Fala ciepła mknie do Polski. Temperatury wystrzelą w górę, przymrozki i opady śniegu ustąpią. Ponad 25°C w prognozach

Fala ciepła już zmierza do Polski i odsunie zimne powietrze pochodzenia arktycznego do naszej części Europy. Przed nami jeszcze jedna bardzo zimna noc z przymrozkami, gdy to dodatkowo mogą tworzyć się mgły marznące osadzające szadź i zwiększające śliskość dróg i chodników we wschodniej, centralnej i południowej części kraju.

Wskazywaliśmy, że początek nowego tygodnia będzie zimny, gdy temperatura będzie poniżej średniej wieloletniej. Dodatkowo w rejonach górskich i podgórskich, występowały kolejne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej i zalega śnieg. Noc z 9/10 października 2023 r. będzie ostatnią, gdy to na przeważającym obszarze Polski pojawią się silne przymrozki. Kolejna noc z 10/11 października 2023 r. już znacznie cieplejsza.

W prognozach numerycznych pojawia się szansa, że jeszcze w tym tygodniu, pojawi się na krótko babie lato, które radykalnie zmieni warunki pogodowe. Przeżyjemy szok termiczny, gdyż średnia dobowa temperatura wzrośnie z termicznej jesieni i dolnego progu przedzimia do wartości charakterystycznych przejściowo dla lata. Nie ma jednak szans, abyśmy ustanowili kolejne rekordy temperatury dla października, co nie zmienia faktu, że będzie znów bardzo ciepło jak na drugą dekadę mijającego miesiąca. Najwyższe wartości na termometrach zobaczymy w drugiej połowie tygodnia, a szczególnie w okolicach weekendu, potem nadejdzie ochłodzenie. Fala ciepła spowodowana będzie obecnością niżów na północy Starego Kontynentu oraz na Atlantyku Północnym. Niewykluczone, że temperatura jeszcze w tym tygodniu sięgnie 24-25°C i okażą się to najcieplejsze dni w drugiej dekadzie mijającego miesiąca. Potem po 15 października 2023 r. widać szanse na kolejny trwalszy spływy chłodu z wysokich szerokości geograficznych.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 11 października 2023, 15 UTC według modelu GFS dla Polski

fala bardzo ciepłego powietrza w Polsce
Wysoka temperatura w kraju

Zimne powietrze arktyczne w Polsce

Jeszcze w poniedziałek, 9 października 2023 r. utrzymuje się w naszej części Europy zimne powietrze arktyczne, które dociera do nas z dalekiej północy. Minionej nocy najzimniej było w górach i na obszarach podgórskich, gdzie notowano przeważnie -10°C/-8°C. Najchłodniejszą stacją okazał się Litworowy Kocioł, gdzie odnotowano temperaturę poniżej -10°C, natomiast na stacjach IMGW Kasprowy Wierch było blisko -9°C w klatce meteo. Strumień bardzo ciepłego powietrza z południowego – zachodu zacznie płynąć do całej Polski już od środy. W kolejnych dniach czeka nas istotna zmiana w polu ciśnienia oraz geopotencjału, co pozwoli na odsunięcie bardzo zimnej masy z wysokich szerokości geograficznych. Na początku tygodnia średnia dobowa anomalia temperatura jest nawet 4-5°C poniżej normy z lat 1991-2020 r. Jednak już w środę termometry pokażą w kraju nawet 16-24°C. Najwyższe temperatury w tym dniu zostaną odnotowane na zachodzie, południowym – zachodzie i południu Polski. Fala ciepła gwałtownie więc wkroczy do naszego kraju.

Zobacz też: Śnieg sypie w Polsce. Arktyczny podmuch już w kraju. Chwycił mróz poniżej -8°C

Prognozowana anomalia temperatury na 2 m na 11 października 2023, 18Z według modelu GFS

wysoka dodatnia anomalia temperatury w Polsce
Duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w Polsce, 11 października 2023 r.

Ochłodzenie na moment przed weekendem, potem znów ocieplenie

Na moment chłodniej zrobi się w czwartek, gdy to za chłodnym frontem spłynie chłodniejsza masa polarna, ale w kolejnych dniach powrócą wyższe temperatury do Polski. Czeka nas kolejna krótkotrwała fala ciepła, która pojawi się w ciepłym wycinku niżu już w piątek. Wyjątkowo ciepły okres synoptyczny potrwa prawdopodobnie do soboty, potem wartości spadną do wartości w normie i poniżej normy wieloletniej.

Prognoza temperatury na 2 m, 12 października 2023, 12 UTC dla Polski według modelu GFS

fala ciepłego powietrza szybko wyparta
Ochłodzenie na moment w czwartek – aura kształtowana przez dynamiczną cyrkulacje strefową

W czasie omawianego epizodu z wtargnięciem ciepłych mas powietrza z zachodu, południowego – zachodu, najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych i centralnych oraz częściowo wschodnich, natomiast najchłodniej na północnym – zachodzie i północy.

Prognozowana wstępnie temperatura na 13 października 2023, 18 UTC dla Polski według modelu GFS

wysoka temperatura w Polsce
Fala ciepła kolejna od piątku w ciepłym wycinku niżu

Będzie duża zmiana pogody w drugiej połowie miesiąca i trwalszy chłodniejszy okres synoptyczny

Wiodące modele numeryczne z Europy i Ameryki Północnej jasno wskazują, że fale ciepłego powietrza, które będą zaciągane przez niże atlantyckie nie okażą się trwałe. Już pod koniec weekendu czeka nas istotne ochłodzenie, które może pozostać z nami na dłużej. Wzrośnie również prawdopodobieństwo częstszych nocnych i porannych przymrozków. Nie zabraknie też okresów ze zgniłymi wyżami, które przyniosą mgły, stratusy i niskie temperatury oraz opady mżawki. Pojawić mogą się też wydajne opadowo niże z południa, lecz na ten moment to nic pewnego.

Prognozowana temperatura na 14 października 2023, 12 UTC według modelu GFS dla Polski

wysoka temperatura
Wysoka temperatura i 25 stopni w prognozach GFS i ECMWF

Prognoza temperatury na 2 m wstępnie na 14 października 2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

wysoka temperatura w Polsce
Prawdopodobnie to ostatnie tak ciepłe dni w październiku 2023 r. na obszarze Polski

Duża zmiana pogody możliwa

Druga połowa mijającego miesiąca będzie znacznie chłodniejsza od pierwszej, jeśli spojrzymy m.in na prognozowane średnie anomalie temperatury powietrza na kolejne tygodnia w oparciu o model ECMWF. Niewykluczone, że częściej temperatura spadać będzie do wartości ujemnych. Dodatkowo mogą zdarzyć się poza obszarami górskimi opady śniegu i deszczu ze śniegiem w Polsce, nawet o większym natężeniu.

duże ochłodzenie w Polsce
Fala ciepłego powietrza nie pozostanie z nami długo. Chłodniejsza druga połowa października. Źródło: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury w kolejnych tygodniach w oparciu o model ECMWF EPS dla Polski

fala ciepłego powietrza ustąpi
Fala ciepłego powietrza szybko ustąpi, będzie chłodniej w drugiej połowie miesiąca

Fanipogody.pl