Prognoza pogody na weekend dla Polski. Rzadki układ Omega, nadejdzie złota polska jesień

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami czeka nas bardzo ciepły okres w pogodzie w Polsce. Wszystko to za sprawą układu omega, który dobrze widać jest na mapach geopotencjału na wysokości 500 hPa oraz górnej zatoki niżowej jaka rozbuduje się w kierunku Azorów.

Pogoda na noc z piątku na sobotę

W nocy z piątku na sobotę Polska północna w dalszym ciągu będzie znajdowała się pod wpływem Ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem QUENTINO. Co za tym idzie to właśnie nad Polską północną nadal zalegało będzie zachmurzenie. W ciągu nocy z piątku na sobotę możliwe są przelotne opady deszczu. Zaleganie chmur nad regionami północnymi Polski spowoduje to, że to właśnie na północy kraju temperatury będą najwyższe. Nawet 13 stopni. W centrum i na południu w nocy brak opadów, a temperatury spadną do około 6 stopni w rejonach podgórskich, przez 8 w pasie od Dolnego Śląska przez Małopolskę, po Lubelszczyznę i Podkarpacie. W centrum Polski 9-11 stopni. Warto dodać, że w nocy z piątku na sobotę, na skutek zwiększonego gradientu ciśnienia możemy mieć do czynienia z silniejszymi porywami wiatru. Na północy Polski wiatr może osiągać w porywach 30-50 km/h, a na północnym zachodzie porywy mogą osiągać aż 70 km/h.

Prognoza pogody na sobotę dla Polski

W sobotę w Polsce odnotujemy jeszcze wyższe temperatury. W większości kraju będzie również pogodnie. Wyjątkiem będą tu dzielnice północne, gdzie nadal swoją obecność zaznaczał będzie front atmosferyczny przynosząc zachmurzenie i możliwe przelotne opady deszczu. Na północy Polski będzie również najchłodniej. Od 13 stopni w Suwałkach, przez 14 kresek na Pomorzu. Na południe od pasa Szczecin-Toruń-Białystok Polska będzie wolna od opadów. Im dalej na południowy zachód tym temperatury w Polsce będą wyższe. W centrum i na wschodzie kraju słupki rtęci wzrosną do 18-20 stopni. Na południowym zachodzie (Lubuskie, Dolny Śląsk, Śląsk i Opolszczyzna) temperatury wzrosną do nawet 22-23 stopni Celsjusza. Odczucie ciepła niwelować może wiatr, który w całym kraju będzie umiarkowany. Najmocniej powieje nad morzem. W górach wiatr może przekraczać nawet 100 km/h.

Poniżej prezentujemy mapkę z prognozą pogody na sobotę 12 października wydaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW PIB)

Bardzo ciepła niedziela w Polsce

Noc z soboty na niedzielę ponownie przyniesie zachmurzenie na północy kraju. Tam również możliwe będą opady deszczu. Jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie małe. Na północy, ze względu na zachmurzenie temperatury będą osiągną 10-12 stopni. Jeszcze cieplej na południowym zachodzie, gdzie po bardzo ciepłej sobocie, temperatura w nocy utrzyma się na poziomie nawet 14 stopni. Najchłodniejsza noc czeka z soboty na niedzielę mieszkańców Polski południowo wschodniej. Tutaj temperatury spadną do 6-9 kresek.

W niedzielę najlepsza pogoda na południu i w centrum kraju. Na północy nadal zalegać będzie zachmurzenie. Od 15 stopni na Suwalszczyźnie, przez 17 stopni nad Morzem Bałtyckim, do 22 stopni w centrum i na wschodzie Polski. Najcieplejszym i najbardziej słonecznym regionem kraju będzie ponownie południowy wschód. Tutaj nie możemy wykluczyć, że słupki rtęci lokalnie przekroczą 25 stopni. Prócz krańców północnych Polski, nie zanotujemy w niedzielę opadów. Wiatr, prócz obszarów górskich również nie będzie już doskwierał.

Poniżej prognoza pogody na 13 października wydana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW PIB)