Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na środę 13 września 2023. Załamanie pogody. Burze i silne ochłodzenie w Polsce

Prognoza pogody na środę. Burze, ochłodzenie, upał ustąpi


No to kończy nam się okres sielankowej pogody w kraju. Nie oznacza to jeszcze nadejścia jesieni, lato jeszcze wróci do Polki. Jednak prognoza pogody na środę przynosi nam wiele dynamiki i bardzo duże zmiany w pogodzie w naszym kraju. Zapraszam na szczegóły.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna w Polsce

Przez kilkanaście dni bez przerwy znajdowaliśmy się pod wpływem obszaru wysokiego ciśnienia. Sytuacja synoptyczna w naszym regionie zaczęła zmieniać się wraz z rozpoczęciem obecnego tygodnia. Wyż zaczął odsuwać się na wschód, jednocześnie tracąc na sile. Przyroda nie znosi próżni, dlatego osłabienie antycyklonu spowodowało, że na krótki czas do głosu dojdzie zachodnia cyrkulacja powietrza.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej widzimy obrazek, jakiego dla regionu nie oglądaliśmy od wielu dni. Otóż do Polski dotrze front atmosferyczny. Będzie to front o charakterze chłodnym. Przed frontem zaobserwujemy linie zbieżności wiatru. Na zbieżności dojdzie do rozwoju burz, lokalnie aktywnych. Za frontem spłynie do nas dużo chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Przeczytaj także: Upał jeszcze wróci do Polski we wrześniu

Prognoza pogody na środę. Opady i burze nad Polską

Szczegółową analizę pod kątem burz wyda za jakiś czas Arek. Tutaj skupmy się na sytuacji bardziej ogólnie. Do kraju wkracza dziś strefa frontu atmosferycznego przynosząc znaczny wzrost zachmurzenia, opady oraz burze.

Front atmosferyczny nad Polską. Opady i burze
Front atmosferyczny. Opady i burze nad Polską

Podczas gdy w ostatnich dniach zachmurzenia nie notowaliśmy nad Polską prawie wcale, dziś chmury pojawia się praktycznie w całej Polsce. Od rana pochmurnie i deszczowo będzie już na zachodzie Polski. (EDIT 5:20 rano – na zachodniej granicy grzmi). Burze i silniejsze opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego wystąpią dziś na zachodzie, a w godzinach popołudniowych również w centrum Polski. Burze lokalnie mogą przybierać bardziej dynamiczną postać, jednak niszczących zjawisk burzowych raczej nad Polską się dziś nie spodziewamy. Wieczorem i w nocy z środy na czwartek strefa frontowa dotrze na wschód Polski.

Prognoza pogody na środę. Front straci aktywność w nocy z środy na czwartek
Prognoza pogody na środę. Front straci aktywność na wschodzie Polski

Pomimo, że front tracił będzie na aktywności, nie można wykluczyć, że burze pojawią się na wschodzie kraju w pierwszej części nocy. Jednak tak jak pisałem, dokładną analizę sytuacji burzowej na dzisiejszy dzień przedstawi Wam Arek we wpisie jeszcze przed południem.

Upał zostanie dynamicznie wyparty z Polski. Duże, lecz krótkie ochłodzenie

Spójrzmy na mapy z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień, okolice południa. Mapa powstała na podstawie wyliczeń modelu ECMWF.

Prognoza pogody na środę. Silne ochłodzenie
Prognoza pogody na środę. Upał wypierany z Polski

Podczas gdy w centrum kraju termometry wskazywały będą nawet 28-30 stopni Celsjusza, kilkaset kilometrów na zachód temperatury będą już kilkanaście stopni niższe. Do wieczora temperatury spadną również w centrum i na wschodzie Polski. Na zachodzie kraju prognoza pogody na środę przynosi dziś maksymalne wartości temperatury do 16 stopni Celsjusza. Na wschodzie do godzin popołudniowych będzie gorąco, a lokalnie nawet upalnie. Spada ciśnienie atmosferyczne, co może nieco negatywnie wpływać na nasze dzisiejsze samopoczucie. Podobnie jak wiatr, który w burzach wiać może dziś z prędkością nawet do 70-80 km/h. Mimo wszystko, spokojnego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk