Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał w sierpniu nie odpuści. 50 stopni będzie normą. Jakie temperatury czekają nas w Polsce?

Upał w sierpniu bardzo silny. Jakie temperatury w Polsce?


Na wstępie zaznaczam, że 50 stopni to w Polsce w sierpniu nie będzie. Tak silny upał panował będzie na południu i wschodzie. Jednak na spokojnie wszystko przeanalizujemy i opiszemy. W drugiej części wpisu sprawdzę również jakie temperatury czekają nas w Polsce w sierpniu. Czy czeka nas fala upałów, czy jednak pogoda da nam do zrozumienia, że jesień coraz bliżej. Zapraszam do wpisu.

Koszmarny upał przy zwrotniku. 50 stopni codziennością

Temperatury w Polsce nie w lipcu nie powalały na kolana. Oczywiście, były dni podczas których upał dawał się we znaki. Jednak lato w naszym kraju wcale nie jest wyjątkowo gorące. Zupełnie inaczej wygląda to w strefie zwrotnikowej, gdzie pogoda spełnia coroczny scenariusz.

Silny upał w strefie zwrotnikowej
Upał 50 stopni w strefie zwrotnikowej

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień. Na północy Afryki temperatury przekroczą dziś 50 stopni Celsjusza. Oczywiście do rekordów Świata jeszcze kilku stopni brakuje, jednak trudno mi wyobrazić sobie bytowanie w tak wysokich temperaturach powietrza. Bardzo dużą ciekawostką jest olbrzymia różnica temperatury jaką zaobserwowaliśmy ostatniej doby na kontynencie afrykańskim.

Podczas gdy na północy upał, na południu Afryki panuje mróz
Upał na północy, mróz na południu Afryki

Powyżej zestawienie temperatury maksymalnej i minimalnej jakie zanotowano w Afryce ubiegłej doby. Dobrze widzicie, pomiędzy Algierią, a RPA ostatnia doba przyniosła ponad 50 stopni różnicy temperatury. Oczywiście pamiętajmy, że na półkuli południowej panuje obecnie zima. Jednak taki kontrast termiczny na jednym kontynencie zawsze robi na mnie olbrzymie wrażenie. Upał nieco mniej silny, ale również zabójczy panuje na Półwyspie Arabskim. Tutaj praktycznie codziennie termometry pokazują powyżej 45 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Prognoza pogody na niedzielę 30 lipca dla Polski

Upał w Europie odsunął się na południe

Podczas gdy przy zwrotniku panuje upał nieziemski, tak większość mieszkańców Europy odpoczywa od bardzo wysokich temperatur. Na południu kontynentu nadal jest bardzo gorąco, jednak temperatury nie przekraczają już 40 stopni Celsjusza, co w lipcu zdarzało się dość często. Spójrzmy na prognozy temperatury na najbliższe dni.

Upał odsunął się na południe Europy

Na powyższej animacji widzimy doskonale, że zarysuje się wyraźna granica pomiędzy gorącym południem i wschodem Europy, a centrum i północą kontynentu z umiarkowanymi temperaturami powietrza. Niestety Polska znajdzie się w tej chłodniejszej strefie, co doskonale potwierdzają mapy anomalii temperatury w najbliższym czasie.

Ujemna anomalia temperatury na początek sierpnia
Ujemne anomalie temperatury w naszym regionie Europy

W ten oto sposób przeszliśmy do naszego regionu sprawdźmy zatem, czy lato w Polsce już odpuści, czy jednak czekają nas dni, podczas których upał będzie doskwierał nam naprawdę mocno?

Jakie temperatury czekają nas w sierpniu w Polsce?

Ciekawie wyglądały wyliczenia modeli pogodowych sprzed kilkudziesięciu godzin. Według GFS przez całą pierwszą część sierpnia upał i to naprawdę silny pojawiałby się blisko wschodnich granic Polski. Jednak w naszym kraju 30 stopni widać nie było. Obecnie wyliczenia modeli ulegają nieco zmianom. Cały przeszły tydzień z umiarkowanymi temperaturami powietrza i burzami.

Umiarkowane temperatury w przyszłym tygodniu w Polsce
Prognoza temperatury na przyszły tydzień

Powyżej mapa z prognozą temperatury na środę. Jednak spokojnie pasuje to do każdego dowolnego dnia w przyszłym tygodniu. Czekają nas temperatury lekko powyżej 20 stopni. Upał w kraju nie wystąpi. Na chwilę obecną modele widzą ochłodzenie na kolejny weekend w kraju. To oczywiście odległy termin, jednak jakiś trend (nie w kierunku lata) to pokazuje. Przejrzałem mapy temperatury modelu GFS do 15 sierpnia. Na ani jednej nie widać jest prognoz z temperaturą 30 stopni w Polsce. To dla Was dobra informacja, czy wręcz przeciwnie? Dajcie znać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk