Prognoza pogody na środę 4 sierpnia. Front przeszedł przez Polskę. Powiew jesieni w kraju

Za nami bardzo groźny okres w pogodzie. Nad Bałtykiem przemieszcza się niż przynosząc silną wichurę na morzu i na północy Polski. Przez kraj wraz z przechodzeniem frontu atmosferycznego przetoczyły się burze. Za frontem spłynęło bardzo chłodne powietrze z północnego zachodu. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na środę. To już kategoryczny koniec lata w Polsce?

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Poniżej mapa synoptyczna dla Europy na dzisiejszy dzień. Doskonale widać, jak front chłodny znajduje się już poza wschodnimi granicami naszego kraju.

Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na środę. Sytuacja synoptyczna

Niż, który mieszał w pogodzie ostatniej doby znajduje się już na granicy Finlandii i Rosji. Wpływa on nadal na pogodę w naszym kraju poprzez znacznie podwyższony gradient ciśnienia. W kraju i regionie nadal wiało będzie bardzo mocno, a wiatr jeszcze wzmocni się w czwartek, gdy w region zawita kolejny ośrodek niskiego ciśnienia. Jednak są też dobre wieści. W regionie Francji rozbudowuje się wyż, który przyniesie poprawę pogody bliżej weekendu. Jednak Prognoza pogody na środę przynosi nam klimaty bardziej jesienne niż takie do jakich przyzwyczaił nas przełom września i października. W dniu wczorajszym z zachodu dotarło załamanie pogody i aura w kraju całkowicie się zmieniła.

Prognoza pogody na środę. Jesienny chłód nad Polską

Po przejściu frontu chłodnego temperatury w kraju odczuwalnie spadły. Powietrze z południa Europy zostało wyparte na rzecz chłodnych mas z północnego zachodu kontynentu. Przekłada się to na wartości temperatury. W środę, w najcieplejszym momencie dnia tylko lokalnie termometry wskażą 20 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na środę. Jesienny chłód w Polsce
Prognoza pogody na środę. Jesienny chłód w Polsce

Podczas gdy wczoraj pogoda przyprawiła atak po październikowy rekord ciepła, dziś w wielu regionach Polski zrobiło się znacznie chłodniej. Ponieważ wciąż mamy do czynienia z silnym wiatrem, temperatury odczuwalne będą jeszcze niższe od tych wskazywanych na powyższej mapie. Do tego prognoza pogody na środę przynosi nam sporo zachmurzenia, dlatego słońce nie będzie ogrzewać dolnych partii troposfery. Najniższe wartości temperatury wystąpią dziś na północy kraju, ponieważ tutaj wpływ niżu będzie jeszcze największy. W pasie Polski Północnej termometry pokażą dziś poniżej 15 stopni Celsjusza. Nieco cieplej, do 18 stopni w Polsce Południowej. Nocą temperatury spadną poniżej 10 stopni Celsjusza.

Zanikające opady deszczu w środę 4 października

Po przejściu frontu w Polsce zanikać będą opady deszczu. Największe szanse na opady wystąpią dziś na północy kraju. Tutaj też zachmurzenie będzie największe.

Spore zachmurzenie w Polsce w środę 4 października
Duże zachmurzenie w Polsce w środę 4 października

Warto jeszcze dodać, że dość deszczowo będzie na wschodzie kraju. To dlatego, że po nocy na wschodzie właśnie pozostanie z nami jeszcze strefa frontowa, z której występować mogą opady deszczu. Groźne zjawiska burzowe, jakie przechodziły przez region w nocy wygasną. Jednak o poranku lokalnie na wschodzie kraju popadać może jeszcze całkiem solidnie. Ciśnienie atmsoferyczne powoli rośnie, co mam nadzieję przełoży się choć trochę na poprawę naszego samopoczucia w ten nie najpiękniejszy dzień. Miłej środy dla Was !