26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Prognoza pogody na weekend. Opady śniegu i mróz w Polsce

Pogoda na weekend

Pogodę w weekend w Polsce kształtował będzie niż, który przyniesie pierwszy większy incydent śniegowy w tym sezonie w Polsce. Jeszcze piątek będzie dość ciepły (jak na końcówkę listopada), jednak już w sobotę i niedzielę w wielu regionach Polski może zrobić się zimowo.

Polska w weekend znajdzie się na skraju wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Ze wschodu, znad Rosji zbliży się do nas niż, który przyniesie do Polski ochłodzenie oraz opady śniegu. Pierwsze opady śniegu możliwe są już w piątek po południu i wieczorem na wschodzie kraju. Jednak o poważniejszym incydencie śnieżnym mówić możemy począwszy od soboty.

W sobotę chłodniej i pierwsze opady śniegu na wschodzie

Nurkujący z północnego wschodu niż zaciągnie do Polski chłodne masy powietrza znad Morza Norweskiego i Białego. Temperatury w wielu miejscach Polski wschodniej, północno wschodniej i południowo wschodniej spadną poniżej zera.

Temperatury w sobotę

Jeszcze zimniej zrobi się w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy to na wschodzie kraju termometry wskażą do -3 stopni. W górach będzie jeszcze chłodniej, nawet do 6 stopniponiżej zera. Co ważniejsze, wraz z niżem do Polski zbliży się strefa opadów. Mogą to być zarówno opady marznącego deszczu, jak i śniegu. W naszej prognozie skłaniamy się raczej ku opadom śniegu w nocy z soboty na niedzielę na wschodzie, północnym wschodzie i południu Polski. Opady śniegu w drugiej części nocy z soboty na niedzielę dotrzeć mogą również do centrum kraju.

Niedziela z opadami śniegu w Polsce

Jeszcze intensywniejsze opady śniegu prognozujemy na niedzielę dla Polski wschodniej. W ostatni dzień weekendu na wschodzie kraju śnieg padać może z umiarkowaną intensywnością. Jeśli prognozy sprawdzą się i niż zawędruje tak daleko na zachód, jak widzą to modele to w niedzielę możemy mieć do czynienia z pierwszym incydentem zimowym na nizinach w Polsce podczas tej jesieni.

Opady śniegu w Polsce

Wiele wskazuje na to, że po weekendzie na wschodzie, na południu i częściowo w centrum Polski krajobraz zabieli się. Miejscami na wschodzie Polski pokrywa śnieżna w poniedziałek wyniesie kilka centymetrów białego puchu. Niektóre modele widzą przelotne opady śniegu jeszcze na początku przyszłego tygodnia, ale w prognozie pogody na weekend zajmujemy się tylko pogodą na najbliższe dwa dni.

Podsumowując, wiele wskazuje na to, że weekend przyniesie pierwszy, poważniejszy incydent zimowy w Polsce. Oczywiście dotyczy to wyłącznie Polski wschodniej, południowej i częściowo centralnej. Temperatury w Polsce zachodniej będą w weekend minimalnie dodatnie i opady nawet jak się pojawią, to spadnie deszcz, nocami możliwy deszcz ze śniegiem. Więcej o śnieżnym niżu i zimowym weekendzie na wschodzie Polski pisaliśmy tutaj.