Prognoza pogody na środę 11 października. Pogoda potężnie nas zaskoczy. Lato wróci na dłużej?

Dziś mam dla Was garść pozytywnych wieści. Prognoza pogody na środę przynosi nam niespodziewany wzrost temperatury. Termometry w Polsce wskażą nawet 24-25 stopni Celsjusza w części kraju. Sprawdźmy dlaczego środa 11 października przyniesie nam powiew lata i jak długo utrzyma się poprawa pogody.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Pogoda w naszej części Europy zacznie się znacznie zmieniać. Nad kontynent zbliża się głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Przyniesie on atak zimy i śnieżyce w północnej połowie Skandynawii. Dla nas, nadejście niżu nad północ kontynentu oznacza dużo bardziej pozytywne wiadomości.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna w Europie
Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Otóż w Polsce i Centralnej Europie cyrkulacja mas powietrza zmieni się z północnej na zachodnią, a nawet południowo zachodnią. Jak łatwo się domyślić oznacza to, że chłodne masy powietrza zastąpione zostaną powietrzem ciepłym z południowego zachodu kontynentu. Na północy kontynentu występowała będzie silna wichura, jednak nas dotyczy to dziś w mniejszym stopni. Zresztą, zapraszam na szczegóły prognozy pogody na środę 11 października.

Zaskakujące ocieplenie nad Polską

Po tym jak powyżej wytłumaczyłem procesy jakie zajdą w naszym obszarze synoptycznym podczas tej doby, mam nadzieję, że ocieplenie, jakie wystąpi dziś nad Polską nie będzie już takie zaskakujące. Jednak na pewno jest to bardzo fajna wiadomość dla wszystkich ciepłolubnych mieszkańców Polski. Dwie ostatnie doby były tak zimne, że dostaję ciarek na samo wspomnienie porannego wyjścia z psem.

Prognoza pogody na środę.  Wysokie temperatury w Polsce
Prognoza pogody na środę. Ocieplenie nad Polską

Dziś już takich problemów ze spacerem z psem nie będzie, ponieważ przed nami bardzo ciepły, letni wręcz dzień. Oczywiście, podczas gdy za dnia zrobi się już bardzo ciepło, poranek, zwłaszcza na wschodzie kraju będzie jeszcze chłodny. Jednak wraz z upływem dnia temperatury w Polsce znacznie dziś wzrosną. Najchłodniej będzie nadal na wschodzie Polski. Tutaj termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazywały będą w okolicach 16-17 stopni Celsjusza. Podczas gdy na wschodzie temperatury nie będą dziś letnie, tak na zachodzie napływ ciepła przyniesie bardzo ciepły dzień. Lokalnie na Dolnym Śląsku, czy Ziemi Lubuskiej termometry mogą wskazywać dziś nawet 25 stopni Celsjusza. W pasie centralnym kraju w okolicach 20 stopni powyżej zera.

Prognoza pogody na środę. Wraca silny wiatr

Niż Ralf zrobi nam dobrą robotę pod kątem napływu mas powietrza. Jednak przyniesie on również niezbyt pożądane skutki. Przede wszystkim ośrodek ten jest niżem bardzo głębokim, dlatego w regionie mocno wzrósł gradient ciśnienia. Co za tym idzie, prognoza pogody na środę przynosi nam silny wiatr w Polsce i regionie.

Pogoda w środę przyniesie nam silny wiatr
Silny wiatr w Polsce i regionie w środę 11 października

Mocno, bo do 50-60 km/h na godzinę wiało będzie w całym kraju. Jednak najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się dziś w górach. Tutaj porywy wiatru przekraczać dziś mogą 70 km/h. Niż przyniesie również większe zachmurzenie w kraju. Jednak opadów deszczu spodziewamy się wyłącznie na północy Polski. Do tego nie będą to opady ciągłe i intensywne. Raczej mówimy tu o słabych, przelotnych opadach. Ciśnienie atmosferyczne spada. Dobę rozpoczęliśmy od wartości ciśnienia na poziomie 1020 hPa. Zakończymy ją na poziomie 1010 hPa. Jednak to wciąż są wysokie wartości ciśnienia i nie powinno to mieć większego wpływu na nasze samopoczucie.