Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na środę 23 sierpnia 2023. Gorący dzień. Czy ponownie wystąpią silne burze?

Prognoza pogody na środę 23 sierpnia. Czy wystąpią burze nad Polską


Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego co w pogodzie w południowej części kraju przyniosła miniona noc. Co prawda w Lublinie tylko mocno popadało, jednak w wielu regionach na południu kraju przetoczyły się silne, dla wielu pewnie dość niespodziewane superkomórki burzowe. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na środę dla Polski. Czy znów przejdą silne burze? Czy może pogoda uspokoi się.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

W nocy przez Polskę Południową przemieszczał się front atmosferyczny. Na froncie doszło do wykształcenia się płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia. To właśnie ten proces był przyczyną powstania bardzo silnych, nocnych burz na południu kraju.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Po nocnym ośrodku niżowym nie ma już praktycznie śladu. W jego miejsce, nad południowymi Niemcami rozwija się wyż, który zapewni nam dobrą pogodę w środę nad Polską. Słoneczne, spokojne lato nie potrwa jednak długo. Spójrzmy na region Wysp Brytyjskich. Tam stacjonuje niż, a wokół niego aż „roi się” od frontów atmosferycznych. Na koniec tygodnia, gdy wyże odpuszczą, nasz region dostanie się pod wpływ cyrkulacji strefowej. Pogoda znów stanie się bardzo dynamiczna. Jednak to dopiero za kilkadziesiąt godzin. Prognoza pogody na środę przynosi same pozytywne wieści.

Bardzo ciepły dzień w Polsce

W środę 23 sierpnia pozostajemy pod wpływem ciepłych mas powietrza z południa Europy. Dodatkowo, w większości regionów kraju od godzin porannych dość mocno operowało będzie słońce szybko podnosząc temperaturę odczuwalną.

Prognoza pogody na środę. Wzrost temperatury
Prognoza pogody na środę. Wysokie temperatury nad Polską

Najcieplej w dniu dzisiejszym w pasie centralnej i południowej Polski. W tych regionach mówimy o dniu gorącym, ponieważ wartości temperatur sięgną 26-28 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej w górach i nad Morzem, jednak i tutaj wartości temperatury wzrosną w okolice 22-23 stopni Celsjusza. Upał jeszcze do Polski wróci, ale dziś odpoczniemy od temperatur na poziomie 30 stopni Celsjusza.

Brak wiatru w Polsce w środę 23 sierpnia 2023
Środa 23 sierpnia. Brak wiatru w Polsce

Temperatur odczuwalnych nie będzie dziś obniżał wiatr. Ten praktycznie będzie nieodczuwalny, prócz obszarów położonych nad samym morzem, gdzie wiatr osiągać może w porywach 30 km/h. Jednak nad morzem, jak to nad morzem. Parawan (albo dziesięć parawanów) i wiatr plażowiczom nie straszny.

Prognoza pogody na środę. Spokój nad Polską

Wspominałem, powyżej, że w nocy na południu Polski szalały silne burze. Wspominałem również, że płytki niż wraz z frontem atmosferycznym opuściły już (jednocześnie wypełniając się) terytorium kraju. Znów znajdujemy się pod wpływem ośrodków wyżowych. Zapewni to dziś mnóstwo słońca i brak opadów w Polsce.

Prognoza pogody na środę. Dużo słońca i brak opadów w Polsce
Prognoza pogody na środę. Dużo słońca i brak opadów w Polsce

Zanikające opady deszczu (i słabe już burze) mogą pojawiać się jeszcze z rana na południu kraju. W kolejnych godzinach słońce dojdzie już do głosu niemal w całym kraju. Podsumowując, po dość niespokojnej nocy w części kraju, prognoza pogody na środę przyniesie nam świetną pogodę. Czeka nas dziś dużo słońca, przyjemne, letnie temperatury oraz niemal całkowity brak chmur, czy opadów. Do tego dołóżmy wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego. Barometry wskażą dziś w okolicach 1020 hPa. To wszystko składa się w całość. Środa 23 sierpnia musi być dla nas fajnym, pozytywnym dniem. Tego Wam życzę !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk