Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na środę 26 lipca 2023. Ulewy przejdą nad Polską

Prognoza pogody na środę 26 lipca 2023. Ulewy nad Polską


Po kilku dniach nieobecności muszę koniecznie skosić trawę. Jednak jak to zrobić, gdy co chwila pada deszcz. Raz w formie przelotnych burz, za kilka godzin jako opady ciągłe. Niestety, prognoza pogody na środę nie zmieni wiele. Przez kraj przemieści się strefa ulew, więc trawa moja i wielu z Was dziś skoszona nie będzie.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Pogoda w naszym regionie nie jest od kilkudziesięciu godzin zbyt wybitna. Wszystko przez fronty atmosferyczne. W poniedziałek nad krajem przemieszczał się front chłodny przynosząc silne burze. Podobnie było wczoraj, tylko burze ograniczyły się do Podkarpacia, nad resztą regionów południowo wschodnich lał deszcz. Prognoza pogody na środę w dużym stopniu wynika na okluzji, która wkroczyła na południowy zachód kraju.

Prognoza pogody na środę 26 lipca. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na środę 26 lipca. Sytuacja synoptyczna nad Polską

Okluzja za dnia przemieszczać będzie się na wschód przynosząc intensywne opady i ulewy w całej południowej połowie kraju.

Dużo opadów dziś w Polsce. Jednak ulewy nie wystąpią wszędzie

Powyżej wspominałem o okluzji, która przemieszczać będzie się dziś nad Polską. Od godzin porannych umiejscowienie zokludowanego frontu doskonale pokrywa się z występowaniem strefy opadów. Prognoza pogody na środę sprawdzi się. Potwierdza to dzisiejszy poranek.

Prognoza pogody na poniedziałek. Opady deszczu od rana nad Polską
Prognoza pogody na środę. Opady deszczu od rana nad Polską

Powyżej skan radarowy z godziny 6 rano. Intensywne opady deszczu występują w pasie od Kujaw, przez Wielkopolskę, pod Dolny Śląsk i Śląsk. Moją uwagę przykuwa jednak formacja konwekcyjna na wschodzie Mazowsza. Nie padają z niej jeszcze wyładowania, jednak ulewa staje się coraz mocniejsza. W kolejnych godzinach środy, prognozy widzą przemieszczanie się tej strefy opadów na wschód. Dziś deszcz spadnie jeszcze w całym centrum i na wschodzie kraju. Do tego praktycznie w każdym regionie kraju możliwe są burze. Nie będą to zjawiska silne, jednak wyładowania dziś nad krajem są jak najbardziej możliwe. Przeczytaj również: Ulewy i burze uderzyły w Polskę. Pogoda negatywnie zaskoczyła

Prognoza pogody na środę. Ochłodzenie w Polsce

Wczoraj wędrówkę nad Polską zakończył front atmosferyczny. Front miał charakter chłodny, dlatego za frontem do kraju spływać zaczęło chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Prognoza pogody na środę jasno pokazuje, że czeka nas chłodniejszy dzień.

Prognoza pogody na środę. Ochłodzenie w Polsce
Prognoza pogody na środę. Ochłodzenie w Polsce

Powyżej mapa z prognozą temperatury. Widzimy, że w kraju termometry pokażą najwyżej 22-23 stopnie Celsjusza. Takie wartości temperatury możliwe są jeszcze na wschodzie ponieważ tutaj zalegać będą resztki cieplejszych mas powietrza. Podczas gdy na wschodzie jeszcze powyżej 20, na pozostałym obszarze kraju temperatury poniżej 20 stopni Celsjusza. Najchłodniej dziś w regionach, w których przechodziła będzie strefa opadów ciągłych. W pasie od Dolnego Śląska, przez centrum, południa, a w godzinach popołudniowych również na południowym wschodzie dość chłodno. Termometry wskazywały będą zaledwie w okolicach 15-16 stopni Celsjusza.

Wiatr w kraju będzie słaby, jednak odczuwalny. Porywy wiatru sięgające 20-30 km/h będą jeszcze obniżać temperaturę odczuwalną w Polsce. Jeszcze mocniej, do 40-50 km/h powiać może na południu Polski. Podsumowując, prognoza pogody na środę nie jest zbyt optymistyczna. W wielu regionach kraju pogoda będzie słaba, czeka nas dużo opadów deszczu, które lokalnie mogą być intensywne. Słońce pojawiać będzie się przed południem na wschodzie, a w godzinach popołudniowych na północy i północnym zachodzie. Jednak nie liczmy dziś na opalanie się. Będzie chłodno, a przelotne opady deszczu i lokalne burze możliwe są praktycznie w każdym zakątku kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk