Prognoza pogody na wtorek 7 lutego 2023. Pojawi się słońce. W części Polski spadnie śnieg

Nie przepadam w kontekście naszego portalu za obecnym typem pogody. Jako redaktor pogodowy nie bardzo mam o czym pisać. Pogoda jest stabilna niczym akrobata chodzący po linie. Wyże zdominowały pogodę w regionie. Spróbujmy jednak. Poniżej prognoza pogody na wtorek 7 lutego.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja baryczna
Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja baryczna

Wyże rozciągają się równoleżnikowo praktycznie przez cały kontynent. Obszar podwyższonego ciśnienia rozciąga się od wód Atlantyku na zachód od Europy, po centralną Rosję. Bardzo głęboki niż atlantycki szaleje dziś daleko na północ od Europy. Jednak wpływa on na pogodę wyłącznie na krańcach północnych Skandynawii. Dynamiczna pogoda panuje też w Turcji, gdzie dziś spodziewamy się intensywnych śnieżyc, a nawet burz. Wróćmy jednak do kraju. Co mówi prognoza pogody na wtorek dla Polski? Przeczytaj również: Śnieżyca widoczna w prognozach dla Polski

Ujemne temperatury na południu kraju

Zgodnie z tym co pisałem we wpisie o pogodzie na 5 dni dla Polski, w części kraju utrzymywał będzie się całodobowy mróz. Dokładnie tak będzie podczas dzisiejszego dnia. We wtorek w całej południowej połowie kraju temperatury będą ujemne.

Temperatury we wtorek w Polsce
Temperatury we wtorek w Polsce

Mróz występował będzie przez całą dobę również lokalnie w Polsce centralnej. Powyżej mapa z prognozą temperatury na najcieplejszy moment dnia. Dodać należy, że w godzinach porannych i po południu temperatury w Polsce spadną znów poniżej zera. Wtorkowy poranek i wieczór z ujemną temperaturą na całym obszarze Polski. Z drugiej strony dodam, że a zachodzie kraju pojawią się długotrwałe rozpogodzenia. To znów, przy wcale nie tak nisko już operującym słońcu spowoduje, że temperatura odczuwalna na słońcu w godzinach okołopołudniowych będzie znacznie wyższa niż pokazuje to prognoza pogody. Widać więc, że wtorek będzie dość przyjemnym dniem jeśli chodzi o temperatury powietrza. Sprawdźmy co przyniesie dzień pod względem innych parametrów pogodowych.

Prognoza pogody na wtorek. Możliwe słabe opady śniegu

Znajdujemy się pod wpływem wyżu i w prognozach nie widać silnych, intensywnych opadów. Jednak modele dość zgodnie prognozują słabe, przelotne opady śniegu w południowo wschodniej „ćwiartce” kraju.

Prognoza pogody na wtorek. Słabe opady śniegu w części Polski
Prognoza pogody na wtorek. Słabe opady śniegu w części kraju

Opady śniegu w formie przelotnej wystąpić mogą dziś na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Opady te w żaden sposób nie wpłyną jednak zarówno na grubość pokrywy śnieżnej, jak i nie będą utrudniać choćby komunikacji. Tam gdzie opady śniegu pojawi się również słaby, ale odczuwalny wiatr. W południowo wschodniej Polsce wiać dziś może do 40 km/h. Na pozostałym obszarze Polski praktycznie bezwietrznie. Na bardzo wysokim poziomie w dalszym ciągu pozostaje ciśnienie atmosferyczne. Barometry we wtorek wskazywały będą nawet 1040 hPa. Prognoza pogody na wtorek mówi więc jasno. Aura nie przyniesie dziś dynamicznych, czy groźnych zjawisk pogodowych. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w Europie Północnej. O tym za kilka godzin w dziale Pogoda na Świecie do którego serdecznie zapraszam.