Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 25 lipca. Nawałnice znów uderzą w części kraju

Prognoza pogody na wtorek dla Polski. Silne burze w części kraju


Wczorajszy dzień, zgodnie z porannymi prognozami przyniósł silne burze w części kraju. Prognoza pogody na wtorek mówi jasno, że silne burze znów pojawią się w kraju, jednak dziś na mniejszym obszarze.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Wpływ na pogodę w naszym regionie w dalszym ciągu ma niż UNAI, który dziś znajduje się nad północnym Bałtykiem. Nad Polską Wschodnią, a zwłaszcza na południowym wschodzie zalegać będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna nad Polską
Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna nad Polską

Przed frontem obserwowali będziemy dość silną strefę zbieżności wiatru. I to właśnie konwergencja wiatru będzie dziś głównym katalizatorem do powstania silnych burz. W pierwszej części nocy front przesunie się na wschód, a wraz z nim na Ukrainę przemieszczą się również silne, rozwinięte już nad Polską ośrodki burzowe.

Prognoza pogody na wtorek. Gdzie burze będą dziś groźne

Wkurzyłem się trochę, ponieważ wszędzie dobrze, gdzie mnie nie ma. Jak wiecie, uwielbiam fotografować burze. Dlatego z nadzieją jechałem na południe Europy na wczasy. Biorąc aparata, statyw i całą resztę fotograficznych klamotów byłem pewien, że przynajmniej jedną noc poświęcę na fotografowanie wyładowań atmosferycznych. W końcu burze na południu kontynentu zdarzały się niemal codziennie. Nic z tego. Pogoda uspokoiła się, a burze przechodzą kilkaset kilometrów na południe od mojej lokalizacji. Trochę za daleko, by powiedzieć rodzinie w środku urlopu, że „wyskakuję na moment” porobić zdjęcia 😉 Tymczasem wczorajszy wieczór nad moim ukochanym Lublinem wyglądał tak.

Burze na Lubelszczyźnie w poniedziałek
Burze na Lubelszczyźnie w poniedziałek

Znajomi zeznają, że spektakl na niebie był wyborny. Fotografii narobili od groma. Mi zostało oglądać to wszystko na detekcji wyładowań i pocieszać się chłodnym drinkiem i bardzo przyjemną rodzinną partyjką w karty. Uff, przepraszam za ten prywatny wywód, bo w końcu do prognoza pogody na wtorek. Musiałem się niejako wyżalić, a teraz przejdźmy do pogody we wtorek. Dziś burze, lokalnie bardzo silne znów możliwe są na południowym wschodzie kraju. Najbardziej zagrożonym regionem jest Podkarpacie i południowe regiony Lubelszczyzny. Polscy Łowcy Burz wydali następujące ostrzeżenia przed burzami na wtorek 25 lipca.

Prognoza pogody na wtorek. Ostrzeżenia przed burzami
Prognoza pogody na wtorek. Ostrzeżenia przed burzami

Oczywiście, najgroźniejsze burze spodziewane są na obszarze zaznaczonym kolorem czerwonym. Oznacza on 2, w trzystopniowej skali stopień zagrożenia. Na Podkarpaciu całkiem prawdopodobne są dziś ponownie superkomórki burzowe, niosące grad do 3 cm. Nie można wykluczyć zejścia trąby powietrznej, której siła wynosić może nawet EF1. Takie zjawisko wyrządzałoby już spore szkody, jednak trzymam kciuki, że nie wystąpi dziś na obszarze naszego kraju. Burze możliwe są również na południu Lubelszczyzny, czy na Ziemi Świętokrzyskiej. Do tych obszarów dodałbym oczywiście około 100 km marginesu błędu. Wszystko zależy od tego jak szybko front chłodny będzie przemieszczał się przez kraju. Burze dziś w Polsce śledzimy za pomocą naszej zakładki z radarem burz i opadów.

Za frontem nieco ochłodzi się

Wtorek przyniesie ochłodzenie w większości regionów Polski. Podczas gdy w poniedziałek w wielu regionach panował upał, dziś tak ciepło już nie będzie. Prognoza pogody na wtorek pokazuje, że kraj podzielony zostanie na bardzo ciepły wschód (przed frontem) oraz chłodniejszy zachód. Na zachód kraju spływać dziś będą chłodniejsze, morskie masy powietrza.

Ochłodzenie dziś nad Polską
Ochłodzenie dziś nad Polską

Podczas gdy temperatury powietrza na wschodzie nadal wynosić będą nawet do 28 stopni, na zachodzie kraju nawet o 10 stopni mniej. W większości regionów zachodnich termometry wskazywały będą dziś w okolicach 20 stopni. Ochłodzenie stanie się odczuwalne podczas kolejnej doby również na wschodzie kraju, ale to już temat na zupełnie oddzielny wpis. Na koniec zachęcam do wpisu naszego redakcyjnego śpiocha. Arek wstał dziś wcześnie i już o świecie ostrzegał przez silnymi burzami i nawałnicami w Polsce. W jego wpisie znajdziecie dokładny opis co, jak, gdzie i o której wydarzy się dziś w pogodzie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk