Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na sobotę 9 września. Gorący początek weekendu

Prognoza pogody na sobotę 9 września. Dzień gorący w Polsce


Pogoda nas rozpieszcza. Wiem, że rozpływam się nad tym co dzień rano. W zasadzie to mógłbym zaprzestać wydawania prognoz porannych, ponieważ aura nie zmienia się wcale. Jednak po pierwsze lubię to dla Was przygotowywać. Po drugie, mam nadzieję, że przynajmniej część z Was również lubi te prognozy czytać. To zaczynami. Prognoza pogody na sobotę. Same dobre informacje.

Sytuacja baryczna w Europie

Niewiele zmienia się w sytuacji synoptycznej nad naszym kontynentem. Spójrzmy na mapę z sytuacją synooptyczną.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Polska i nasz najbliższy region wciąż pozostaną dziś pod wpływem silnego, stabilnego układu wyżowego o wdzięcznej nazwie Patricia. Obszar wysokiego ciśnienia rozciąga się od strefy podbiegunowej, przez wschodnie wybrzeża Bałtyku, Polskę po Europę południową i częściowo zachodnią. Na Morzu Śródziemnomorskim, w regionie Egiptu szaleje kolejny aktywny niż przynosząc ulewne opady deszczu i burze. Do Półwyspu Iberyjskiego zbliża się niż Franklin, który przyniesie załamanie pogody w Portugalii i na południowym zachodzie Francji. Jednak wróćmy do Polski, tutaj pogoda wyglądała będzie zupełnie inaczej niż w omawianych regionach. Przeczytaj również: Załamanie pogody wkroczy do Polski

Prognoza pogody na sobotę. Wysokie temperatury powietrza

Wspomniany ośrodek wysokiego ciśnienia zapewnia nam dwie rzeczy. Pierwszą jest brak zachmurzenia i całodzienna, silna operacja słoneczna. Drugim skutkiem panowania wyżu jest napływ ciepłych mas powietrza z kierunków południowych. Oczywiście wynikiem tego są wysokie, a jak na wrzesień, bardzo wysokie temperatury powietrza nad Polską.

Prognoza pogody na sobotę 9 września. Wysokie temperatury powietrza w Polsce
Prognoza pogody na sobotę. Wysokie temperatury powietrza

Widzimy, że prognoza pogody na sobotę upału prawdopodobnie jeszcze nam nie przyniesie. Jednak i tak termometry wskażą bardzo wysokie temperatury jak na końcówkę pierwszej dekady września. Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na zachodzie Polski. Tutaj termometry wskazywały będą w okolicach nawet 28-29 stopni Celsjusza. Na wschodzie tylko nieco chłodniej, ale również z definicji będzie to dzień gorący, ponieważ i tutaj temperatury powietrza przekroczą 25 stopni Celsjusza. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr. Grafiki z prognozą wiatru użyłem jako tło obrazka głównego wpisu. Widać z niej, że sobota nad Polską będzie praktycznie bezwietrzna. Delikatne porywy wiatru z zachodu i południa sięgać mogą maksymalnie 20 km/h.

Prognoza pogody na sobotę. Mnóstwo słonecznego nieba

Pierwszy dzień weekendu przyniesie nam nie tylko bardzo wysokie temperatury powietrza i brak wiatru. Klimatu jak w środku lata doda nam słońce, które będzie nam w Polsce towarzyszyć praktycznie przez cały dzień. Jedyną oznaką, że mamy już wrzesień jest nieco niższa linia, po jakiej słońce przemieszcza się ze wschodu na zachód po nieboskłonie. Jednak miłośnicy opalania się będą dziś mogli spokojnie korzystać z kąpieli słonecznych. Nie wiem jak miłośnicy kąpieli choćby w jeziorach, ponieważ noce są już chłodne, a ja od początku września nie mam już czasu na wypady nad jeziora (ehh, to rodzicielskie obowiązki).

Podsumowując, prognoza pogody na sobotę przynosi nam same pozytywne wiadomości. To będzie bardzo ciepły dzień. Do tego od świtu po zmierzch towarzyszyć będzie nam słońce. Chmur w Polsce będzie jak na lekarstwo, a opady nie będą występowały wcale. Do tego dołóżmy wartości ciśnienia atmosferycznego na poziomie 1025 hPa i mamy gotową receptę na świetne samopoczucie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk