Złe prognozy dla Polski, szczególnie na drugą połowę mijającego miesiąca. Może pojawić się częściej w górach mróz całodobowy, przymrozki i opady śniegu na nizinach i wyżynach. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli numerycznych.
Złe prognozy na drugą połowę miesiąca dla Polski
Od kilku dni coraz uważniej śledzimy prognozy średnio i długoterminowe na drugą połowę października 2023 r., gdy to dojść może do głębokiego ochłodzenia w naszych szerokościach geograficznych. Wygląda na to, że po bardzo ciepłym początku jesieni, kolejne tygodnie mijającego miesiąca mogą coraz częściej rozczarowywać mieszkańców naszego kraju.
Coraz częściej powinny występować przymrozki, ale także mogą formować się mgły i niskie chmury stratus w zasięgu potencjalnych układów wysokiego ciśnienia. Całkowicie nie da się wykluczyć, że w drugiej połowie miesiąca zdarzą się pierwszy raz w tym sezonie na nizinach i wyżynach opady śniegu i deszczu ze śniegiem, ale nie powinien być to jeszcze stały trend. Złe prognozy na kolejne tygodnie zaczynają prezentować wiodące modele numeryczne zarówno z Europy, jak i też Ameryki Północnej, wskazując na duże ryzyko ujemnej anomalii temperatury.
Napłynąć może powietrze arktyczne z północy do Polski
Na początku mijającego tygodnia przeważający obszar Polski znalazł się jeszcze w strumieniu zimnej masy pochodzenia arktycznego morskiego z wysokich szerokości geograficznych. Apogeum chłodu przypadło na przełom 1 i 2 dekady października i początek drugiej. Przy gruncie na nizinach i wyżynach odnotowano od -6°C/-1°C. Niższe wartości zostały odnotowane w mrozowiskach i lokalnych zastoiskach chłodu. Szczególnie w obniżeniach terenu, gdzie zimne i ciężkie powietrze swobodnie osiadało, natomiast cieplejsze wypromieniowało do wyższych warstw. Były obszary gdzie zmierzono nawet -10°C/-7°C na wysokości 2 metrów w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje dwucyfrowy mróz w Litworowym Kotle i blisko -9°C w klatce meteorologicznej w klatce meteorologicznej IMGW na Kasprowym Wierchu w czasie apogeum adwekcji zimnej masy pochodzenia arktycznego morskiego.
Od wtorku rozpoczęła się stopniowa adwekcja cieplejszej masy powietrza z zachodu, południowego – zachodu. Dziś najcieplej było w pasie dzielnic zachodnich, natomiast najchłodniej na wschodzie. Z każdą jednak godziną strumień zimnej masy z północy był odsuwany za naszą wschodnią granicą. Dlatego też najbliższa noc już bez przymrozków. Jedynym wyjątkiem mogą być lokalnie krańce wschodnie i północno – wschodzie, lecz spadki temperatury okażą się mniejsze niż w nocy z 9/10 października 2023 r., gdy to odnotowano najniższe temperatury od początku tegorocznego sezonu jesiennego. Szerzej pisaliśmy o tym w naszym porannym wpisie: Strzał arktycznego zimna w Polsce. Opady śniegu na południu. Nawet -6°C i marznące mgły w kraju.
Duże ocieplenie na moment w Polsce
Z prognoz numerycznych wynika, że w kolejnych dniach czeka nas jednak istotne ocieplenie i już w środę na dużym obszarze Polski temperatura przekroczy 20-25°C. Jest szansa, że temperatura sięgnie w drugiej połowie tygodnia nawet 23-25°C, ale tak ciepły okres synoptyczny potrwa do soboty, przejściowo napłynie powietrze zwrotnikowe do części kraju. Potem od 15 października 2023 r. duże ochłodzenie całym kraju. W przyszłym tygodniu wzrośnie prawdopodobieństwo częstszych nocnych i porannych przymrozków.
Prognozowana wstępnie temperatura na okres od 10.10.2023 r. do 19.10.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Prognoza temperatura maksymalnej na 10.10.2023 r. do 19.10.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski
Jesienne temperatury w natarciu
Doskonale widać, że w przyszłym tygodniu temperatura iście jesienna temperatura również w ciągu dnia. Panować mają jednocyfrowe temperatury, ale w górach i na obszarach górskich. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla jesieni termicznej i wczesnego, lecz przejściowego przedzimia. Jesień termiczna powróci w niedzielę, ale apogeum chłodu czeka nas od poniedziałku i utrzyma się dłuższy czas. Bardzo prawdopodobne, że powszechne okażą się nocne i poranne przymrozki w obszarach, gdzie dojdzie do większych przejaśnień i rozpogodzeń. To złe wieści dla osób, które myślą, że po ciepłej pierwszej połowie października oszczędzą na ogrzewaniu, gdyż druga część miesiąca okaże się znacznie chłodniejsza, zmuszając nas do ocieplenia domów przez większość czasu z uwagi na niską temperaturę.
Prognoza średniej temperatury powietrza na okres od 10.10.2023 r. do 19.10.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Możliwa silna cyklogeneza na Morzu Śródziemnym
Niewykluczone, że na przełomie 2 i 3 dekady października zimne powietrze z dalekiej północy dotrze w rejon basenu Morza Śródziemnego. Pozwoli to najprawdopodobniej na intensywną cyklogeneze nad tym akwenem. Pewną niewiadomą z uwagi na odległy termin pozostaje możliwa trajektoria takiego niżu znad południowej części Europy. Znane są przypadki w XXI wieku, gdy to niże znad Adriatyku i Genui docierały w rejon Polski, przynosząc pierwsze poważne ataki zimy w naszych szerokościach geograficznych już w październiku.
Prognozowana średnia anomalia temperatury w kolejnych tygodniach wstępnie według modelu ECMWF dla Polski, biorąc pod uwagę prognozy europejskiego modelu
Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 metrach w okresie od 15.10.2023 r. do 20.10.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Prognoza wstępna średniej anomalii temperatury na wysokości 2 m w okresie od 19.10.2023 r. do 24.10.2023 r. według modelu GEFS
Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 16.10.2023 r. do 22.10.2023 r. według modelu ECMWF
Prognoza średniej anomalii tygodniowej na okres od 23.10.2023 r. do 29.10.2023 r. według modelu ECMWF
Możliwe pierwsze epizody z opadami śniegu w drugiej połowie października poza górami
Warto więc obserwować kolejne prognozy modeli numerycznych, gdyż prawdopodobnie jego skala okaże się znacznie większa, niż tego, którego doświadczyliśmy w minionych dniach. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie w drugiej połowie miesiąca charakterystyczna dla jesieni termicznej, a nawet i dolnego przedziału termicznej jesieni. Niewykluczone, że pierwszy raz poza górami i obszarami podgórskimi zdarzą się opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Aczkolwiek są to w dalszym ciągu wstępne prognozy, mimo że model GFS pokazuje możliwość opadów stałych i mieszanych poza górami w drugiej części mijającego miesiąca. W każdym bądź razie prognozy numeryczne z wiodących ośrodków meteorologicznych stale śledzimy, aby nic istotnego Wam nie umknęło. Śledźcie nasz serwis na bieżąco.
Fanipogody.pl