Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na środę 2 sierpnia 2023. Ulewy ustaną, więcej słońca, jednak po południu burze

Prognoza pogody na środę 2 sierpnia. Ulewy ustąpią, więcej słońca, ale wystąpią burze


Wczorajszy dzień bardzo jesiennie rozpoczął się na zachodzie Polski. W środę podobny scenariusz widzimy na wschodzie kraju, gdzie przez większą część nocy bardzo intensywnie padał deszcz. Ulewy jeszcze z rana występują na krańcach wschodnich, jednak niedługo i tutaj się rozpogodzi. O tym za moment. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na środę 2 sierpnia. Wiele wskazuje na to, że pogoda będzie dziś dobra. Na krótko, ale jednak.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

W środę znajdziemy się pomiędzy dwoma strefami frontów atmosferycznych. Zapewni nam to chwilową poprawę aury. Spójrzmy na mapę synoptyczną na dzisiejszy dzień przygotowaną przez niemieckich synoptyków z DWD.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

W pasie od Skandynawii po Kanał La Manche wciąż goszczą trzy niże baryczne rozdające karty w pogodzie nad większą częścią Europy. Z niżami związane są fronty atmosferyczne, które zgodnie z założeniami zachodniej cyrkulacji powietrza raz po raz suną z zachodu na wschód Europy. We wtorek jeden z takich frontów przyniósł nam burze i ulewy. Kolejny dotrze do nas za kilkadziesiąt godzin. Prognoza pogody na środę przewiduje dla nas „okienko pogodowe” pomiędzy systemami frontów. Dziś czeka nas więcej słońca i mniej opadów. Jednak po południu pojawią się burze. O tym wszystkim poniżej. Zacznijmy od temperatury powietrza. Przeczytaj również: Silny upał blisko Polski. Czy gorące lato wróci do kraju?

Przyjemne temperatury w Polsce

Po dość chłodnym i nieprzyjemnym (poza wschodem w pierwszej części dnia) wtorku, dziś temperatury w kraju będą już bardziej komfortowe. Podczas gdy z rana strefa chmur zalegała będzie na krańcach wschodnich, od godzin porannych słońce mocno operuje w większości regionów kraju. Dlatego też dość szybko wzrosną temperatury powietrza. Ponieważ nadal znajdujemy się w masach powietrza dość chłodnych, morskich, dlatego też termometry nie pokażą dziś wartości temperatury bardzo wysokich.

Prognoza pogody na środę. Temperatury nad Polską
Prognoza pogody na środę. Temperatury nad Polską

Pomimo braku napływu zwrotnikowych mas powietrza, nie mam co dziś narzekać na wartości temperatury. W wielu regionach Polski prognoza pogody na środę mówi nam o temperaturach na poziomie 23-24 stopni Celsjusza. Lokalnie termometry pokażą powyżej 25 stopni, dlatego możemy mówić dziś o dniu gorącym nad Polską. Najchłodniej w środę nad morzem, gdzie termometry wskażą w okolicach 20 stopni powyżej zera.

Prognoza pogody na środę. Burze po południu w części kraju

Wiemy już, że strefa intensywnych opadów do południa opuści regiony wschodnie. Wiemy także, że dziś czeka nas mnóstwo słońca w większości regionów Polski. Prognoza pogody na środę przynosi nam jednak burze. Ponieważ z zachodu do kraju zbliżał będzie się front atmosferyczny, nie można wykluczyć, że kilka z dzisiejszych burz okażą się silne.

Burzowo dziś w części Polski
Burze dziś nad Polską. Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz

Od razu warto zaznaczyć, że powyższe ostrzeżenia dotyczą raczej godzin późno wieczornych oraz nocy z środy na czwartek. Tak jak wspomniałem, z zachodu zbliży się do nas front atmosferyczny przynosząc dobre warunki do rozwoju burz. W dzień w większości regionów Polski powinno być spokojnie. Zagrzmieć może jedynie na krańcach zachodnich, jednak za dnia nie powinny to być zjawiska silne. Burze nad Polską śledzić możecie w naszej zakładce z radarami burz i opadów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk