Śnieg sypie w Polsce. Arktyczny podmuch już w kraju. Chwycił mróz poniżej -8°C


Śnieg sypie w Polsce. Arktyczny podmuch w kraju. Chwycił mróz poniżej -8°C. Opady zimowe występuje również na terenach poniżej 1000 m n.p.m. Sprawdzimy, gdzie było najzimniej i kiedy nadejdzie ocieplenie.

Zimno w Polsce za sprawą spływu powietrza z północy

Wskazywaliśmy, że noc z 8/9 października 2023 r. będzie wyjątkowo zimna, co ma związek ze spływem powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Na dużym obszarze naszego kraju pojawiły się przymrozki, które związane były z adwekcją zimnej masy oraz nocną radiacją ciepła w warunkach długiej październikowej nocy. Zgodnie z prognozami ujemna temperatura wystąpiła nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu. Dodatkowo pod koniec weekendu i na początku nowego tygodnia śnieg padał nie tylko w szczytowych partiach gór, ale także poniżej 1000 metrów nad poziomem morza. Na Kasprowym Wierchu o poranku obserwator zmierzył pokrywę śnieżną, która wyniosła 2 cm.

Trajektoria wsteczna mas powietrza, 9 października 2023, 06 UTC dla wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy

zimne powietrze
przymrozki, mróz i śnieg spowodowane spływem zimnych mas z północy

Poza obszarami górskimi najzimniej było w Łodzi, gdzie w poletku meteorologicznym na wysokości 5 cm, zmierzono aż -4°C. Na przeważającym obszarze ubiegła noc i poranek był przymrozkowy.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 8.10.2023 /9.10.2023 r. według CMM IMGW dla Polski

przymrozki w kraju
Duży obszar przymrozków przy gruncie. Źródło: CMM IMGW

Temperatura minimalna w nocy na wysokości 2 metrów z 8.10.2023 / 9.10.2023 r. według CMM IMGW

przymrozki na stacjach IMGW
Przymrozki poza górami na 2 m. Źródło: CMM IMGW

Najzimniejsza noc od początku sezonu jesiennego 2023 w Polsce

Przymrozki odnotowano głównie w centrum, południu i wschodzie i północy, ale także i miejscami na zachodzie. Najcieplej było ubiegłej nocy i o poranku wzdłuż polskiego wybrzeża, gdzie ciepły Bałtyk oddawał ciepło.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Powiew lata, czy coraz niższe temperatury?

Poza siecią pomiarową IMGW, najzimniej było na torfowisku w Czarnym Dunajcu, czyli słynnym mrozowisku w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, gdzie temperatura spadła do -7.3°C przy gruncie, o czym poinformował autor strony. Dodatkowo rano na froncie atmosferycznych zaobserwowano w tym rejonie Polski opady śniegu. Na 2 metrach w klatce meteorologicznej odnotowano temperaturę minimalną -4.1°C.

Na nizinach i wyżynach najchłodniejszą stacją synoptyczną okazała się stacja synoptyczna Łódz-Lublinek, gdzie odnotowano -1.3°C. Jest to jak do tej pory najniższa temperatura minimalna od początku tegorocznego sezonu jesiennego, który jest wyjątkowo ciepły. Jeszcze zimniej było w górach, gdzie na stacji IMGW położonej na Kasprowym Wierchu odnotowano -8.4°C, natomiast w prywatnym projekcie badawczym w Litworowym Kotle był mróz dwucyfrowy i tam zmierzono aż -10.7°C.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów za minione 24h do 9 października 2023 r., 6:00 UTC według danych z depesz synoptycznych IMGW

mróz i przymrozki w kraju
Mróz, przymrozki i śnieg na południu

Z powodu adwekcji powietrza arktycznego, pojawiły się dogodne warunki do wystąpienia opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Śnieg padał w minionych 48 godzinach nie tylko wysoko w górach, ale także m.in na Podhalu i Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Na Kasprowym Wierchu zalegało o świcie 2 cm białego puchu. Natomiast deszcz ze śniegiem i mokry śnieg padał o poranku w Zakopanem. Opady zimowe w tym sezonie zdarzyły się na południu później niż zwykle, gdyż przeważnie znajdowaliśmy się w napływie ciepłych mas powietrza z kierunków południowych. Śnieg w górach i na obszarach spadł 2-3 tygodnie później niż zwykle o tej porze roku.

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przedni Staw – widok z kamery TOPR. Źródło: TOPR

śnieg na obszarze Polski
Śnieg w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty z kamer TOPR. Źródło: TOPR

śnieg w Polsce
Śnieg na Hali Gąsienicowej

Kasprowy Wierch – widok na Świnicę. Źródło: TOPR

śnieg w kraju
Śnieg w Polsce. Źródło: kamery TOPR

Śnieg będzie padał jeszcze w górach

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin modele prognozują możliwy przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach, ale także i opady stałe oraz mieszane są możliwe również na obszarze Podhala. Niewykluczone, że przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu zdarzą się również w Bieszczadach. Na szczęście powiew arktycznego chłodu jest krótkotrwały i szybko nadejdzie ocieplenie. W Tatrach utworzy się krótkotrwała pokrywa śnieżna, która sięgnąć może 10-15 cm do wtorku. Opady śniegu zdarzyły się również w Beskidach. Potem śnieg szybko stopnieje i nadejdzie prawdziwe babie lato.

Warto wspomnieć, że wczoraj pierwszy raz od końca kwietnia nigdzie w dzień nie było ponad 15 stopni. Dodatkowo w niedzielę pierwszy raz od początku września wystąpiła ujemna anomalia temperatury, która objęła cały nasz kraj.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do 10 października 2023 w Polsce

śnieg
Śnieg w Polsce. Najwięcej w Tatrach, ale niewielka pokrywa śnieżna utworzyć może się w kolejnych godzinach w Bieszczadach

Zimno na obszarze Polski i opady śniegu

Z prognoz wynika, że przed nami jeszcze jedna noc przymrozkowa na większym obszarze Polski. Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości prognozują możliwy spadek temperatury przy gruncie na nizinach i wyżynach do -4/-1°C. Najniższe temperatury w drugiej połowie nocy i nad ranem są możliwe w centrum i na wschodzie. Szczególnie w obszarach, gdzie nie pojawi się podinwersyjne zachmurzenie oraz mgła, która może powstrzymać radiacyjne wypromieniowanie ciepła. Wraz z początkiem drugiej dekady października zaobserwujemy istotne ocieplenie w całym kraju i wrócą do nas wartości bardziej charakterystyczna dla lata. Ciepły strumień powietrza polarnomorskiego z zachodu, południowego – zachodu. Czeka nas jednak duża zmienność pogody w rozpoczynającym się tygodniu. Dlatego zalecamy uważnie śledzić prognozy pogody.

Prognoza temperatury przy gruncie, 10 października 2023 r. o świcie

śnieg i przymrozki w kraju
Śnieg na południu, przymrozki jeszcze na nizinach i wyżynach w nocy 9/10 października 2023 r.

Fanipogody.pl