Ulewy i burze uderzyły w Polsce. Pogoda negatywnie zaskoczyła [MAPY POGODOWE]

Ulewy i burze pojawiły się w Polsce. Pogoda negatywnie zaskoczyła mieszkańców części naszego kraju.

We wtorek pogodę w Polsce kształtuje niż baryczny o imieniu „UNAI” znad Skandynawii, który odpowiedzialny jest ze strefą pofalowanego frontu chłodnego na południu i wschodzie kraju, jak i też drugorzędnego frontu chłodnego na północy. Na południowym-wschodzie zaznaczyła się jeszcze na przedpolu frontu linia zbieżności wiatru, na której utworzyły się mocno uwodnione burze. Dziś najgroźniejszych burze wystąpiły na obszarze woj. małopolskiego i podkarpackiego. Co więcej początkowo z południowego zachodu, potem z zachodu i w ciągu nadchodzącej nocy z północnego-zachodu, postępować będzie adwekcja do Polski coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnego o równowadze chwiejnej.

Wyładowania atmosferyczne, 25 lipca 2023 r. na obszarze Polski

ulewy i silne burze w Polsce
Ulewy i silny deszcz z burzami

W środę Polska znajdzie się w tylnej części niżu znad północno-zachodniej Rosji. Jednak z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarne o równowadze chwiejnej. 

Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni

Ulewy w Polsce

Dzisiaj dominowała niżowa pogoda. Po południu przelotne opady deszczu, a na południu kraju także burze z gradem. Akumulacja sumy opadów w czasie burz do 20 mm, na południowym wschodzie miejscami od 30 mm do 40 mm, w Karpatach miejscami do 45-50 mm. W najcieplejszym momencie dnia odnotowano od 18°C na wybrzeżu, około 25°C w centrum, do 29°C na Lubelszczyźnie. Wiatr był umiarkowany. Jednak nad morzem dość silny, miejscami porywisty, zachodni, na wybrzeżu północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60-70 km/h, potencjał wiatrowy w zasięgu burz okazał się słabszy, niż sygnalizowały to niektóre modele NWP.

Ulewy w Polsce. Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, 20:00 czasu urzędowego, 25 lipca 2023 r.

ulewy i groźna pogoda w kraju
ulewy i groźna pogoda w Polsce

Dynamiczna pogoda i burze

Prognozuje się, że w nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie opady deszczu, jednak najbardziej intensywne w południowej połowie kraju. Na południu i miejscami wschodzie lokalnie również burze. Wysokość opadów do 25 mm na Podkarpaciu, 30 mm na Dolnym Śląsku oraz 35 mm miejscami na Lubelszczyźnie. Jednak nad ranem w dolinach karpackich mogą utworzyć się mgły ograniczające widzialność do 500 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 11°C, 12°C na północy oraz południowym wschodzie do 15°C w centrum oraz na wschodzie. Niższe wartości w kotlinach karpackich, około 9°C. Wiatr będzie słaby, głównie nad morzem umiarkowany i okresami dość silny oraz porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h. Polecamy śledzić dane radarowe.

Modele numeryczne prognozuje się, że w nocy z wtorku na środę prawdopodobne są na południu i na wschodzie kraju. Należy dodać, że na południu będą to przeważnie burze wbudowane w większe strefy opadów ciągłych związanych z obecnością falującego frontu. Możliwa wysokość opadów deszczu do 15-20 mm mm. Jednak w Sudetach i na południowym wschodzie do 30 mm. Prawdopodobne porywy wiatru do 60-70 km/h, szczególnie początkowo.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl