Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 22 sierpnia 2023. Upał i gwałtowniejsze burze w części Polski

Prognoza pogody na wtorek 22 sierpnia. Wysokie temperatury w Polsce


Aura we wtorek nie będzie różniła się bardzo od tej poniedziałkowej. W kraju panuje lato i jeszcze dzisiejsze dzień tego nie zmieni. Sprawdźmy co przynosi nam prognoza pogody na wtorek 23 sierpnia dla Polski. Warto zapoznać się z prognozą, ponieważ w części kraju pogoda może być dziś groźna.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Niewiele zmienia się pod kątem sytuacji synoptycznej w naszym regionie. Wciąż znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Zapewnia nam to dość dużo chwil ze słońcem w większości regionów Polski. Jednak dziś kluczowym będzie powstanie płytkiego niżu, który wędrować ma nad południową Polską.

Prognoza pogody na wtorek 22 sierpnia 2023. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek 22 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna na dzisiejszy dzień. Widzimy, że podczas dzisiejszej doby to wyże dominują pogodę w większości regionów Europy Wschodniej i Centralnej. Północ, zachód i centrum Polski również z wyżową pogodą. Przez większą część dnia również na wschodzie i południu nie będzie zanosiło się na wzrost dynamiki w pogodzie. Dopiero wspomniany płytki niż (o ile powstanie) przyniesie groźne zjawiska pogodowe w południowej połowie kraju. To już jednak bardzie godziny wieczorne i nocne. Przeczytaj również: Prognoza pogody na 16 dni dla Polski

Prognoza pogody na wtorek. Bardzo ciepły dzień w Polsce

Jeszcze kilka dni możemy śmiało cieszyć się latem w kraju. Wciąż napływają do nas ciepłe masy powietrza z kierunków południowych. Nie jest to może już powietrze zwrotnikowe jak kilka dni temu, jednak wciąż powietrze jest na tyle ciepłe, by mówić o dniu gorącym (>25 stopni) w wielu regionach Polski, a lokalnie nawet o upale (>30 stopni). Poniżej prognoza temperatury na dzisiejsze dzień wg. modelu ECMWF.

Prognoza pogody na wtorek. Temperatury w Polsce
Prognoza pogody na wtorek. Temperatury w Polsce

Podczas gdy nad samym morzem temperatury nie wzrosną powyżej 20-22 stopni Celsjusza, na południu Polski możliwy jest dziś upał, czyli wartości temperatury na poziomie 30-32 stopni Celsjusza. W pasie centralnym kraju termometry wskażą dziś w okolicach 24-26 stopni Celsjusza. Widzimy więc, że prognoza pogody na wtorek przyniesie nam ciepły, letni dzień w Polsce. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr, który poza zjawiskami burzowymi będzie dziś w kraju praktycznie nieodczuwalny.

Burze dziś w Polsce, lokalnie mogą być dość silne

Prognoza pogody na wtorek przynosi nam burze nad Polską. Precyzując to burze wystąpią dziś w południowej połowie kraju. I tutaj zaczynają się schody, ponieważ modele numeryczne nie są zgodne co do utworzenia się nad południem kraju płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia. Jeśli niż ten wystąpi to późnym popołudniem, wieczorem i w pierwszej części nocy zjawiska burzowe w południowej Polsce mogą być groźne.

Ostrzeżenia przed burzami. Polscy Łowcy Burz
Ostrzeżenia przed burzami. Polscy Łowcy Burz

Podobnego zdania są Polscy Łowcy Burz. W swej prognozie pogody na wtorek ostrzegają przed groźnymi zjawiskami burzowymi na południu kraju. Koledzy zaznaczają jednak, że intensywność zjawisk zależy od wystąpienia na południu kraju płytkiego niżu. Czyli dokładnie to co napisałem powyżej w naszym wpisie. Na zakończenie słowo o ciśnieniu atmosferycznym. Ponieważ znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia, barometry w kraju wskazują dziś w okolicach 1020 hPa. Taka wartość ciśnienia zapewnia nam dobre samopoczucie. Jednak w drugiej części dnia, jeśli na południu Polski powstanie płytki niż, to wartości ciśnienia nieznacznie spadną. Nie powinno mieć to jednak większego wpływu na nasze samopoczucie. Miłego wtorku !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk