Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 1 sierpnia. Adwekcja chłodu, silny wiatr, opady i burze. Powiew jesieni w części Polski

Prognoza pogody na wtorek 1 sierpnia 2023. Front przyniesie opady, wiatr i burze


Sierpień to już jesień. Tak zawsze powtarzała moja świętej pamięci już Babcia. Prognoza pogody na wtorek 1 sierpnia zdaje się trochę tą tezę potwierdzać. Dziś temperatury w większości kraju nie rozpieszczą (choć nie wszędzie zrobi się chłodniej). Do tego czeka nas mnóstwo opadów związanych z niżem i frontami atmosferycznymi. Zapraszam na szczegóły prognozy pogody.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Rzut oka na mapy synoptyczne i już wiemy, że pogoda w Polsce nie będzie dziś dobra. Poniżej mapa niemieckiego instytutu DWD.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek 1 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

W naszym regionie Europy widzimy aż trzy niże baryczne. Wypełniający się nad Skandynawią niż Ventur oraz dwa „świeże” niże atlantyckie Wenseslaus oraz Xan. Z ośrodkami tymi związany jest system frontów atmosferycznych, który wpłynie dziś na pogodę w naszym kraju. Dodatkowo, taki układ baryczny sprawia, że gorące, zwrotnikowe powietrze z południa napływać będzie nad wschodnie regiony kontynentu. Do Polski (prócz wschodu) spływają chłodne, polarno morskie masy powietrza.

Front przyniesie ochłodzenie w Polsce

We wstępie wspomniałem o mojej Babci i jesieni, która nadchodzi w kraju wraz z rozpoczęciem sierpnia. Mieszkańcy większości regionów kraju mogą dziś poczuć się jak na jesieni właśnie. Wraz z chłodnym frontem atmosferycznym do kraju spływają chłodne masy powietrza z północnego zachodu. Dlatego też w większości kraju będzie dziś chłodno.

Ochłodzenie w kraju we wtorek 1 sierpnia
Ochłodzenie w Polsce we wtorek 1 sierpnia

Podczas gdy na wschodzie Polski napłyną nieco cieplejsze masy powietrza, na zachodzie i w centrum termometry tylko lokalnie przekraczać będą 20 stopni Celsjusza. Najchłodniej dziś na północnym zachodzie kraju gdzie wartości temperatury zatrzymają się w okolicach 17-18 stopni. W tym czasie na wschodzie Polski blisko upału. Na krańcach wschodnich temperatura to dziś nawet 28-29 stopni Celsjusza. Niestety, temperaturę odczuwalną dodatkowo obniżał będzie wiatr, ponieważ ten w regionie będzie dziś odczuwalny.

Prognoza pogody na wtorek. Odczuwalny, silny wiatr nad Polską
Prognoza pogody na wtorek 1 sierpnia. Wiatr nad Polską

Wiatr pojawi się dziś w całym kraju. Ponieważ znajdujemy się w obszarze podwyższonego gradientu barycznego, porywy wiatru będą dziś całkiem silne. Podczas gdy na nizinach w kraju wiało będzie do 60 km/h, w górach możliwe są porywy wiatru dochodzące do nawet 80-85 km/h. Wiatr znacząco obniżał będzie komfort termiczny. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski. Okropne prognozy dla Polski

Prognoza pogody na wtorek. Dużo opadów w kraju

Niestety, niższe temperatury i silny wiatr w Polsce to nie koniec złych wieści jakie przynosi nam prognoza pogody na wtorek. W związku z nasuwaniem się nad kraj frontu atmosferycznego, od zachodu pojawiać będzie się coraz więcej opadów. Już od godzin porannych deszcz pada w całym pasie zachodnim Polski. W kolejnych godzinach prócz zachodu, deszczowo zrobi się również w centrum, a po południu również w wielu miejscach na wschodzie Polski.

Dużo opadów i burze we wtorek 1 sierpnia w Polsce
Dużo opadów i burze w Polsce we wtorek 1 sierpnia

Po południu prócz opadów deszczu, w kraju pojawiać zaczną się burze. Nie będą to dziś zjawiska bardzo intensywne, jednak podczas burz opady deszczu przechodzić będą w ulewy, a i tak dość silny dziś wiatr wzmagał będzie się jeszcze bardziej. Widzimy, więc, że prócz krańców wschodnich Polski prognoza pogody na wtorek nie jest zbyt optymistyczna. Dziś odczujemy pierwszy powiew jesieni. Oby nie na długo, bo ja już tęsknie za wyższymi temperaturami powietrza i słońcem.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk