Prognoza pogody na wtorek 15 sierpnia 2023. Wysokie temperatury i coraz silniejsze burze

Niewiele zmienia się w pogodzie w naszym regionie jeśli chodzi o skalę makro. Jednak prognoza pogody na wtorek w skali choćby województw przyniesie nam znaczące zmiany. Dlaczego pogoda w części kraju zacznie się zmieniać? Zapraszam do wpisu.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Poniżej mapa synoptyczna Europy na wtorek 15 sierpnia. Widzimy, że niewiele zmieniło się w układzie barycznym w Europie. Nadal na wschodzie panuje silny wyż, który zapewnia dobrą słoneczną aurę i wysokie temperatury w regionie.

Prognoza pogody na wtorek 15 sierpnia. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek 15 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Podczas gdy sytuacja synoptyczna w skali makro nie zmienia się, to już analizując obszar bezpośrednio Polski i regionu w pogodzie zachodzą zmiany. Do kraju zbliży się dziś chłodny front atmosferyczny. Front nie wpłynie bezpośrednio na pogodę, czy temperatury powietrza. Jednak do zachodniej Polski zbliży się dziś strefa zbieżności wiatru. Może to spowodować powstanie silniejszych niż w ostatnich dniach burz.

Upał w Polsce nie odpuszcza

Prognoza pogody na wtorek nie przynosi zmian jeśli chodzi o temperatury powietrza. Do kraju wciąż napływa gorące powietrze z południowych krańców Europy. Przełoży się to na kolejny dzień z upałem w Polsce. Poniżej mapa z prognozą temperatury dla kraju na dzisiejszy dzień.

Prognoza pogody na wtorek. Bardzo wysokie temperatury
Prognoza pogody na wtorek. Wysokie temperatury nad Polską

W kraju będą dziś miejsca, w których słupki rtęci wskazywały będą 35 stopni Celsjusza. Największe prawdopodobieństwo tak wysokich temperatur powietrza zanotujemy na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Jednak w pozostałych regionach Polski tylko nieznacznie „chłodniej”. Właściwie w całym kraju termometry pokażą dziś 30 lub więcej stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski

Prognoza pogody na wtorek. Silniejsze burze pojawią się w kraju

Powyżej wspominałem, że w Polsce pojawi się dziś strefa zbieżności wiatru. Dlatego też, zwłaszcza na zachodzie kraju bardzo prawdopodobne są dziś silniejsze burze. Już w godzinach porannych dość aktywna komórka burzowa przemieszcza się nad Pomorzem Zachodnim zmierzając nad północną Wielkopolskę, Kujawy i ku Pomorzu Środkowemu. Jednak do największej aktywności burzowej dojdzie dziś w godzinach popołudniowych.

Mapa ostrzeżeń przed burzami na wtorek 15 sierpnia
Mapa ostrzeżeń przed burzami na wtorek 15 sierpnia

Powyżej ostrzeżenia wydane na dzisiejszy dzień przez Polskich Łowców Burz. Wyładowania atmosferyczne wystąpić dziś mogą praktycznie w całym kraju. Najmniejsze szanse na opady czy burze, przy wschodniej granicy kraju. Podczas gdy w dzień panował będzie upał niesiony przez wyż ze wschodu, po południu i wieczorem do zachodnich dzielnic Polski zbliży się strefa frontowa niosąc bardziej wilgotne powietrze morskie. Wraz z frontem na zachodzie Polski pojawi się dość silna zbieżność wiatru. To właśnie na konwergencji wiatru spodziewamy się dziś najsilniejszych zjawisk burzowych. Dużo bardziej szczegółowa prognoza pogody na wtorek pod kątem burz pojawi się na portalu przed południem. Tymczasem życzę Wam spokojnego wtorku. Dobrego dnia !