Wiosna uderzy pełną siłą? Plus 20 stopni w lutym? Zaskakująca prognoza pogody na wiosnę 2022

Jesteśmy w środku zimy. Za oknami pada śnieg, a temperatury spadły poniżej zera na całą dobę. To chyba idealny czas wlać w Wasze serca trochę ciepła i otuchy, że z każdym dniem coraz bliżej do wiosny. Poniżej wstępne prognoza prognoza pogody na wiosnę 2022. Prognozy są zaskakujące, bo mówią o tym, że wiosna w nasz region przyjdzie szybko i uderzy pełną siłą. Wiosna ma nas zaskoczyć. Oczywiście to wciąż tylko prognozy długoterminowe i spekulacje oparte o globalne czynniki naukowe. Jednak tak jak napisałem we wstępie. Ku ogrzaniu serc, zapraszam na kilka minut lektury.

Kiedy wiosna w Polsce? Czym jest oscylacja północnoatlantycka?

Oby dobrze zrozumieć na czym opieram swoje optymistyczne stwierdzenie, że wiosna uderzy szybko i z wielką siłą musimy dowiedzieć się czym jest oscylacja północnoatlantycka (NAO). W uproszczeniu można stwierdzić, że oscylacja północnoatlantycka to nic innego jak zjawiska występujące na Oceania Atlantyckim mające wpływ na pogodę między innymi w Europie. Od ponad stu lat naukowcy badają i dowodzą istnienie zależności pogody w naszym regionie od potężnych quasi-stacjonarnych układów barycznych. Są to Wyż Azorski oraz Niż Islandzki.

Wiosna może nadejść szybko

Naukowcy szybko doszli w swych badaniach do wniosków, że oscylację północnoatlantycką podzielić można na dwie fazy. Dodatnią (tzw. NAO+), kiedy to średnia wartość ciśnienia w Wyżu Azorskim jest wyższa od średniej wieloletniej. W tym samym czasie średnie ciśnienie w Niżu Islandzkim jest niższe od średniej wieloletniej. Wiosna w takim scenariuszu może nadejść szybko. Powyżej graficzna interpretacja fazy NAO+. Jej odwrotność, czyli faza NAO- następuje wtedy, gdy średnie ciśnienie w Wyżu jest niższe od normy i analogicznie w Niżu Islandzkim, ciśnienie jest wyższe od średniej. Szczegółowy opis (i źródło grafiki) oscylacji północnoatlantyckiej znajduje się na stronie Wikipedii. Dlaczego o tym piszę? Otóż stwierdzone naukowo jest, że okresie fazy dodatniej oscylacji pogoda w Europie ma tendencję do cieplejszych okresów. Jak będzie tym razem?

Przed nami jeszcze uderzenie zimy

Najnowsze wyliczenia modeli wskazują, że wchodzimy w okres dodatniej fazy NAO. Wyż Azorski umacnia się. Skutkować to może tym, że wiosna nadejdzie szybko do Europy.

Powyżej animacja obrazująca wchodzenie w dodatnią fazę oscylacji północnoatlantyckiej. Wiem, że to dość naukowe grafiki i niewiele Wam mówią. Nie muszą. Oznacza to, że bardzo prawdopodobne jest dość gwałtowne nadejście wiosny do Europy. Wszelkie modele długoterminowe prognozują, że szczyt tegorocznej zimy przypada na przełom stycznia i lutego. Prognozy te zdają się potwierdzać. W dużej części Europy dominuje obecnie mróz.

Sprawdź prognozę długoterminową na cały luty 2022

Wiosna musi zaczekać. Mróz w znacznej części Europy

Sytuacja ta trwała będzie jeszcze najbliższych kilka dni. Niektóre z modeli widzą silny mróz w wielu zakątkach Europy do końca stycznia. Co będzie później? To już naukowe dywagacje, jednak mające swoje podstawy.

Wiosna już w lutym?

Jeśli faktycznie sprawdziłaby się prognoza z dodatnią fazą NAO, to już pod koniec lutego wiosna pełną siłą uderzyłaby w Europę. Oczywiście, w pierwszym kroku bardzo ciepło zrobiłoby się na zachodzie kontynentu. Portugalia, Hiszpania, Francja, czy Wyspy Brytyjskie. Tutaj w drugiej połowie lutego o mrozie pewnie można już zapomnieć. Termometry na południowym zachodzie Europy pokazywać będą coraz częściej ponad 20 stopni Celsjusza. Koniec lutego to wg. wyliczeń modelu ECMWF również mocno dodatnia anomalia temperatury w Europie. Poniżej mapa tygodniowej anomalii temperatury na okres 21-28 lutego 2022 (źródło ECMWF)

Kiedy wiosna w Polsce? Dodatnia anomalia temperatury w Europie na koniec lutego.

Widać, ze w naszym regionie temperatury wg. prognozy długoterminowej będą znacznie wyższe niż w okresie klimatologicznej. Wiosna może uderzyć w tym roku bardzo szybko i gwałtownie. Jednak pamiętajmy, na ten moment to wyłącznie wyliczenia długoterminowe i dywagacje poparte prawdopodobnie rozpoczynającą się dodatnią fazą NAO. Podczas, gdy myślami jesteśmy już przy wiośnie i wybuchu ciepła, teraz skupmy się jednak na kilku dniach prawdziwej zimy jakie przed nami. Czeka nas całodobowy mróz i kolejne opady śniegu. Jednak druga części przyszłego tygodnia to prawdopodobnie odwilż. O tym oczywiście informujemy Was na bieżąco w codziennych wpisach.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

2 komentarze do “Wiosna uderzy pełną siłą? Plus 20 stopni w lutym? Zaskakująca prognoza pogody na wiosnę 2022”

Możliwość komentowania została wyłączona.