Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na poniedziałek 31 lipca 2023. Kolejny front atmosferyczny. Opady, ochłodzenie i silniejszy wiatr

Prognoza pogody na poniedziałek 31 lipca. Opady i ochłodzenie w Polsce


Rozpoczynamy nowy tydzień i tak się składa, że dziś mamy ostatni dzień miesiąca. Czy lipiec czymś w pogodzie nas zaskoczył? Chyba nie. Zdarzały się upalne dni. Przez kraj przechodziły silniejsze burze. Czyli typowe lato w Polsce. Na przełomie miesięcy wchodzi w okres lata w bardziej umiarkowanej odsłonie. Zobaczmy co mówi nam prognoza pogody na poniedziałek 31 lipca 2023.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Przez ostatnich kilkadziesiąt godzin pogodą nad Polską i regionem sterował niż Ventur. Dziś nie ma już po nim śladu w Europie, a jego miejsce w rejonie Wysp Brytyjskich zajął kolejny ośrodek niskiego ciśnienia. Z niżem tym związany będzie ciepły wycinek systemu frontów atmosferycznych.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

Dlatego też prognoza pogody na poniedziałek przynosi nam wieści o opadach deszczu. Na wschodzie kraju mogą to być opady przelotne, a nawet słabe burze. Wyładowania atmosferyczne na wchodzie możliwe są zwłaszcza w pierwszej części dnia. W kolejnych godzinach poniedziałku mocniej zachmurzy się za to na zachodzie Polski. Tutaj wpływ na pogodę zacznie mieć ciepły front atmosferyczny, o którym wspominałem powyżej. Front przyniesie nam również wzrost kontrastu barycznego, a co za tym idzie silniejszy wiatr.

Prognoza pogody na poniedziałek. Silniejszy wiatr w Polsce
Prognoza pogody na poniedziałek. Mocny wiatr w części Polski

Dziś na zachodzie porywy wiatru przekraczać będą 60 km/h. W przypadku pojawienia się burz (te na zachodzie również są możliwe), wiać w kraju może dziś nawet do 70-80 km/h. Taki trochę powiew jesieni, jednak zobaczmy co prognoza pogody na poniedziałek przynosi nam w temacie temperatur powietrza. Przeczytaj również: Silny upal nie odpuści w sierpniu. Sprawdzamy również temperatury dla Polski

Ostatni taki dzień w tym tygodniu?

Wczoraj, gdy przeglądałem dane pogodowe pod kątem rozpoczynającego się tygodnia, wiele wskazywało na to, że ten tydzień będzie znacznie chłodniejszy od poprzednich. Obecnie modele trochę skorygowały wyliczenia i wydaje się, że aż tak źle nie będzie. Prognoza pogody na poniedziałek przynosi nam temperatury w okolicach 23-25 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach wyglądało będzie to podobnie.

Prognoza temperatury na poniedziałek 31 lipca
Prognoza temperatury dla Polski na poniedziałek 31 lipca

Nieco chłodniej dziś na północnym zachodzie Polski. Związane będzie to ze znacznym wzrostem zachmurzenia, które pojawiać zacznie się dziś w tym regionie kraju. Dodatkowo temperaturę odczuwalną na północnym zachodzie obniżał będzie wiatr.

Podsumowując, prognoza pogody na środę nie różni się bardzo od poprzednich dni. Czekają nas przelotne opady. Możliwe są burze, choć nie powinny być one tak gwałtowne jak w ostatnich dniach. Dziś na zachodzie pojawi się silniejszy wiatr, który obniżał będzie temperaturę powietrza. Słońca w kraju również nie zabraknie, choć z biegiem dnia, słońce coraz bardziej zasłonięte zostanie przez chmury związane z frontem atmosferycznym. Na zakończenie polecam najnowszą prognozę długoterminową na 16 dni dla Polski. Arek przygotował wczoraj ten wpis dość późno. Stąd mógł umknąć części z Was. Polecam.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk