Przewrót w pogodzie da się we znaki. Ogromne tąpniecie temperatury, co więcej możliwe są gwałtowne burze. Pojawi się jeszcze na moment silny upał.
Dziś w drugiej części dnia ośrodki burzowe zaczęły tworzyć się południowym zachodzie woj. dolnośląskiego, szczególnie nad Górami Izerskimi i Karkonoszami. Towarzyszyły im silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu i grad. Strefa burz zaczęła przesuwać na wschód.
Dziś korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji obserwowane są w całym pasie Polski południowej. Warunki panujące w troposferze sprzyjają od kilku godzin tworzeniu się silnych superkomórek burzowych, które mają potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk na swojej trasie.
Już około godziny 16:00 czasu lokalnego obserwowano szybką intensyfikacje zjawisk burzowych. Chmury Cumulonimbus i przechodziły wtedy w rejonie Jeleniej Góry i Karpacza oraz skierowały się nad Wałbrzych. Na trasie burz obserwowano silne konwekcyjne porywy wiatru, ulewne opady deszczu i gradu. W kolejnych godzinach burze znad woj. dolnośląskiego przemieszczały się nad Opolszczyznę i wykazywały cechy typowe dla superkomórek prawoskrętnych.
Wyładowania atmosferyczne rejestrowane w minionych 17 godzinach nad Polską przez detektory Blitzortung
Gwałtowne burze dziś w kraju
Szacuje się, że w takich burzach możliwe są porywy wiatru do około 90-100 km/h, opady gradu o średnicy przekraczającej 3-4 cm i silne, nawalne opady deszczu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej. Warunki panujące w troposferze sprzyjają dzisiaj tworzeniu się superkomórek burzowych z silnymi mezocyklonami. Śledźcie dane radarowe na bieżąco.
Z danych radarowych wynika, że najgroźniejszą burzą nad Polską jest dziś prawoskrętna superkomórka burzowa, która znajdowała się przed godziną 18:00 między Oławą, a Strzelinem w woj. dolnośląskim i wkroczyła nad Opolszczyznę. Raporty mieszkańców z tamtych rejonów wskazują, że przynosi ona nawalna opady deszczu, dużego gradu i silne porywy wiatru do 80-100 km/h. Produkty radarowe wskazują na dalszą intensyfikacje burzy z silnym mezocyklonem, dlatego może ona powodować znaczne szkody. Istnieje nawet ryzyko uformowania się lokalnej trąby powietrznej. Burza wykazująca cechy typowe dla superkomórek burzowych przemieszcza się z wyraźnym odchyleniem na południowy wschód, docierając w rejony Brzegu, Lewina Brzeskiego, Opola czy Krapkowic w woj. opolskim.
Wyładowania atmosferyczne notowane pomiędzy 16:45 a 18:45 czasu urzędowego nad Polską przez profesjonalną sieć detektorów Blids
Należy również dodać, że nieco słabsze ośrodki burzowe z potencjałem do przekształcenia się superkomórek burzowych, obserwowane są w rejonie Ziębic w woj. dolnośląskim oraz Kościana w woj. wielkopolskim. Przewidujemy, że w rejonie płytkiego niżu w kolejnych godzinach będzie wzrastać aktywność burzowa.
SIGNIFICANT IMGW, 22.08.2023, 18 UTC dla Polski
We wtorek w pasie dzielnic południowych panuje północ, natomiast na północy jest znacznie chłodniej. Znad Niemiec nasuwa się płytki niż na froncie, który sprzyja intensyfikacji zjawisk burzowych.
Temperatura powietrza, 22.08.2023, 17:00 czasu lokalnego w Polsce
Przyszły tydzień bez okresów z upałem
Warto również przeanalizować prognozy na ostatnie dni sierpnia, gdzie widzimy, że jeszcze w ostatnie dni mijającego tygodnia doświadczymy upału. Od niedzieli powinno się ochłodzić w całym kraju, a na początku przyszłego tygodnia już bez upałów. Czeka nas więc przewrót w pogodzie.
Zobacz też: Burze, nawałnice i duży spadek temperatury
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 23.08.2023 do 1.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski
Prognoza średniej temperatury powietrza na okres od 23.08.2023 r. do 1.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski
Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 22.08.2023 r. do 31.08.2023 r. według modelu GFS.
Prognoza minimalnej temperatury powietrza na okres od 22.08.2023 r. do 31.08.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski
Fanipogody.pl