Prognoza pogody na wtorek 10 października. Powiew zimy w kraju. Są jednak też dobre wiadomości

Wczoraj przespało mi się poranną prognozę pogody, więc dziś wszystko jest już na czas i zgodnie z planem. Prognoza pogody na wtorek przynosi nam przede wszystkim niskie temperatury powietrza. Opady będą występować w kraju, jednak będą to opady o charakterze raczej przelotnym i lokalnym. Zapraszam na szczegóły.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy tradycyjnie od sytuacji synoptycznej w Europie. Polska znajduje się obecnie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak wpływ na pogodę na zachodzie i południu kraju będzie dziś miał ciepły wycinek frontu atmosferycznego.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna w Europie
Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Do Skandynawii zbliża się głęboki niż atlantycki, który będzie miał zdecydowany wpływ na pogodę nie tylko w tym regionie. Niż przyniesie silniejszy wiatr i opady również w naszym kraju, jednak to jeszcze nie dziś. Na Atlantyku rozwija się już kolejny ośrodek niskiego ciśnienia. Typowa sytuacja dla jesiennej, strefowej cyrkulacji powietrza. Wróćmy jednak do tego co przyniesie nam prognoza pogody na wtorek dla Polski. Nie wybiegajmy w tym wpisie zbyt daleko w przyszłość.

Przed nami bardzo chłodny dzień w Polsce

Zacznijmy od temperatur powietrza. Tak trochę w myśl zasady, że zacznijmy od wiadomości złej. Wtorek będzie kolejnym po poniedziałku chłodnym dniem w Polsce. Poniżej prognoza temperatur powietrza na 10 października dla Polski.

Prognoza pogody we wtorek. Temperatury powietrza
Prognoza pogody na wtorek. Temperatury powietrza w Polsce

Powyżej prognozy temperatury na najcieplejszy moment dnia. W większości regionów kraju termometry wskazywały będą w okolicach 11-12 stopni Celsjusza. Przyznacie, że nie są to wartości, które chcemy oglądać na termometrach. Zwłaszcza, gdy wrzesień i początek października przyzwyczaiły nas raczej do wysokich, letnich temperatur powietrza. Jednak jest światełko w tunelu. Spoglądając na regiony zachodnie kraju oraz do Niemiec i Czech widzimy, że tam wartości temperatury we wtorek będą już znacznie wyższe. Nawet do 16 stopni wskazywały będą termometry przy granicy polsko-niemieckiej. To zapowiedź ocieplenia, którego szczyt czeka nas w środę. Szczęśliwie uspokoił się wiatr, który nie będzie obniżał dziś temperatury odczuwalnej w kraju. Przeczytaj także: Fala ciepła mknie do Polski. Czy lato wróci na dłużej?

Prognoza pogody na wtorek. Rozpogodzenia, ale pojawią się opady

Dzisiejszy dzień przyniesie jeszcze sporo chmur w Polsce. Blisko zachodnich i południowo zachodnich granic kraju znajduje się ciepły wycinek frontu atmosferycznego. Wpłynie to na pogodę w tych regionach Polski. To właśnie na zachodzie i południowym zachodzie Polski spodziewamy się dziś największej ilości chmur.

Prognoza pogody na wtorek. Przelotne opady deszczu w Polsce
Prognoza pogody na wtorek. Przelotne opady deszczu w Polsce

To również w regionach zachodnich i południowych wtorek przynieść może opady deszczu. Jednak nie będą to opady ciągłe. Raczej mówimy tu o przelotnych, co najwyżej umiarkowanych opadach. Jesteśmy dziś pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia. Barometry w kraju wskazywały będą w okolicach 1020 hPa. Będzie to miało pozytywny wpływ na nasze samopoczucie w dniu dzisiejszym. Prognoza pogody na wtorek przynosi nam jeszcze dość niskie temperatury powietrze, jednak nadchodzi cieplejszy czas w pogodzie. To tak na pocieszenie. Miłego dnia !