Spełnił się burzowy scenariusz na dzisiejszy wieczór i noc z wtorku na środę. Na froncie wykształcił się płytki niż. Zaburzenie to przyniosło i wciąż przynosi silne burze na południu kraju. We wpisie piszemy gdzie sytuacja jest niebezpieczna oraz gdzie grzmiało będzie w nocy.
Silne burze nad Polską. Czym spowodowane?
Już w porannych prognozach pisaliśmy, że prawdopodobny jest scenariusz z powstaniem płytkiego, lecz aktywnego niżu nad południem naszego kraju. Spójrzmy na aktualną mapę baryczną z kraju.
Zgodnie z prognozami na froncie doszło do zaburzenia na którym utworzył się płytki i aktywny niż. Jego centrum obecnie znajduje się nad Śląskiem, a potwierdzą to za moment detektory wyładowań i radary opadów. Podsumowując tą część wpisu, obecne nad Polską bardzo silne burze powstały za sprawą opisywanego aktywnego niżu.
Burze superkomórkowe przeszły nad południowym zachodzie
Zacznijmy od tego co wydarzyło się nad Polską późnym popołudniem i w pierwszej części nocy. Przez południowy zachód kraju przemieszczały się dwie potężne burze superkomórkowe. Doskonale widać to na poniższej animacji.
Pierwsza z burz przewędrowała od południa Dolnego Śląska, przez Opolszczyznę, Śląsk po część Małopolski. Druga z burz superkomórkowych powstała na południu Śląska i obecnie przemieszcza się na południu Małopolski. Obie te burze to superkomórki prawoskrętne. W obu wypadkach z pewnością mieliśmy do czynienia z bardzo groźnymi zjawiskami pogodowymi. Patrząc na radary i odbiciowość burze te z pewnością niosły grad o średnicy przekraczającej nawet 5 cm. Do tego zanotować należy bardzo silny wiatr, ponieważ komórki te były doskonale „napędzone” płytkim niżem.
Niespokojna noc w części kraju
Obecnie superkomórki burzowe tracą moc. Jednak zaburzenie na froncie prowadzi do gwałtownego rozwoju kolejnych burz w regionie. Spójrzmy na detekcję wyładowań.
Prócz nadal silnej superkomórki burzowej w Małopolsce, warto zwrócić uwagę na bardzo rosnącą aktywność burzową w Czechach. W nocy burze te prawdopodobnie wkroczą na Śląsk i do Małopolski. Zaburzenie na froncie odczuwalne będzie również w pozostałych regionach Polski Południowej. W nocy zagrzmieć może na Ziemi Łódzkiej, w świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu.
Powyższe zdania potwierdza mapa zagrożeń przed burzami dla Polski na noc z wtorku na sobotę. Zagrzmieć może również na południu Mazowsza, czy Lubelszczyźnie. Jednak tutaj zagrożenie zjawiskami tak silnymi jak na południu jest dużo mniej prawdopodobne. Przypominam, że pod koniec tygodnia czeka nas silne załamanie pogody. Znów przejdą nawałnice, temperatury spadną.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie