w październiku i listopadzie są nad wilgotną warstwą inwersji

Pogoda długoterminowa sugeruje okresy ze złą jakością powietrza
Na dużą uwagę zasługuje również fakt, że utworzą się okresami zgniłe antycyklony, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Musimy podkreślić, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Często przez wiele dni może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Jest to charakterystyczne dla półrocza chłodnego. W ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni również jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w październiku, co spowodowane będzie występowaniem niższych temperatur i silną inwersją termiczną w zasięgu okresowo panujących zgniłych wyżów. Przy niewielkiej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Groźne pyły PM2.5 i PM 10 będą zbierać się w najniższej przyziemnej warstwie troposfery przy wyżach barycznych, w warunkach silnych inwersji osiadania i równowagi stałej.

Jesienna mgła radiacyjna rozpraszająca się po wschodzie słońca

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC