Pogoda długoterminowa na 16 dni. Okropne prognozy na sierpień 2023. Upał i dni gorące będą rzadkie. Czasem gwałtowne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Mamy najnowsze prognozy pochodzące z modeli europejskich i amerykańskich. Upał i dni gorące okażą się rzadkością w pierwszej połowie sierpnia. Dodatkowo nie zabraknie opadów. Przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy dyktować ma strefowa cyrkulacja atmosfery. Będą występować również burze, które okresami okażą się gwałtowne.

Rozczarowują najnowsze prognozy na sierpień 2023 r.

Od dłuższego uważnie przyglądamy się najnowszym prognozom modeli numerycznych, aby wskazać precyzyjnie przebieg warunków pogodowych w pierwszej połowie sierpnia. Coraz więcej wskazuje, że temperatury w tym okresie mogą rozczarować wiele osób, które wybierają się na urlop w ostatnim miesiącu wakacji. Wiele wskazuje, że nie doświadczymy w tym okresie stabilnej pogody, często występować mają opady i burze. Nie zabraknie sporych wahań temperatury, przeważać mają ponadto dni z niską i umiarkowaną temperaturą. Na aurę decydujący wpływ będzie mieć strefowa cyrkulacja atmosfery, nie widać w prognozach silnej blokady antycyklonalnej, która miałaby zablokować pochód atlantyckich cyklonów z zachodu na wschód Starego Kontynentu. Częste opady i dość niskie jak na środek lata temperatury mogą pokrzyżować plany wielu osobom z Polski.

Tegoroczny sierpień może rozczarować wartościami na termometrach. Jednak prawdopodobnie nie zabraknie opadów, które będą poprawiać sytuacje hydrologiczną w Polsce. Pierwsza połowa sierpnia może zapisać się na przeważającym obszarze naszego kraju poniżej średniej wieloletniej, bądź miejscami w normie klimatycznej. Dni gorące i upalne będą deficytowe w tym czasie. Zatem druga połowa lata kalendarzowego lata zapowiada się źle dla tych, który pragną dni z wysoką temperaturą i bardzo ciepłymi nocami.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu, za okres od 1.08.2023 r. do 6.08.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

pogoda długoterminowa, niżowy wzór pogody
Fatalne prognozy anomalii tygodniowej na pierwsze tygodnie sierpnia 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury wstępnie na okres od 7.08.2023 r. do 12.08.2023 r. według amerykańskiego modelu GEFS dla wysokości 2 metrów, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r .

pogoda długoterminowa. niżowa pogoda w Polsce
Ujemna anomalia temperatury w kolejnych tygodniach sierpnia 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Fali upałów nie będzie w pierwszej dekadzie sierpnia 2023 r.

Nadchodzący nowy tydzień nie zapowiada się z przewagą dni gorących oraz upalnych. W czasie tylko nielicznych dni termometry w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów zmierzą maksymalnie 23°C/29°C. Modele numeryczne na ten moment wycofały się z możliwości wystąpienia dni upalnych na większym obszarze Polski. Najchłodniej w tym czasie nad morzem oraz w rejonach górskich, gdzie termometry wskażą maksymalnie od 18°C do 22°C/23°C. Chłodny okres synoptyczny będzie odczuwalny nawet do okolic drugiej połowy sierpnia i dni z wysoką temperaturą ma być niewiele. Jeśli nawet zdarzy się w tym okresie pojedynczy dzień z upałem, to będzie on prawdopodobnie ograniczony obszarowo i bardzo nietrwały. Gdy my w tym czasie będziemy przeważnie w strumieniu chłodniejszych polarnomorskich mas powietrza, to fale upałów utrzymywać się mają na wschód, południowy wschód od Polski.

Pogoda długoterminowa sugeruje dominacje chłodniejszych niż zwykle mas powietrza w kolejnych tygodniach

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 30.07.2023 r. do 8.08.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

burze i dynamiczna pogoda w kraju
Burze i rzadkie dni gorące w Polsce. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Prognoza wstępna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 31.07.2023 r. do 9.08.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

noce tropikalne i silne burze w Polsce
Brak fali upałów i niskie temperatury jak na sierpień 2023 r. Wizualizacja: IMGW-PIB

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 31.07.2023 r. do 5.08.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Niżowa pogoda w kraju
Pogoda długoterminowa pokazuje nam niżowy wzór pogody m.in w Polsce, dlatego warunki pogodowe nie okażą się stabilne

Niżowa pogoda w Polsce

Na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć, gdyż dominować ma niżowy wzór pogody, za który odpowiedzialny ma być cyrkulacja strefowa atmosfery. Co jakichś czas będziemy doświadczać przechodzenia aktywniejszych stref frontowych z płytkimi niżami. Nieść będą one opady i lokalne burze, których intensywność miejscami będzie wyraźnie podwyższona. Z uwagi na narastający czasem poziomy gradient baryczny, nasilać ma się prędkość wiatru z przewagą kierunków zachodnich w całym kraju. Najbardziej odczuwalna w górach oraz nad morzem.

Zobacz też: Upał w sierpniu nie odpuści, ale będzie przeważnie daleko od Polski

Prognozowane średnie wartości anomalii ciśnienia na poziomie morza w okresie od 5.08.2023 r. do 10.08.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sugeruje duży dynamizm w drugiej połowie lata. 2023 r.
Niżowa pogoda w Polsce, niewykluczone silne burze okresami

Pojedyncze dni gorące oraz rzadki upał przynajmniej do 15 sierpnia 2023 r.

Tylko nieliczne dni pierwszej dekady sierpnia będą z temperaturami powyżej średniej wieloletniej. Jednak pojedyncze dni gorące i upalne mogą mieć miejsce. Szczególnie w ciepłych wycinkach niżów, gdy tylko na krótki okres czasu postąpi adwekcja znacznie cieplejszej masy powietrza z południa Europy. Niżowy wzór pogody będzie powodował, że prognozy na okres powyżej 4-7 dni mogą ulegać dynamicznym zmianom.

Prognozowana wstępnie suma i zasięg opadów na okres od 30.07.2023 r. do 9.08.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy i burze w Polsce
Silne ulewy i burze będą nawiedzać Polskę w sierpniu 2023 r. – wskazują nam to prognozy ECMWF

Reasumując, pierwsza połowa sierpnia może rozczarować pod względem temperatur. Często ma ponadto padać w wielu regionach Polski, co pozwoli na złagodzenie suszy. Niższe temperatury niż zazwyczaj w tym okresie, przyczynią się do zmniejszonego parowania wody z gleby. Będą jednak przechodzić czasem burze, które lokalnie spowodują szkody. Niewykluczone są nawalne opady burzowe w najbliższych tygodniach, powodując zalania i podtopienia, jak i też szkody wiatrowe oraz gradowe po burzach. Niskie i umiarkowane temperatury przyniosą ulgę wielu osobom, gdyż to właśnie taki typ pogody dominować ma przeważnie do około 15 sierpnia 2023 r. Być może druga część przyszłego miesiąca zaskoczy bardziej pod kątem upałów i nocy tropikalnych, ale na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy jeszcze poczekać.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury i opadów do okolic połowy sierpnia 2023 r. dla Warszawy

fal upałów nie widać w Polsce
Pogoda długoterminowa. ECMWF nie pokazuje nam fal upałów w Polsce

Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów do okolic 15 sierpnia 2023 r. dla Rzeszowa

pogoda długoterminowa. Rozczarowują prognozy do połowy sierpnia 2023 r.
Pogoda długoterminowa rozczarowuje. Nie widać fal upałów w Polsce do połowy sierpnia 2023 r.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, gdyż dynamika w pogodzie będzie duża w kolejnych tygodniach i prognozy mogą ulegać zmianie.

Fanipogody.pl