
Strzał arktycznego chłodu jeszcze na przeważającym obszarze Polski. Opady śniegu występowały ubiegłej doby na południu naszego kraju. Szczególnie w obszarach górskich i podgórskich.
Zimne powietrze z północy nad Polską
W poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek na obszarze kraju zalegało powietrze pochodzenia arktycznego. Dziś pozostaniemy jeszcze w masie arktycznej morskiej. Tylko nad południowo-zachodnią i zachodnią Polskę zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Jutro ocieplenie obejmie całą Polską i znajdziemy się w masie pochodzenia polarnomorskiego. Dziś u nas w środkowej i wschodniej części kraju panować ma sucha, wyżowa pogoda ze słabym wiatrem w warunkach niewielkiego gradientu barycznego, najwięcej chmur i przelotne opady możliwe są na północy. Gdzieniegdzie początkowo na południowym – zachodzie i zachodzie opady mżawki z podinwersyjnych chmur niskich Stratus i Stratocumulus, ustępujących z biegiem godzin.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 10 października, 00 UTC dla 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy

Zimny początek tygodnia, ale idą zmiany do Polski
Miniona noc była najchłodniejszą przy gruncie od początku tegorocznego sezonu jesiennego. Strzał zimna przeciągnął się nam na początek nowego tygodnia i płynie do nas bardzo chłodne powietrze z północy, ale już jutro będziemy w strumieniu znacznie cieplejszej masy polarnomorskiej.
Temperatura minimalna z 9/10 października 2023 r. na wysokości 2 metrów w Polsce

Gęste mgły miejscami w kraju
Warto nadmienić, że szczególnie w drugiej połowie nocy i nad ranem występowały liczne mgły radiacyjne, które obserwowano gdzieniegdzie na północy, centrum i wschodzie. Rozwój mgieł był spowodowany silną radiacją ciepła po zachodzie słońca, niewielką prędkością wiatru oraz narastającą wilgotnością względną wraz ze spadkiem temperatury w przypowierzchniowych warstwach troposfery. Mgły ograniczały widzialność poziomą do 100-700 metrów, formowały się także gdzieniegdzie zamglenia. W niektórych regionach mgła występowały przy ujemnej temperaturze, mając postać marznącą. Zwiększało to śliskość dróg i chodników, stwarzając zagrożenie dla kierowców i pieszych.
Zobacz też: Atak zimy i śnieżyca na północy. Spadnie 50-60 cm śniegu. Cyklon Ralf coraz bliżej Polski
Strzał zimna z północy i jesienna pogoda. Liczne mgły radiacyjne dziś o poranku i niskie chmury warstwowe Stratus oraz kłębiasto-warstwowe Stratocumulus o godzinie 7 czasu lokalnego – obserwowane na stacjach IMGW-PIB

Temperatura minimalna na 2 m z 9/10 października 2023 r. w Polsce na stacjach pomiarowych IMGW-PIB

Przy gruncie była to najzimniejsza noc poza górami od początku tegorocznego sezonu jesiennego
Jeszcze niższe temperatury odnotowano przy gruncie. Szczególnie niskie temperatury zmierzono w centrum, wschodzie, gdzieniegdzie na północy i wschodzie. Najcieplej było w pasie dzielnic południowych i zachodnich, gdzie przeważnie utrzymywało się zachmurzenie warstwowe, które zatrzymywało intensywne wypromieniowanie ciepła w czasie długiej październikowej nocy.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm nad gruntem w Polsce w nocy z 9/10 października 2023 r.

Warto również nadmienić, że dziś o poranku temperatura była niższa o conajmniej 8 stopni od normy z lat 1979-2010 r. Tak niskie temperatury są spowodowane głównie czynnikiem adwekcyjnym i trwającym od kilku dni spływem zimnego powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.

Duże ocieplenie zacznie wkraczać w kolejnych godzinach do Polski
Z prognoz numerycznych wynika jednak, że w kolejnych dniach czeka nas istotne ocieplenie, które już w środę przyniesie wzrost temperatury od 16°C do 25°C. Najprawdopodobniej będą to ostatnie tak ciepłe dni w mijającym miesiącu. Druga połowa miesiąca okaże się znacznie chłodniejsza. Częściej występować będą nocne i poranne przymrozki oraz formować powinny się chmury niskie stratus oraz mgły. Niewykluczone, że pierwszy raz tej jesieni zdarzą się w kolejnych tygodniach opady śniegu na nizinach i wyżynach. W niższych partiach gór i na obszarach podgórskich śnieg stopniał, resztki śniegu leżą jeszcze w szczytowych partiach gór, gdzie mróz całodobowy już ustąpił i nadeszła odwilż.
Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa, 10 października 2023 r. Źródło: Kamery TOPR

Ostatnia tak zimna noc w tym tygodniu
Noc ze środy na czwartek będzie już znacznie cieplejsza. Dlatego, że z zachodu, południowego – zachodu napływać ma coraz cieplejsza masa polarnomorska, która odsunie arktyczny chłód na wschód. Przymrozki są możliwe jedynie na wschodzie i północnym – wschodzie, szczególnie przy gruncie. Jednak nie da się wykluczyć ich również na 2 m. Szczególnie w obniżeniach terenu i mrozowiskach, ale obszar ich wystąpienia będzie znacznie mniejszy niż ubiegłej nocy.
Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna w okresie od 10.10.2023 r. do 19.10.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Wyliczana wstępnie temperatura powietrza w okresie od 10.10.2023 r. do 19.10.2023 r. według europejskiego modelu ECMWF

Fanipogody.pl