Przewrót w pogodzie przed nami. Ogromne tąpnięcie temperatury, dodatkowo gwałtowne burze z gradem w Polsce


Przewrót w pogodzie da się we znaki. Ogromne tąpniecie temperatury, co więcej możliwe są gwałtowne burze. Pojawi się jeszcze na moment silny upał.

Dziś w drugiej części dnia ośrodki burzowe zaczęły tworzyć się południowym zachodzie woj. dolnośląskiego, szczególnie nad Górami Izerskimi i Karkonoszami. Towarzyszyły im silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu i grad. Strefa burz zaczęła przesuwać na wschód.

Dziś korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji obserwowane są w całym pasie Polski południowej. Warunki panujące w troposferze sprzyjają od kilku godzin tworzeniu się silnych superkomórek burzowych, które mają potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk na swojej trasie.

Już około godziny 16:00 czasu lokalnego obserwowano szybką intensyfikacje zjawisk burzowych. Chmury Cumulonimbus i przechodziły wtedy w rejonie Jeleniej Góry i Karpacza oraz skierowały się nad Wałbrzych. Na trasie burz obserwowano silne konwekcyjne porywy wiatru, ulewne opady deszczu i gradu. W kolejnych godzinach burze znad woj. dolnośląskiego przemieszczały się nad Opolszczyznę i wykazywały cechy typowe dla superkomórek prawoskrętnych.

Wyładowania atmosferyczne rejestrowane w minionych 17 godzinach nad Polską przez detektory Blitzortung

Silne burze w kraju
Gwałtowne burze nad Polską

Gwałtowne burze dziś w kraju

Szacuje się, że w takich burzach możliwe są porywy wiatru do około 90-100 km/h, opady gradu o średnicy przekraczającej 3-4 cm i silne, nawalne opady deszczu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej. Warunki panujące w troposferze sprzyjają dzisiaj tworzeniu się superkomórek burzowych z silnymi mezocyklonami. Śledźcie dane radarowe na bieżąco.

Z danych radarowych wynika, że najgroźniejszą burzą nad Polską jest dziś prawoskrętna superkomórka burzowa, która znajdowała się przed godziną 18:00 między Oławą, a Strzelinem w woj. dolnośląskim i wkroczyła nad Opolszczyznę. Raporty mieszkańców z tamtych rejonów wskazują, że przynosi ona nawalna opady deszczu, dużego gradu i silne porywy wiatru do 80-100 km/h. Produkty radarowe wskazują na dalszą intensyfikacje burzy z silnym mezocyklonem, dlatego może ona powodować znaczne szkody. Istnieje nawet ryzyko uformowania się lokalnej trąby powietrznej. Burza wykazująca cechy typowe dla superkomórek burzowych przemieszcza się z wyraźnym odchyleniem na południowy wschód, docierając w rejony Brzegu, Lewina Brzeskiego, Opola czy Krapkowic w woj. opolskim.

Wyładowania atmosferyczne notowane pomiędzy 16:45 a 18:45 czasu urzędowego nad Polską przez profesjonalną sieć detektorów Blids

Należy również dodać, że nieco słabsze ośrodki burzowe z potencjałem do przekształcenia się superkomórek burzowych, obserwowane są w rejonie Ziębic w woj. dolnośląskim oraz Kościana w woj. wielkopolskim. Przewidujemy, że w rejonie płytkiego niżu w kolejnych godzinach będzie wzrastać aktywność burzowa.

SIGNIFICANT IMGW, 22.08.2023, 18 UTC dla Polski

przewrót w pogodzie przed nami
Płytki niż na froncie, nasila kinematykę i sprzyja superkomórkom burzowym. Przewrót w pogodzie dopiero pod koniec tygodnia

We wtorek w pasie dzielnic południowych panuje północ, natomiast na północy jest znacznie chłodniej. Znad Niemiec nasuwa się płytki niż na froncie, który sprzyja intensyfikacji zjawisk burzowych.

Temperatura powietrza, 22.08.2023, 17:00 czasu lokalnego w Polsce

duży kontrast termiczny nad Polską
Spory kontrast termiczny między północą a południem

Przyszły tydzień bez okresów z upałem

Warto również przeanalizować prognozy na ostatnie dni sierpnia, gdzie widzimy, że jeszcze w ostatnie dni mijającego tygodnia doświadczymy upału. Od niedzieli powinno się ochłodzić w całym kraju, a na początku przyszłego tygodnia już bez upałów. Czeka nas więc przewrót w pogodzie.

Zobacz też:  Burze, nawałnice i duży spadek temperatury

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 23.08.2023 do 1.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

przewrót i duże ochłodzenie w Polsce
Wysoka temperatura w Polsce, lecz przewrót w pogodzie na koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia, gdyż czeka nas spore ochłodzenie

Prognoza średniej temperatury powietrza na okres od 23.08.2023 r. do 1.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

duża zmiana pogody w Polsce
Spora zmiana pogody w Polsce

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 22.08.2023 r. do 31.08.2023 r. według modelu GFS.

przewrót w pogodzie widzą wszystkie modele
Wysokie temperatury w kraju

Prognoza minimalnej temperatury powietrza na okres od 22.08.2023 r. do 31.08.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

Przewrót w pogodzie dokona się na koniec sierpnia w kraju

Fanipogody.pl