Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 18 kwietnia 2023. Ciepło w Polsce, ale pojawią się opady deszczu

Prognoza pogody na wtorek 18 kwietnia. Umiarkowane temperatury i opady nad Polską

Z jednej strony dostajemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Jednak napływa do nas wilgotna i dość ciepła masa powietrza, przez co wyż ma tendencje do jesiennego „gnicia”. W związku z tym nie spodziewamy się dziś mnóstwa chwil ze słońcem i bezchmurną aurą. Spójrzmy co przynosi nam prognoza pogody na wtorek 18 kwietnia.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie synoptycznej widać wspominany powyżej wyż z północy kontynentu. Po jego wschodniej stronie napływa do nas ciepłe i wilgotne powietrze z południowego wschodu. W skutek napływu tejże wilgoci w kraju zalegać będą dziś chmury. Zupełnie inaczej wygląda to w Skandynawii, gdzie blisko centrum niżu pogoda jest w ostatnim czasie bardzo słoneczna. Słaby wyż rozwinął się również w okolicach Półwyspu Iberyjskiego, jednak to wystarczyło, by również na Iberii panowało obecnie słoneczne.. lato, ponieważ temperatury na południu Hiszpanii i Portugalii przekraczają obecnie 30 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na wtorek dla Polski. Dość ciepły dzień w kraju

Powietrze, które obecnie napływa do kraju o źródeł, na południu Europy jest bardzo ciepłe. Jednak wędrując przez wciąż wyziębiony jeszcze kontynent, masy te ochładzają się przynosząc w nasz region umiarkowane temperatury.

Prognoza pogody na wtorek. Przyjemne temperatury
Prognoza pogody na wtorek. Przyjemne temperatury w Polsce

Napływ umiarkowanie ciepłych mas powietrza pozwoli jednak na wzrost temperatury ponad 15 stopni Celsjusza. Nawet do 16-17 stopni pokażą termometry we wschodniej Polsce. Prognoza pogody wygląda obiecująco pod względem temperatury praktycznie dla całego kraju prócz dzielnic zachodnich, gdzie będzie nieco chłodniej, poniże 14 stopni Celsjusza. Temperatury odczuwalne na północy kraju będzie obniżał wiatr. Na północy porywy wiatru sięgać mogą 60 km/h. Na pozostałym obszarze Polski wiatr będzie słaby lub w ogóle nieodczuwalny.

Opady we wtorek w Polsce

Prognoza pogody na wtorek jest dość podobna do tej na pierwszy dzień tygodnia. W kraju, podobnie jak wczoraj pojawiały będą się przelotne opady deszczu.

Przelotne opady deszczu we wtorek
Przelotne opady deszczu we wtorek

Lokalnie nie można wykluczyć pojawienia się wyładowań atmosferycznych. Jednak burze nawet jeśli pojawią się dziś w kraju ,to nie będą to zjawiska silne. Bardziej intensywnych opadów deszczu spodziewamy się nad Polską w środę, o czym pisał wczoraj Arek informując, że w regionie możliwe są nawet ulewy. Ciśnienie atmosferyczna na bardzo wysokim poziomie. Szczyt na barometrach zaobserwujemy około południa. Prognoza pogody na wtorek mówi nawet o 1025 hPa na barometrach. Po południu ciśnienie bardzo powoli zacznie spadać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk