Atak zimy i śnieżyca na północy. Spadnie 50-60 cm śniegu. Cyklon Ralf coraz bliżej Polski

Za nami najchłodniejsza noc od lata. Temperatury w nocy w Polsce spadły nawet poniżej -5 stopni Celsjusza. Co gorsze, do Europy północnej zbliża się głęboki niż Ralf. Przyniesie on atak zimy i śnieżycę w północnych regionach Bałtyku. Sprawdzimy gdzie śniegu spadnie najwięcej i jakie jeszcze zmiany w pogodzie przyniesie cyklon atlantycki.

Atak zimy na północy. Czym będzie spowodowany?

Od wielu dni nasza część Europy znajduje się pod wpływem zachodniej, strefowej cyrkulacji powietrza. Podczas gdy Polska na krótkie okresy dostaje się pod wpływ ośrodków wyżowych, tak Skandynawia raz po raz narażona jest na uderzenia głębokich niżów atlantyckich.

Atak zimy na północy. Cyklon Ralf uderzy w Skandynawię
Atak zimy na północy. W Skandynawię uderzy cyklon Ralf

We wtorek do wybrzeży Skandynawii zbliży się kolejny w październiku cyklon nazwany Ralf. To bardzo głęboki ośrodek niżowy. Ciśnienie w jego centrum spadło poniżej 970 hPa. W regionie zalega wciąż bardzo chłodne powietrze arktyczne, które zalega tu jeszcze po przejściu poprzedniego niżu (po zachodniej stronie poprzedniego niżu spłynęło arktyczne powietrze z północy. Spójrzmy zresztą na mapy rozkładu mas powietrza nad Europą.

Atak zimy. Arktyczne masy powietrza na północy Europy
Atak zimy. W części Europy zalegają arktyczne masy powietrza

Oczywiście, cyklon przyniesie wzrost temperatury, ponieważ przepływ mas powietrza zmieni się na południowy. Jednak zanim to nastąpi, intensywne opady wkroczą nad Skandynawię, gdzie obecnie temperatury są bardzo niskie. Oczywiście oznacza to dość solidny atak zimy. Prognozowane są bardzo duże przyrosty pokrywy śnieżnej.

Atak zimy w basenie Morza Bałtyckiego. Ile i gdzie spadnie najwięcej śniegu?

Na wstępie tej części wpisu przyjrzyjmy się może animacji prognoz opadów nad Europą na najbliższe dni. Odpowie nam to na pytanie gdzie i kiedy przejdzie najsilniejsza śnieżyca.

Atak zimy na północy Europy

Widzimy, że niż dotrze na zachód Skandynawii w nocy z wtorku na środę. Na norweskim wybrzeżu początkowo padać może deszcz, jednak opady dość szybko przejdą w opady mokrego śniegu. W następnych godzinach strefa opadów przesunie się na północ. W środkowej Norwegii, czy Szwecji, w środę śnieżyca prawdopodobnie będzie już solidna. Mieszkańców regionu czeka dość silny atak zimy. Śnieg bardzo mocno padał będzie również na północy Skandynawii. Spójrzmy na mapę wysokości pokrywy śnieżnej na najbliższe dni.

Atak zimy na północy Europy.
Atak zimy na północy Europy. Spory przyrost pokrywy śnieżnej

Powyżej mapa z prognozą wysokości pokrywy śnieżnej na piątek 13 października. Oczywiście najwięcej śniegu leży obecnie na Grenlandii i Islandii. Jednak po jutrzejszym ataku zimy przyrost pokrywy śnieżnej w centrum i na północy Skandynawii również wyniesie nawet do 60 cm. Śnieg pojawi się również na większym obszarze północno zachodniej Rosji. Jednak tutaj nie będzie to atak zimy tak silny jak w wielu regionach Skandynawii.

Cyklon Ralf przyniesie zmianę pogody w Polsce

W Polsce również mieliśmy do czynienia z opadami śniegu. Wszystko przez spływ bardzo chłodnych, arktycznych mas powietrza z północy. Bardzo zimno w kraju będzie jeszcze we wtorek. Pamiętacie jednak co pisałem we wstępie wpisu? Nad Skandynawię zbliża się niż. Jest to bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, więc powietrze krąży wokół niego w dość znacznej odległości. Powietrze wokół niżu krąży odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Dlatego też do Polski od środy napłynie znacznie cieplejsze powietrze z południa i zachodu Europy.

Napływ ciepłych mas powietrza do Polski. Temperatury w kraju wzrosną
Napływ ciepłych mas powietrza do Polski

Powyżej mapa z prognozą temperatury na wysokości 1500 metrów. Wiem, że mało kogo prócz dzikich ptaków obchodzą temperatury tak wysoko nad Ziemią. Jednak tak się składa, że to właśnie te mapy doskonale obrazują rozłożenie mas powietrza na danym obszarze. Po tej mapie widać, że w środę do Polski napłynie bardzo ciepłe powietrze. Przyniesie to znaczny wzrost temperatury. Niestety, bliskość niżu okupimy również bardzo silnym wiatrem. Jednak to już jest temat na inny wpis.